«متری شیش‌ونیم» نامزد اسکار سینمای فرانسه شد

فهرست نامزدهای چهل و هفتمین دوره جوایز سینمایی سزار، موسوم به اسکار سینمای فرانسه با حضور فیلم «متری شیش‌ونیم» در شاخه بهترین فیلم خارجی اعلام شد.

به گزارش ایمنا، آکادمی فنون و هنرهای سینمایی فرانسه فهرست نامزدهای جوایز سالانه سزار را اعلام کرد و فیلم «متری شیش‌ونیم» ساخته سعید روستایی در شاخه بهترین فیلم خارجی (غیرفرانسوی زبان) این رویداد معتبر، نامزد دریافت جایزه شد.

«متری شیشونیم» در کنار فیلم‌های «کوپه شماره ۶» ساخته «یوهو کاسمانن»، «ماشین منو بران» ساخته «ریوسوکه هاماگوچی»، «اولاین گاو» از «کلی رایکارد»، «بدترین آدم دنیا» به کارگردانی «یوآخیم تریه»، «مادران موازی» ساخته «پدرو آمادوار» و «پدر» از «فلورین زلر» برای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز سزار ۲۰۲۲ رقابت می‌کند.

«متری شیش‌ونیم» به کارگردانی سعید روستایی از تاریخ ۲۱ جولای ۲۰۲۱ در فرانسه اکران شد و با استقبال خوب منتقدان و مخاطبان فرانسوی به فروش ۱.۳ میلیون دلاری در این کشور دست یافت.

مراسم اعطای جوایز چهل و هفتمین دوره جوایز سینمایی سزار روز ۲۵ فوریه (ششم اسفند) در پاریس برگزار می‌شود.

سینمای ایران پیش از این یک‌بار در سال ۲۰۱۲ با فیلم «جدایی» موفق به دریافت جایزه سزار بهترین فیلم خارجی شده است. همچنین داریوش خنجی برای فیلمبرداری «شهر کودکان گمشده» ساخته «ژان-پیر ژونه» و «مارک راکو» در سال ۱۹۹۶ و فیلم‌برداری «عشق» ساخته «میشل هانکه» در سال ۲۰۱۳ نامزد کسب این جایزه شد.

فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی نیز در سال ۲۰۱۴ در دو شاخه بهترین کارگردانی و فیلم‌نامه، نامزد جایزه سزار بوده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 551431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.