نشست وزیران محیط زیست کشورهای منطقه برای آینده‌ای بهتر

سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: نشست وزیران محیط زیست کشورهای همجوار و اسلامی با هدف رفع چالش‌های زیست محیطی در سطح منطقه برگزار می‌شود.

به گزارش ایمنا، نورالله مرادی اظهار کرد: پس از مأموریت رئیس جمهور به وزیر امور خارجه و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای رفع معضل آلودگی هوا، علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در رأس هیئتی متشکل از مدیران وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و امور خارجه با سفر به چندین کشور منطقه، با مسؤولان محیط زیست کشورهای عراق، سوریه و کویت برای مدیریت پدیده گرد و غبار گفتگو و تبادل نظر کرد.

وی افزود: در راستای همگرایی منطقه‌ای برای مقابله با این پدیده، شانزدهم خردادماه امسال، گردهمایی محیط زیست و دیپلماسی منطقه‌ای با حضور سفرای کشورهای همسایه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای مدیریت منطقه‌ای پدیده گرد و غبار و دیگر چالش‌های زیست محیطی، نشست وزرای محیط زیست کشورهای همجوار سه شنبه بیست و یکم تیرماه با حضور مقامات بلند پایه کشوری، وزرای محیط زیست کشورهای منطقه، نمایندگان سازمان‌های بین المللی مرتبط و اعضای ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: این نشست با هدف تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در راستای بهبود شرایط زیست محیطی، رفع مشکلات و چالش‌های فرامرزی و توجه سیاستمداران و تصمیم سازان به موضوعات محیط زیست در برنامه‌ریزی‌های کشوری و تعامل با سایر کشورها به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.

مرادی در ادامه با اشاره به برگزاری دو نشست تخصصی در زمینه گرد و غبار با حضور معاونین وزرا و کارشناسان ارشد کشورهای مشارکت کننده در اجلاس اظهار کرد: این دو نشست به منظور بحث و بررسی در خصوص چالش‌ها و راه حل های مرتبط با این پدیده در منطقه و در نهایت به اشتراک گذاشتن ابتکار جمهوری اسلامی ایران در زمینه تهیه برنامه‌های عمل زیر منطقه‌ای و تهیه نقشه راه تدوین برنامه عمل زیر منطقه‌ای مقابله با گرد و غبار در غرب آسیا و آسیای میانه برگزار خواهد شد.
وی تصریح کرد: تاکنون کشورهای عراق، ارمنستان، سوریه، قطر، آذربایجان، عمان، امارات و ترکیه برای شرکت در نشست مذکور اعلام آمادگی کرده‌اند.
منبع: مهر

کد خبر 586820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.