مردم به‌زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس‌جمهور به روسیه خواهند بود

سخنگوی دولت، سفر رییس‌جمهور کشورمان به روسیه را در راستای سیاست توسعه متوازن روابط بین‌المللی دولت سیزدهم با کشورهای جهان و سیاست متنوع‌سازی و متوازن‌سازی حوزه سیاست خارجی ارزیابی کرد و گفت: مردم به‌زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس‌جمهور به روسیه خواهند بود.

به گزارش ایمنا، علی بهادری جهرمی روز سه‌شنبه در نشست خبری با تبریک میلاد حضرت زهرا و روز زن به همه بانوان به ویژه بانوان خبرنگار و اصحاب رسانه، گفت: در امتداد سیاست توسعه متوازن روابط بین‌المللی با کشورهای جهان و سیاست متنوع‌سازی و متوازن‌سازی حوزه سیاست خارجی با اولویت قرار دادن کشورهای همسایه و منطقه‌ای که مباحث اقتصادی از اولویت برخوردار است، پس از سفر رییس‌جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان، آیت‌الله رئیسی به همراه برخی وزرا سفری دو روزه به روسیه داشت.

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی موجود در روسیه که بیش از ۷۰۰ کشته در روز وجود داشت، شرایط برگزاری سفر چندان مساعد نبود اما به‌دلیل برنامه از قبل طراحی شده و جلوگیری از تأخیر در حصول اهداف و نتایج، این‌گونه طراحی شد که سفر با رعایت پروتکل‌هایی مبتنی بر حفظ احترام متقابل انجام شود.

سخنگوی دولت با پربار خواندن سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به مسکو، خاطر نشان کرد: جلسه رسمی کاری در کاخ کرملین بدون محدودیت زمانی برگزار شد و احترام متقابل کاملاً در جلسه حکمفرما بود.

بهادری‌جهرمی ادامه داد: علاوه بر این به دعوت رسمی مجلس دوماً جلسه‌ای در دوماً برگزار شد که با سخنرانی کم نظیر رئیس‌جمهور همراه بود و دیدار با فعالان علمی در دانشگاه دولتی مسکو و همچنین فعالان اقتصادی روسیه و جوامع دینی و فرهنگی از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مردم به زودی شاهد آثار و نتایج سفر رئیس جمهور به روسیه خواهند بود، تصریح کرد: در این سفر موضوعات دو جانبه و چند جانبه در تمامی حوزه‌ها مطرح شد و توافقات گسترده و اشتراکات عمیقی به وجود آمد و قراردادهایی نیز در حوزه نفت و راه‌آهن بین دو کشور منعقد شد.

وی افزود: این حجم از جلسات کاری، احترامات متقابل و برنامه‌های تدارک دیده شده در این بازه زمانی کوتاه به نوعی کم نظیر بود و تقریباً در تمام موضوعات اقتصادی و تجاری که محور اصلی مباحث سفر بود، و همچنین مسائل سیاسی، علمی و فرهنگی، نظامی و دفاعی بحث و تبادل نظر شد.

بهادری‌جهرمی ادامه داد: برخی توافقات هم پس از نشست رؤسای جمهور که جلسه کاملاً کاری و نتیجه‌محور و عمل‌گرایانه بود به مقامات ذی‌ربط دو کشور ابلاغ شد و جلسات هماهنگی برای اجرای تمام توافقات در زمینه توسعه تجارت خارجی دو طرف، توسعه صادرات ایران به روسیه، تسهیل و کمک‌هایی که در حوزه تعرفه‌های وارداتی در حوزه کالاهای اساسی صورت می‌گیرد و همکاری‌های مشترک به‌ویژه در حوزه‌های ترانزیتی و تکمیل کریدورهای موجود نیز بلافاصله آغاز شد.

انتشار جزئیات قراردادها در شرایط جنگ اقتصادی به صلاح نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آمار فروش نفت گفت: در شرایط جنگ اقتصادی جزئیات قراردادها و نحوه فروش و استردادها به صلاح نیست.

وی در عین حال متذکر شد: رییس‌جمهور بارها تأکید کرد که دولت اجازه نخواهد داد تحریم‌ها مانع فروش نفت و توسعه صادرات شود.

بهادری‌جهرمی با بیان اینکه آمار فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از فروش نفت در وضعیت قابل قبولی قرار دارد، ادامه داد: دولت در مسأله تامین ارز با مشکلی مواجه نیست و برای اطلاع از اینکه فروش نفت وجود دارد یا نه، خواهش می‌کنم این موضوع از خود مسئولان مربوطه در دولت پرسیده شود.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای سفر به روسیه و اینکه برخی تلاش می‌کنند دستاوردهای دولت در سایه تنازعات سیاسی و جناحی مکتوم بماند، گفت: برای ارزیابی سفر شاخص‌های اصلی استقبال گرم، انجام برنامه‌های سفر و تحقق آن اهداف سفر است که هر سه شاخص در سفر روسیه روشن بوده است.

