۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۱
سفر استراتژیک رئیسی به عمان

به‌نظر می رسد عمان با صداقت کامل و حسن نیت در تلاش است که پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های این کشور را پس از موافقت طرف‌های دیگر آزاد و به ایران منتقل کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا و بر اساس یادداشتی که «حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص «دستاورد سفر رئیس‌جمهور به عمان» در اختیار خبرگزاری ایمنا قرار داده است، سفر مهم و راهبردی رئیس‌جمهور اسلامی ایران به پادشاهی عمان مصادف با حادثه دردناکی که از قبل طراحی شده بود، شد. در این حادثه سرهنگ پاسدار حسن صیادخدایی یکی از مدافعان حرم که نقش تأثیرگذاری در سرکوب گروهک تروریستی داعش در سوریه داشت به دست عوامل استکبار جهانی در شرق تهران ترور شد. هدف این است که در آستانه سفر رئیس‌جمهور به عمان این سفر تحت تأثیر این حادثه قرار بگیرد. عوامل پشت پرده ترور این فرمانده پیشین مهم و تأثیرگذار برخی از قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به‌ویژه رژیم صهیونیستی است که با نفوذ به کشورهای حوزه خلیج فارس تلاش دارد تا از طریق انجام یک‌سری ترورها علیه مقامات نظامی و سیاسی، ناامنی‌ها را در جمهوری اسلامی ایران تشدید کند.

قطعاً موساد و عوامل آن و گروهک تروریستی منافقین در سازماندهی این ترور نقش داشتند. به هر حال سفر آیت‌الله ابراهیم رئیسی در شرایط ویژه‌ای انجام شد و دیدار مهم رئیس‌جمهور اسلامی ایران با پادشاه عمان، هیثم بن طارق دستاوردهای مهمی به همراه داشت. در حوزه سیاسی، عمان در طول چهار دهه گذشته نقش بسیار مهمی در حل بحران‌های منطقه‌ای ایفا کرد. این کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در طول این مدت همواره به رغم فشارهای منطقه‌ای و خارجی، روابط خود را به شکل پایداری با جمهوری اسلامی ایران حفظ کرده و در حل بسیاری از بحران‌ها نقش داشته است و در جریان مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ که به توافقنامه برجام منجر شد، نقش عمان در دوره پادشاه فقید، سلطان قابوس بسیار مهم و تأثیرگذار بود و منجر به توافقنامه برجام شد. اکنون سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران در چند حوزه قابل تجزیه و تحلیل است: نخست مسئله روابط دوجانبه و سپس روابط ایران با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس.

عمان می‌تواند به عنوان حلقه اتصال بین ایران و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس ایفای نقش کند؛ کمااینکه در گذشته هم تلاش‌هایی به عمل آورد. در حوزه امنیتی و نظامی با توجه به جایگاه ژئوپلیتیکی عمان در خلیج‌فارس و دریای عمان طبیعتاً همکاری و همگرایی ایران، عمان می‌تواند به بومی‌سازی امنیت خلیج فارس کمک کند و در واقع مانع حضور نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای شود.

موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت مسئله تبادل تجاری و اقتصادی بین دو کشور است. با توجه به اینکه بازارهای عمان کشش و ظرفیت بالایی برای پذیرش کالاهای ایرانی دارد، لذا براساس توافقنامه‌های تجاری که در جریان سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران به عمان به امضا رسید، قرار است حجم تبادل اقتصادی ایران در سال‌های آینده به رقم پنج میلیارد دلار برسد و این ظرفیت بین دو کشور وجود دارد.

همچنین در مسئله همگرایی منطقه‌ای طبیعتاً هرچه مناسبات ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس محکم‌تر باشد، به کاهش نفوذ رژیم صهیونیستی در جنوب خلیج‌فارس منجر می‌شود. حتی تروری که اخیراً در شرق تهران صورت گرفت به دلیل نفوذی است که رژیم صهیونیستی در جنوب خلیج فارس برای آموزش عناصر تروریستی صورت داده بود و این نشان می‌دهد هرچه همگرایی بین ایران و شش کشور حوزه خلیج‌فارس بیشتر باشد، طبیعتاً نفوذ رژیم صهیونیستی کاهش پیدا خواهد کرد.

در حوزه‌های دیگر از جمله مسئله دارایی‌های بلوکه شده ایران که رقم نسبتاً بالایی هم است، عمان این آمادگی را دارد که بین ایران و آمریکا میانجیگری کند تا دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شود. به نظر می‌رسد که کشور عمان با صداقت کامل و حسن نیت در تلاش است که پول‌های بلوکه شده ایران دربانک‌های عمان را پس از موافقت طرف‌های دیگر آزاد و به ایران منتقل کند و این حرکت خوبی است که پیامدهای خوبی بر اقتصاد ایران مخصوصاً در این شرایط باقی خواهد گذاشت؛ لذا این سفر، سفری کاملاً استراتژیک و دارای ابعاد متعدد است و می‌تواند در حل مشکلات منطقه مؤثر باشد، ضمن اینکه مذاکراتی بین ایران و عربستان در بغداد جریان دارد و قرار است به زودی دور ششم مذاکرات نیز در فاز سیاسی انجام شود.

به نظر می‌رسد طی هفته‌های آینده دیدار مهمی بین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و همچنین فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در بغداد صورت بگیرد که در آن صورت مناسبات تهران و ریاض آغاز خواهد شد و این مسئله می‌تواند به کاهش تنش‌های منطقه‌ای کمک کند.

کد خبر 577730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.