دمای بیش‌ازحد نرمال در کشور/کاهش بارش‌ها تا ۶۵درصد

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به اینکه امسال دومین سال خشکسالی است، اظهار کرد: در هفته‌های اول اردیبهشت، ممکن است میزان بارندگی‌ها مناسب باشد؛ ولی کمبود آب را جبران نمی‌کند.

به گزارش ایمنا، «احد وظیفه» درباره وضعیت بارندگی در فروردین‌ماه، اظهار کرد: میزان بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته کمی بهتر شده ولی نسبت به بلندمدت حدود ۳۰ درصد بارندگی‌ها کاهش‌یافته است؛ بنابراین به‌طورکلی میزان بارندگی‌ها در کشور وضعیت خشکسالی شدید در غالب نقاط کشور را نشان می‌دهد و اصلاً بارندگی‌ها رضایت‌بخش نیست و بسیار کمتر از حد نرمال است.

وی افزود: به دلیل اینکه سال گذشته هم بسیار سال کم بارش و استثنایی بود و امسال هم شاهد دومین سال خشکسالی هستیم، اثرات این وضعیت شدیدتر می‌شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ادامه داد: بارندگی‌ها در استان‌های ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان بسیار کاهش‌یافته و حدود ۳۵ درصد تا ۶۵ درصد بارندگی‌ها زیر حد نرمال بوده است.

وی تصریح کرد: در استان‌های تهران، قزوین، البرز و دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز شامل سمنان و خراسان شمالی و رضوی هم بارش‌ها به‌شدت کاهش داشته و در این مناطق هم ۳۵ تا ۴۵ درصد بارندگی‌ها کمتر از حد نرمال بوده است و آب پشت سدها و رودخانه‌ها بسیار زیر حد نرمال هستند.

وظیفه درباره میزان بارندگی‌های کشور اظهار کرد: انتظار می‌رود هفته جاری بارندگی زیادی نداشته باشیم ولی در چند روز گذشته بارندگی نسبتاً خوبی را در شمال شرقی کشورمان داشتیم و هفته بعد از دوشنبه (پنجم اردیبهشت) تا اواخر هفته به‌خصوص در نیمه غربی دامنه‌های البرز ازجمله استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، لرستان، کرمانشاه، کردستان و حتی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش‌های خوبی را تجربه خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: این بارش‌ها کمبود آب جبران را نمی‌کند؛ بنابراین کم‌آبی همچنان تداوم پیدا خواهد کرد و به‌طورکلی در اردیبهشت و تا اوایل خرداد که زمان مناسبی برای بارش است، بارندگی‌ها کمتر از حد نرمال خواهد بود بنابراین سال با تداوم خشک‌سالی ادامه خواهد یافت.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره دمای کشور اظهار کرد: دمای هوا ۱.۴ درجه بیشتر از حد نرمال است و انتظار می‌رود باقی سال هم با دمای بیش از نرمال مواجه باشیم، به‌خصوص که هفته جاری در نیمه‌غربی کشور و در شهر تهران با دمای بالاتر از حد نرمال مواجه هستیم و از این هفته هوا گرم خواهد شد.

وظیفه اظهار کرد: از اواسط هفته آینده سه‌شنبه و چهارشنبه ششم و هفتم اردیبهشت) دمای هوا کمی تعدیل پیدا می‌کند ولی به‌طورکلی برای فصل آینده انتظار داریم که دما تا ۱.۵ درجه بیشتر از حد نرمال باشد.

به گزارش ایمنا، بحران خشکسالی در ایران باعث بروز چالش‌های زیست محیطی در کشور شده که بزرگ‌ترین بحران آن آلودگی‌ها و ایجاد پدیده ریزگردها بوده است.

کد خبر 569804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.