دولت مکلف به ارائه لایحه «توانمندسازی زنان سرپرست خانوار» است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدت اجرای پنج ساله قانون برنامه ششم توسعه برای یک سال دیگر تمدید شده است، گفت: در ماده (۸۰) قانون برنامه و بودجه، دولت مکلف به ارائه لایحه برنامه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است اما هنوز این لایحه ارائه نشده است.

به گزارش ایمنا، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز- سه شنبه- مجلس شورای اسلامی در مورد گزارش کمیسیون اجتماعی در باره اقدامات صورت گرفته در حوزه زنان اظهار کرد: طی جلسه‌ای که در محضر رهبر انقلاب بودم ایشان خطاب به مسؤولان فرمودند که ما ۲۰ سال نسبت به موضوع زنان و آسیب‌های اجتماعی کوتاهی کردیم و بخشی از این غفلت و کوتاهی متوجه دولت و مجلس است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حدود پنج میلیون نفر زن سرپرست خانواده وجود دارد که ۵۲ درصد این افراد فاقد بیمه و مستمری هستند و ۳۸ درصد هم جزو سه دهک پایین جامعه هستند و قریب به یک میلیون نفر از زنان سرپرست خانواده هم تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند.

وی تصریح کرد: به نظر شما در این شرایط سخت اقتصادی که در خانواده‌ها مرد و زن هر دو شاغل هستند اما در مشکلات اقتصادی دست و پا می‌زنند یک زن سرپرست خانواده در چه شرایطی از نظر اقتصادی به سر می‌برد.

قالیباف افزود: باید به موضوع مهم زنان سرپرست خانواده توجه شود، مجلس شورای اسلامی، دولت، توده‌های مردم، سازمان‌ها و نهادهای مردمی و خیریه‌ها و ثمن‌ها باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلات زنان سرپرست خانواده حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه و وظایفی که وجود دارد کار هماهنگی و تدوین شاخص‌ها بر عهده معاونت رئیس جمهور است که مسائل این حوزه را آماده کند و فعالیت سازمان‌های متعدد دولتی، نهادهای عمومی و ثمن‌ها را ساماندهی کند تا از حالت سردرگمی و موازی کاری بیرون آیند و جهت‌دار شوند.

قالیباف خاطرنشان کرد: از این همه قوانین و اعتباراتی که به این امر اختصاص داده شده است آثار مورد نظر دیده نمی‌شود، خروجی که باید گرفته شود، وجود ندارد، خواهش می‌کنم حتماً وزیر کشور در شورای اجتماعی این موضوعات را دنبال کند، مجلس شورای اسلامی نیز آمادگی دارد در حوزه اصلاح قوانین اقدامات مورد نیاز را انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بیمه زنان سرپرست خانوار و بیمه زنان خانه‌دار از جمله موضوعات مهمی است که واقعاً به آن بی‌توجهی کرده‌ایم. در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم که در دستور کار قرار دارد باید به این موضوع توجه شود. بند (۱۶) تبصره (۱۴) لایحه بودجه مختص حوزه زنان سرپرست خانوار است، با توجه به اینکه هنوز در حوزه هزینه‌ها، بررسی تبصره (۱۴) در دستور کار قرار نگرفته است، باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار داد.

وی تصریح کرد: در بند (ب) تبصره (۱۶) ۱۴۰۰ رقم قابل توجهی پیش‌بینی شده اما متأسفانه در این بخش در کمیته امداد و سازمان بهزیستی نسبت به هزینه‌هایی که باید در این حوزه انجام می‌شد توجه لازم نشده است. ۵۰ درصد آن باید به زنان سرپرست خانوار تعلق می‌گرفت که رعایت نشده است؛ لذا خواهش می‌کنم در باقی‌مانده سال به این موضوع توجه شود.

قالیباف خطاب به وزیر کشور گفت: مدت اجرای پنج ساله برنامه ششم تمام شده و یک سال دیگر نیز تمدید شده است. در ماده (۸۰) این برنامه دولت مکلف به ارائه لایحه برنامه توانمندسازی در این حوزه است اما هنوز این لایحه ارائه نشده است. با توجه به اینکه برنامه یک سال تمدید شده، حداقل باید این لایحه ارائه شود تا بتوان اقدامات لازم را انجام دهیم. مجلس مصمم است در روزهای سه‌شنبه کارهای نظارتی مهمی که در دستور کار است را پیگیری کند و هر سه ماه یک‌بار مصوبات و جمع بندی‌ها را پیگیری خواهیم کرد تا سازمان‌ها و دستگاه‌ها به وظایف قانون خود عمل کنند.

منع: ایرنا

کد خبر 551129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.