آیا آبی که ۲۰ سال برده شده را نمی‌خواهید پس بدهید؟

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از سال ۸۰ در دولت اصلاحات آب زاینده‌رود به سمت یزد رفت و ما همچنان منتظر عملیاتی شدن کوهرنگ سه هستیم، گفت: قرار نبوده است از منابع زاینده‌رود آبی به سمت یزد برود بلکه قرار بوده است آب از منابع کارون انتقال پیدا کند.

مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص انتقال بن-بروجن اظهار کرد: آب کارون در زاینده‌رود جریان ندارد؛ آیا نمی‌خواهید آبی که ۲۰ سال است برده شده را پس بدهید؟

وی ادامه داد: یزد بر سر سفره آبریز زاینده‌رود ننشسته بود، متأسفانه به نظر می‌رسد بخش‌هایی مانند وزارت نیرو، برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی و بعضی از لایه‌های تصمیم‌گیر این مسئله را نفهمیده‌اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در بالادست بندی به اسم آبخوان‌داری تأسیس می‌کند و زمانی که آب به پشت سد نمی‌رسد، آن زمان عنوان می‌کند چرا آب نرسید؟

وی اضافه کرد: برخی عنوان می‌کنند بارش‌ها کم شده است در صورتی که بارش‌ها نسبت به بلندمدت نهایتاً ۱۰ تا ۱۵ درصد کم شده باشد و این سوال مطرح است که پس چرا به ذخایر سد، آبی اضافه نمی‌شود؟.

طغیانی گفت: در جدول منابع و مصارف آمده است که آب انتقالی به یزد از محل کوهرنگ سه تأمین شود این در صورتی است که این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه برداشت آب یزد خارج از حوضه زاینده‌رود است، خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان یزد جزو حوضه آبریز زاینده‌رود نیست یعنی این استان بر سر سفره آبریز زاینده‌رود ننشسته بود. در طول تاریخ دولت آمد و گفت، از طریق کوهرنگ سه، از حوضه‌های پرآب مثل کارون آب به زاینده‌رود اضافه و سپس منتقل شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متأسفانه برخی هم ناآگاهانه عنوان کردند آبی در کارون نیست و آب کارون در زاینده‌رود است در صورتی که آب کارون در زاینده‌رود جریان ندارد.

به گفته وی، به نظر می‌رسد این گونه صحبت‌ها تنها مردم را با یکدیگر دشمن می‌کند. تخصیص کوهرنگ سه مربوط به یزد است و اتفاقاً مردم نجیب اصفهان باید طلبکار باشند که چرا آبی که ۲۰ سال برده شده است را نمی‌خواهید پس بدهید.

طغیانی با بیان اینکه زاینده‌رود رودخانه‌ای فصلی نیست، گفت: ۲۰ سال یعنی از سال ۸۰ در دولت اصلاحات آب زاینده‌رود به سمت یزد رفت و ما همچنان منتظر عملیاتی شدن کوهرنگ سه هستیم. قرار نبوده است از منابع زاینده رود آب سمت یزد برود بلکه قرار بوده است آب از منابع کارون برود.

کد خبر 568117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.