آمریکا: ارتباط مستقیم با ایران نداریم

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک‌ کنفرانس خبری به سوالاتی درباره سفر نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به تهران برای رایزنی درباره وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین پاسخ داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات جدیدی از مذاکرات وین موجود است یا نه، گفت: هیچ اطلاعات جدیدی برای ارائه وجود ندارد. هنوز در همان نقطه‌ای هستیم که آخرین بار راجع به آن صحبت کردیم. ارزیابی ما هنوز این است که اگر قادر باشیم به بازگشت دوجانبه به پایبندی دست بیابیم، به وضوح این اتفاق در راستای منافع امنیت ملی ما خواهد بود چون دوباره موجب اعمال محدودیت‌های دائمی و قابل راستی‌آزمایی بر برنامه هسته‌ای ایران می‌شود که از بسیاری جهات از سال ۲۰۱۸ محدود نشده بوده و گام‌های بلندی رو به جلو برداشته است، به نحوی که برایمان قابل قبول نیست. ما بعد از بحثی که بار قبل کردیم، چیز بیشتری برای به اشتراک گذاشتن با شما نداریم.

پرایس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اظهارات او به معنای این است که هیچ اطلاعاتی از اولین روز سفر انریکه مو را، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرت وین به تهران در اختیار ندارد، گفت: من اطمینان دارم که تیم ما با انریکه مو را و تیم او در تماس خواهد بود. انریکه مو را پیام‌ها را انتقال می‌داده است. این نقشی است که مدتی است بر عهده داشته است. من مطمئنم تیم ما فرصت صحبت کردن با او را درباره مدتی که در آن‌جا (ایران) گذرانده است، خواهد داشت. همچنین مطمئنم نمی‌توانیم چیز زیادی از آن صحبت‌ها را به اشتراک بگذاریم.

او در ادامه در پاسخ به اینکه آیا آخرین پیامی که رد و بدل شده است، از سوی واشنگتن بوده یا تهران، گفت: ما گزارش لحظه به لحظه‌ای از این دیپلماسی ارائه نداده‌ایم. دوباره می‌گویم که ما ارتباط مستقیمی با ایران نداریم. البته به وضوح گفته‌ایم که اگر در موقعیتی بودیم که می‌توانستیم با تهران مذاکرات مستقیم داشته باشیم تا نیازی به یک میانجی نباشد (که در این مورد انریکه مو را است) کار دیپلماسی به گونه‌ای تسهیل می‌شد. اما فارغ از این موضوع، قرار نیست (از این دیپلماسی) جزئیات کامل و لحظه به لحظه ارائه دهیم.

کد خبر 574525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.