۲۲ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
سویه جدید کرونا به ایران رسید؟

با وجود تعطیلات سال نو، مسافرت‌ها و بازگشایی مدارس که همگی عوامل خطر انتشار ویروس هستند، طبیعتا انتظار ازدیاد تعداد ابتلا به کرونای جدید وجود داشت.

به گزارش ایمنا، «مجید مختاری» با اشاره به جهش XE سویه امیکرون و با بیان اینکه به احتمال زیاد این سویه‌های ترکیبی هنوز به کشور ما نیامده است، اظهار کرد: اکنون از دیدگاه سرایت‌پذیری سویه‌های ترکیبی از جمله سویه XE بین ۱۰ تا ۴۰ درصد سرایت بیشتری دارند؛ اما از نظر کشندگی و افزایش شدت بیماری، خوشبختانه هنوز گزارشی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه روند کاهشی کرونا را تا حدود دو هفته قبل در کشور شاهد بودیم، گفت: آرام‌آرام روند صعودی موارد ابتلاء را که پیش‌بینی می‌کردیم، شاهدیم ولی از نظر مرگ و میر، شرایط کاهشی است؛ هرچند یک مرگ هم برای ما زیاد است، اما نسبت به حدود دو ماه قبل، اکنون تعداد مرگ و میر خیلی کمتر شده است و این موارد مرگ و میر نیز بازتاب بیمارانِ دو الی سه هفته قبل هستند. اگر در حال حاضر روند ابتلاء صعودی باشد، احتمال دارد طی هفته‌های آتی مرگ و میر هم افزایش یابد، اما امیدواریم به اعداد بالای قبلی نرسیم.

عضو کمیته علمی کرونا افزود: با وجود تعطیلات سال نو، مسافرت‌ها و بازگشایی مدارس که همگی عوامل خطر انتشار ویروس هستند، طبیعتاً انتظار ازدیاد تعداد ابتلاء وجود داشت؛ بنابراین برای روزهای آتی نوسانات ادامه خواهد داشت و به نظر نمی‌رسد رفتار ویروس با وجود سویه‌های جدید و ترکیبی تغییر کرده باشد که به دنبال این موضوع هم در سطح جهانی پیش‌بینی نمی‌شود که دچار جهش وحشتناک جدیدی شده باشیم.

وی تاکید کرد: نباید با اسم امواج بیماری، جامعه را تهییج کنیم؛ اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، میهمانی‌ها و دورهمی‌ها کاهش یابد، احتیاطات لازم در وسایل حمل و نقل عمومی صورت گیرد و زدن ماسک در اماکن سربسته اجباری باشد، احتمالاً نوسانات را خواهیم داشت؛ ولی اینکه آیا موج هفتم بروز خواهد کرد یا خیر، نیاز است تا زمان بگذرد که در این مورد نظر داد.

مختاری درباره گسترش شیوع بیماری به دنبال تغییر رفتارها در نوروز از جمله سفرها، افزود: احتمالاً افزایش موارد، ناحیه‌ای خواهد بود و اگر همین روند رشد بیماری طی شود، شرایط آن‌چنان هشدار دهنده نخواهد بود.

مختاری در خصوص سویه در گردش کرونا، اظهار کرد: به طور کلی بر اساس اطلاع بنده سویه BA2 در کل دنیا غالب است و به نظر نمی‌رسد ما از دنیا مجزا باشیم. این طور نیست که تمام سویه‌ها را پیگیری کنیم؛ ما با اپیدمیولوژی ناحیه‌ای و جهانی جلو می‌رویم و نمونه‌برداری‌ها برای سویه‌های متفاوت نه به طور دائم و تمام نمونه‌ها انجام می‌شود. بر اساس اطلاعات بنده از هر ۱۰۰۰ نمونه یک نمونه برای توالی‌یابی ژنتیکی فرستاده می‌شود. تا جایی که اطلاع دارم تا پیش از سال جدید سویه BA2 غالب بوده، کما اینکه در دنیا هم شرایط چنین است.

وی درباره شیوع سویه ترکیبی از دو زیرواریانت BA2 و BA1 تحت عنوان XE در ایران، تصریح کرد: خیلی زود است که در این مورد صحبت کنیم. برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلستان که توالی‌یابی ژنتیکی زیادی از ویروس انجام می‌دهند، این موضوع را اعلام کردند. تعداد سویه‌های ترکیبی که ترکیب‌های متفاوتی از خود امیکرون یا دلتا با امیکرون است توسط این کشورها اعلام شده است؛ اما هنوز در حدی نیست که حتی سازمان بهداشت جهانی نظر دهد. تعداد موارد بسیار پایین است و به احتمال زیاد این سویه‌ها در کشور ما نیامده است مگر اینکه طی ماه‌های آتی با افزایش سفرهای خارجی، این سویه هم وارد کشور شود.

مختاری گفت: اکنون از دیدگاه سرایت‌پذیری سویه‌های ترکیبی از جمله سویه XE بین ۱۰ تا ۴۰ درصد سرایت بیشتری دارند، اما از نظر کشندگی و افزایش شدت بیماری، هنوز گزارشی نداشتیم که بگوید شدت در این زمینه بیشتر است.

عضو کمیته علمی کرونا درخصوص آموزش حضوری در مدارس، گفت: قطعاً در جلسه آتی کمیته علمی کرونا در این زمینه صحبت خواهیم کرد و جهت‌گیری لازم هم صورت می‌گیرد. باید ببینیم نظر جمعی کمیته چه خواهد بود. البته به طور کلی پیش‌بینی از افزایش ابتلاء در میان کودکان را داریم و این افزایش نه تنها در کودکان که در بزرگسالان هم مشاهده می‌شود. امیدواریم در بازبینی این موضوع از بار بیماری در کودکان کاسته شود. همواره پیشگیری و احتیاط، تاکید اصلی ما است. اینکه فکر کنیم کرونا تمام شده و به زندگی عادی برگردیم صدمه زیادی به بسیاری از کشورهای دنیا زده و تمام رعایت‌ها از جمله فاصله فیزیکی و زدن ماسک همواره ضروری است.

منبع: ایسنا

کد خبر 567598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.