امروز نیازمند سلامت نظام اداری هستیم

رئیس جمهور، با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند سلامت نظام اداری هستیم، گفت: سلامت نظام اداری یک ضرورت در مدیریت نظام دینی است، اولین تفاوت مدیریت در نظام دینی این است که مدیر قبل از هر کسی خود را در محضر خدا می‌بیند.

به گزارش ایمنا، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری استان گیلان، مدیریت در نظام دینی را متفاوت از مدیریت در سایر نظام‌های مدیریتی دانست و اظهار کرد: اولین تفاوت مدیریت در نظام دینی این است که مدیر قبل از هر کسی خود را در محضر خدا می‌بیند.

وی با بیان اینکه مدیر در نظام دینی قبل از سلسله مراتب اداری پاسخگوی خدا، پاسخگوی مردم و پاسخگوی ارباب رجوع است، افزود: مدیر در نظام دینی در آشکار و پنهان موظف به قانون و اخلاق بوده و در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها عدالت را سرلوحه خویش قرار می‌دهد.

رئیس جمهور، خودکنترلی را کارآمدترین نظام مدیریتی دانست و تصریح کرد: مشتری مداری باید در نظام مدیریتی ما وجود داشته باشند و براساس نظام تربیتی اسلام باید مردم را دوست داشته باشیم و نسبت به مرد محبت بورزیم.

وی دگرخواهی در پرتو خداخواهی را سیره اهل بیت (ع) دانست و گفت: در سیره علما و صلحا و شهدا و امام و رهبری ما نیز توجه به دیگران برای خدا اصل است.

رئیسی از مدیران خواست نسبت به همکاران زیردست خود اعتماد و نظارت داشته باشند و افزود: نظارت برای تداوم اعتماد بوده و می‌توان نسبت به اصلاح خطا و لغزش اقدام سریع کرد لذا امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند سلامت نظام اداری هستیم و سلامت نظام اداری یک ضرورت در مدیریت در نظم دینی است.

وی با بیان اینکه مردم از دولت و حاکمیت انتظار روابط ناسالم را ندارند، گفت: روابط ناسالم سیستم اداری را در نظر مردم بد جلوه می‌دهد و به اعتماد آنان آسیب می‌زند لذا نظام اداری باید از ناکارآمدی، روابط ناسالم، پارتی بازی، ناحق کردن حق، رشوه گرفتن، تقدم افراد ناصالح بر افراد صالح و… اجتناب کند و این امر بخشنامه‌ای نیست و باید کارآمدی با عمل و اجرا در نظر مردم جلوه کند.

رئیس جمهور تقدیم هشت هزار شهید استان گیلان را بسیار مسئولیت‌آور دانست و اضافه کرد: از همه مدیران می‌خواهم حرکتی درخور و مناسب برای ادای مسئولیت‌ها داشته باشند.

وی از مردم گیلان در همراهی با واکسیناسیون عمومی قدردانی کرد و ادامه داد: از مسئولان می‌خواهیم باز نگاهی به کارهای انجام شده و کارهای آتی در دستور کار داشته باشند و عقب ماندگی‌ها را با تلاش مضاعف جبران کنند.

رئیسی با اشاره به کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل گیلان، اضافه کرد: واحدهای صنعتی که کارهای زیربنایی آنها انجام شده و فقط اشکالاتی در خط تولید دارند و تعطیل و نیمه تعطیل هستند باید برای رونق تولید و اشتغال دوباره به خط تولید بازگردند. بانک‌ها نیز یا واحدهای تولیدی تحت مالکیت خود را اداره و یا واگذار کنند.

رئیس جمهور، گیلان را قطب کشاورزی و اقتصاد کشاورزی و قطب گردشگری و اقتصاد گردشگری و قطب اقتصاد دریا و ساحل دانست و تصریح کرد: اقتصاد کشاورزی و گردشگری و دریا اشتغالزا بوده و موجب رونق تولید می‌شود و چرخ‌های تولید و اقتصاد کشور را به حرکت در می‌آورد لذا گیلان دارای ظرفیت‌های بالاست.

رئیسی، فلسفه ایجاد مناطق آزاد را در تسهیل تولید و صادرات دانست؛ نه صرفاً واردات کالا و یادآور شد: مناطق آزاد باید در حوزه صادرات فعال شوند.

وی حل مشکل پسماند استان‌های شمالی از جمله گیلان را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: پسماند اولویت گیلان است، زیرا با سلامت مردم و سلامت محیط زیست سر و کار دارد لذا پسماند باید یک مسئول رسمی داشته باشد تا مردم را از نگرانی خارج کنیم و در تخصیص بودجه جزو اولویت‌های ماست.

رئیس جمهور، با اشاره به آلودگی‌های دو رودخانه رشت، گفت: این رودخانه‌ها زر و گوهر گیلان و رشت هستند و باید نسبت به احیای این دو رودخانه و تالاب انزلی اهتمام داشته باشیم.

وی از دستگاه‌ها خواست از اراضی و املاک مازاد خود برای ساخت نهضت ملی مسکن استفاده کنند و افزود: مسئله حدنگار بسیار مهم است و روستاییان باید سند اراضی کشاورزی خود را داشته باشند و نباید فاقد سند باشند. همچنین توجه به صنایع تبدیلی کشاورزی در جریان سفر به کشورهای همسایه پیگیری شده و توجه به صنایع تبدیلی افزایش تولید و اشتغال را به دنبال دارد.

رئیسی، از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خواست کیفیت استفاده از مراتع برای دامداران را مشخص کنند و گفت: فعالیت کشاورزی و دامداری باید برای روستایی اطمینان بخش باشد. امروز آب و برق و گاز و خانه بهداشت و مدرسه به روستاها رفته اما روستایی به حاشیه شهر می‌آید زیرا کشاورزی دیگر برایش صرف ندارد لذا باید اقتصاد روستا را فعال کنیم تا شاهد حاشیه نشینی نباشیم.

وی با بیان اینکه روستاها باید به کارخانه بزرگ تولیدی تبدیل شوند، خاطرنشان کرد: گیلان نقش مهم و تعیین کننده در شانگهای و اکو و اتحادیه اوراسیا دارد و لذا توجه به ترانزیت و حمل و نقل و ریل و دریا در دستور کار است.

رئیس جمهور، با اشاره به توجه روسیه به کالاها و محصولات کشاورزی ایران و گیلان و اظهار تمایل آنان برای خرید، ادامه داد: می‌توانیم تجارت خارجی را از سه میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار برسانیم.

وی با بیان اینکه گیلان مردمانی دینمدار و فرهنگی دارد، عنوان کرد: برنامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی برش استانی خواهد داشت.

رئیسی، بر پرداخت حقوق کارگران پروژه‌های عمرانی تاکید کرد و افزود: پروژه‌های دارای پیشرفت بالا با اولویت دنبال شوند.

رئیس جمهور همچنین بر آزادسازی اراضی ساحلی در اختیار دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: ثروت عظیم جنگل و ساحل و دریا و اراضی ذی قیمت کشاورزی باید حفظ شود و لذا مبارزه با هرگونه زمین خواری و جنگل خواری و ساحل خواری ضرورت دارد.

منبع: ایسنا

کد خبر 551867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.