اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز/ برای سونامی گردشگری نوروز آماده باشید

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: اگر شرایط مهیا بود باید برای سونامی گردشگری در ایام نوروز آماده باشیم و برای پیک جمعیت و مخاطب برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، سید عزت‌الله ضرغامی روز سه‌شنبه -سوم اسفندماه - در همایش به استقبال نوروز، اظهار کرد: برخی از تقسیم‌بندی‌های ملی و جهانی که انجام شده است، به دلیل اختصاص سهمیه یونسکو برای ثبت آثار تاریخی کشورها است. از نظر ما بسیاری از پایگاه‌های ملی کشور چیزی کمتر از پایگاه‌های جهانی ندارند. بسیاری از پایگاه‌هایی که مدیریت می‌کنید ارزش ثبت جهانی دارند، همه جز حوزه تمدنی ما است و ما وظیفه معرفی آنها را به جهانیان داریم.

حضور مردم در یک اثر تاریخی بهترین فرصت برای ارائه حرف‌ها

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ما همه حرف‌های حساب را می‌توانیم هنگام بازدید مخاطب از یک اثر تاریخی بیان کنیم. اگر درست برنامه‌ریزی کرده باشیم همه حرف‌های خوب درباره ملت را می‌توان به بازدیدکننده این آثار تاریخی بیان کرد.

ضرغامی افزود: ما دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم. قبل از اسلام و بعد از اسلام فرقی ندارد. این‌ها یک رشته تمدنی است، وقتی مردم برای بازدید می‌آیند فرصت خوبی دارید و در درجه اول وظیفه ملی و در درجه دوم وظیفه دینی و انقلابی شما ایجاب می‌کند تا حرف‌های خود را به مردم بگویید.

وی با بیان اینکه میراث ناملموس ارزش بیشتری دارد، گفت: میراث‌فرهنگی ملموس یک زمینه است، آنچه اهمیت دارد میراث ناملموس است. به‌عنوان مثال همین جمله «گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک» بسیار مهم است و تفسیر آیاتی از قرآن کریم نیز بیانگر همین حرف است. باید زیر میز قطب‌بندی بزنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: آرامگاه حافظ فقط جایی نیست که افراد بروند و فاتحه بخوانند یا عروس و داماد در آنجا حضور پیدا کنند، بلکه آرامگاه حافظ جایی است که می‌توان حرف‌های مهمی زد و از استادان برجسته دعوت کرد که در این مکان حضور یابند و به آنها بگوییم که می‌خواهیم در اینجا حق حافظ ادا شود. اگر بتوانیم به افرادی که در این اماکن حضور می‌یابند، حرف‌های خوب بزنیم، آنها تبدیل به سفیر ما خواهند شد.

ضرغامی به راهنمایان گردشگری اشاره کرد و افزود: این افراد نقش مهمی دارند، من این کار را بسیار دوست دارم و حتی اگر در این جایگاه نباشم دوست داشتم در بناهای تاریخی به‌عنوان یک راهنما حضور داشتم و به روایت تاریخ می‌پرداختم.

وی افزود: بعد از انقلاب ادبیات بسیاری از بخش‌های فرهنگی‌تاریخی که مربوط به ایران بود، عوض کردیم و جایگزین خوبی برای آن پیدا نکردیم. به طوری‌که با این ادبیات نه مکتب اسلامی را جا انداختیم و نه ادبیاتی که در فرهنگ ایرانی بود، معرفی کردیم.

گردشگری تاریخی ستون خیمه گردشگری است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در ایام نوروز آثار تاریخی با بازدیدکنندگان زیادی روبه‌رو است. همه نوع گردشگری در ایام نوروز مهم است، اما حوزه گردشگری فرهنگی‌تاریخی ستون خیمه گردشگری است. قوام وزارتخانه به میراث‌فرهنگی است پس باید حق آن را ادا کنیم.

باید خدمات شایسته ارائه دهیم

ضرغامی افزود: خدماتی که ارائه می‌دهیم باید حق آن را ادا کنیم. خدماتی که ارائه می‌دهیم باید شایسته باشد؛ از جمله سرویس‌های بهداشتی باید آماده باشد، ارائه خدمات مناسب مانند دسترسی و هرچیزی که یک خانواده در هنگام بازدید از یک مقصد گردشگری و اثر تاریخی نیاز دارد، باید فراهم شود.

وی ادامه داد: به همه چیز باید توجه شود. حتی به عنوان مثال فردی که بلیت می‌فروشد، باید به خوبی به شرایط آگاه باشد. باید خوش اخلاق و خوش برخورد باشد. پیشنهاد من این است که در ارزش‌یابی افراد حتی موضوع خوش اخلاقی و مردم‌داری مورد توجه قرار گیرد. در ایام نوروز تعدادی از نیروها را مأمور می‌کنم تا سرزده به اماکن تاریخی و به موزه‌ها بروند و رفتار کارکنان با مردم در ایام نوروز را رصد کنند.

تابلوهای راهنمای موزه‌ها مهم است

ضرغامی افزود: تابلوهای راهنما در مراکز تاریخی ما اصلاً خوب نیست، وقتی فردی وارد محوطه‌ها می‌شود، اگر راهنما نبود، باید بتواند خودش بازدید کند و اطلاعات لازم را بدست بیاورد. متأسفانه تابلوهای راهنما در محوطه‌های تاریخی و در کنار نمادهای تاریخی اطلاعات درستی در اختیار بازدیدکننده قرار نمی‌دهد. در تابلوهای راهنما مشکل داریم، متن معرفی آثار باید درشت باشد و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطب است روی آن نوشته شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: هفته قبل برنامه‌های وزارتخانه در ایام نوروز را به آقای رئیسی ارائه کردم و ایشان تشکر کردند. رئیس جمهوری تذکر دادند که برای اجرا برنامه‌ها با وزیر بهداشت همکاری کنیم. آقای عین‌الهی برای صدور ویزاها بیشترین همکاری را با وزارتخانه داشتند. به اوج‌گیری کرونا نزدیک می‌شویم، شاید نیاز به گرفتن تصمیمات ویژه باشد، اگر مناطقی قرمز اعلام شد محدودیت‌هایی را براساس قانون اجرا می‌کنیم.

ضرغامی در این همایش خطاب به همه مدیران کل، معاونان میراث‌فرهنگی و مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی گفت: به خوبی می‌دانم که همه شما تلاش خوبی دارید، البته خداوند متعال بهترین کسی است که شما را می‌بیند و حتماً اجر خواهید داشت. در جلسات متعدد دیگری حتماً با شما و سایر همکاران درباره نوروز و آثار فرهنگی‌تاریخی و مقاصد گردشگری صحبت خواهم کرد. امیدوارم این وزارتخانه با زحمت‌هایی که می‌کشید در پایان کارنامه خوبی داشته باشد.

به گزارش ایمنا، همایش به استقبال نوروز روز سه شنبه با حضور با حضور مدیران کل، معاونان میراث‌فرهنگی ادرات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراسر کشور، مدیران پایگاه‌های ثبت جهانی و ملی، موزه‌ها و فرماندهان یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در سالن آمفی تئاتر وزارتخانه برگزار شد، و مدیران ستادی و استانی درباره اهمیت توجه به میراث‌فرهنگی به ویژه در ایام نوروز سخن گفتند.

کد خبر 557368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.