هجوم گسترده آوارگان افغان به مرزهای ایران کذب است

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر هجوم گسترده آوارگان افغانستانی به سمت مرزهای ایران مربوط به هفتم شهریور ماه سال گذشته و در پاکستان تهیه شده است.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، سیدمجید میراحمدی اظهار کرد: محل تهیه فیلم مرز جالق و کلگان در حوزه سرزمینی پاکستان است و ارتباطی با ورود آوارگان افغانستانی به ایران ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش فرماندهی مرزبانی و استانداری سیستان و بلوچستان این جمعیت وارد ایران نشده‌اند.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: در تابستان سال گذشته با توجه به تغییرات حکومت و نگرانی‌های ایجاد شده برای بخشی از مردم افغانستان، جمعیت قابل توجهی به سمت مرزهای ایران به راه افتادند اما روزانه حدود پنج هزار نفر آنان متوقف و به افغانستان هدایت شدند.

وی ورود غیرقانونی برخی از آوارگان افغان به ایران را در آن مقطع، محتمل دانست و خاطرنشان کرد: برای این منظور با تشدید اقدامات مراقبتی در مرزها، ورود غیرقانونی به کشور تحت کنترل بیشتری قرار دارد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اظهار کرد: هم اکنون هم روزانه بالغ بر یک‌هزار نفر به مرزها می‌آیند اما از ورود غیر قانونی این اتباع، جلوگیری می‌شود.

میراحمدی افزود: با توجه به مشکلات موجود در افغانستان، تلاش برای ورود غیر مجاز به ایران همچنان ادامه دارد، هرچند روند آن کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: کنترل و مدیریت این مهم مستلزم تحول اساسی در انسداد، مراقبت و کنترل مرز مرزها و مدیریت ورود اتباع غیرمجاز است.

کد خبر 565489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.