مصرف داروهای ضد افسردگی در اوایل بارداری چه تاثیری دارد؟

محققان می‌گویند مصرف داروهای ضد افسردگی در اوایل بارداری خطر ابتلا به بیماری صرع یا تشنج را در نوزاد افزایش نمی‌دهد.

به گزارش ایمنا، عضو تیم تحقیق از دانشگاه بلومینگتون ایندیانا در این باره اظهار کرد: بارداری می‌تواند دوره سختی باشد و وجود افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان می‌تواند بر این بار بیافزاید.

سوجان گفت: در حالی که چندین مطالعه ارتباط احتمالی بین مصرف داروهای ضدافسردگی توسط مادران در دوران بارداری و تشنج در نوزادان و کودکان نوپا را نشان داده است، مطالعه ما نشان داد که قرار گرفتن در معرض داروهای ضدافسردگی در سه ماهه اول بارداری خطر تشنج و صرع را در کودکان افزایش نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: این یافته می‌تواند به این معنی باشد که افزایش خطر چنین تشنج‌هایی که در مطالعات قبلی ثبت شده است، می‌تواند ناشی از عوامل دیگری مانند سایر بیماری‌ها یا مصرف دخانیات در دوران بارداری باشد.

به گزارش ایمنا، در این مطالعه، محققان داده‌های بیش از ۱.۷ میلیون کودک متولد شده در سوئد در طول ۱۷ سال را تجزیه و تحلیل کردند. محققان بیش از ۲۴ هزار کودک را شناسایی کردند که مادرانشان در سه ماهه اول بارداری از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کردند.

داروهای ضدافسردگی شامل داروهای تجویز شده برای درمان اضطراب و افسردگی، از جمله مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRIs) مانند سیتالوپرام (Celexa) و اسیتالوپرام (Lexapro)، و همچنین مهارکننده‌های باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI) شامل داروهایی مانند desvenlafaxine و duloxetine هستند.

از بین بیش از ۱.۵ میلیون کودکی که به مدت یک ماه پس از تولد پیگیری شدند، ۰.۱۲ درصد تشنج نوزادی داشتند. از میان بیش از ۱.۳ میلیون کودکی که به مدت دو تا ۱۷ سال دنبال شدند، ۰.۴۰ درصد مبتلا به صرع تشخیص داده شدند.

در ابتدا، محققان دریافتند که میزان تشنج نوزادی در میان نوزادانی که در رحم مادر در معرض داروهای ضدافسردگی قرار داشتند کمی بیشتر بود، ۱.۷ به ازای هر ۱۰۰۰ نوزادی که مادران آنها در سه ماهه اول از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کردند و ۱.۲ به ازای هر ۱۰۰۰ نوزادانی که مادران آنها داروهای ضدافسردگی مصرف نمی‌کردند.

بدین ترتیب محققان هیچ ارتباطی بین مصرف داروهای ضدافسردگی توسط مادران در سه ماهه اول بارداری و خطر تشنج یا صرع در کودک نیافتند.

منبع: مهر

کد خبر 575026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.