وی افزود: تکثر برنامه‌ها، شرکت در جلسه رسمی دوماً، جلسه رسمی با رییس‌جمهوری روسیه در کاخ کرملین و شرکت در دانشگاه دولتی در کنار جلساتی با فعالان اقتصادی، دانشگاهی و مقامات دینی در زمانی کمتر از دو روز، نشان‌دهنده استقبال گرم و مناسب برای سفر در این شرایط کرونایی حاد در روسیه است.

سخنگوی دولت گفت: بخشی از دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به روسیه اعلام شده که بهره‌برداری از خط اعتباری موجود و توافق برای افزایش خط اعتباری پنج میلیاردی به ۱۰ میلیارد دلار در گام نخست از جمله آنهاست که یک دستاورد قابل توجهی به حساب می‌آید.

بهادری‌جهرمی ادامه داد: علاوه بر این توافقات، در تمام حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری توافقاتی داشته‌ایم که برای نمونه در حوزه صادرات برای توسعه صادرات صیفی‌جات تا بیش از سه برابر وضع موجود توافق شده است و توافقاتی هم برای حل برخی مشکلات موجود در فرایند صادرات برخی محصولات صورت گرفته که کمیته‌ای از طرف روس‌ها به ایران اعزام خواهد شد و سفری را هم مقامات مربوطه از وزارت جهاد کشاورزی به روسیه خواهند داشت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در حوزه راه‌آهن و کریدور هم توافقات بسیار خوب اجرایی حاصل شده و حتی قراردادهایی در این زمینه منعقد شده و برخی رایزنی‌ها هم در مرحله مقدمات برای انعقاد قرارداد در حال انجام است.

بهادری جهرمی ادامه داد: برخی که اصرار دارند در حوزه بین‌الملل نگاه محدودی به برخی کشورهای خاص داشته باشند و دنبال حاشیه‌ها هستند اما سیاست و شعار این دولت بر اساس وعده‌ای که به مردم داده است؛ نگاه متوازن و متعادل به کشورهای مختلف جهان برای توسعه حوزه تجارت خارجی و روابط بین‌الملل است.

وی در پاسخ به سوالی درباره وعده‌های دولت، گفت: اولین وعده اولویت دادن به حفظ سلامت مردم بوده است. مطابق آن اولویت‌دهی اقتصادی در دستور کار دولت قرار گرفت. به تدریج شاهد خبرهای خوب در حوزه اقتصادی خواهیم بود که زمان لازم برای مشاهده اقدامات لازم است.

مردم در دهه فجر منتظر خبرهای خوش باشند

بهادری‌جهرمی افزود: چندین خبر خوب هم در دهه مبارک فجر برای مردم داریم که در بخش‌های مختلف به اطلاع مردم خواهد رسید اما دو خبر خوب و مهم را امروز در حوزه اقتصادی داریم.

سخنگوی دولت گفت: خبر خوب اول در حوزه اقتصادی اینکه وعده‌های رئیس‌جمهور برای تسهیل پرداخت وام به مردم محقق و عملی شد و تمامی متقاضیان تسهیلات خرد که رتبه اعتباری آنها B، A و C است، می‌توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق خود و نیز برای دریافت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز هم بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق به همراه یک سفته یا چک، اقدام کنند.

وی افزود: خبر خوب دوم اینکه وعده رئیس جمهور برای استرداد سود مازاد بانکی به نقطه عملیاتی و اجرایی رسید و اگر نرخ سود تسهیلات بانک‌ها بالاتر از نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار باشد، بانک‌ها مکلف هستند مبلغی را که برای این منظور گرفتند برگردانند.

درخواستی از رئیس فیفا برای دیدار با رئیس‌جمهور دریافت نشده است

بهادری جهرمی در پاسخ به خبرنگاری درباره خبر آمدن رئیس فیفا به ایران و دیدار با رییس‌ جمهور و زمان این دیدار، گفت: درخواستی از رئیس فیفا برای دیدار با رئیس‌جمهور تاکنون حاصل نشده و چنین برنامه‌ای در دستور کار رئیس جمهور وجود ندارد.

سخنگوی دولت درباره اینکه درباره برخی اعتراضات صنفی به شرایط معیشتی، گفت: دولت سیزدهم در شرایط نابسامان اقتصادی و همراه با اعتراضات مختلف صنفی بر سر کار آمد که غالباً به دلیل سوءتدبیرها و سو مدیریت‌ها و بعضاً به دلیل وعده‌های نادرست و نگاه بخشی است.

وی افزود: مدیریت این امر نیازمند صرف زمان و برنامه‌ریزی مناسب برای حوزه‌های زیرساختی در اقتصاد است. در لایحه بودجه هم برای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها همین مساله تدبیر شد. بنابراین اصلاح ضروری است و دولت و مجلس روی آن اتفاق نظر دارند که آثار منفی روی مردم عادی و طبقات پایین جامعه نداشته باشد و حتماً جبران شود.

بهادری جهرمی ادامه داد: کمیسیون تلفیق در حال بررسی روش‌های مختلف برای جبران و حل این مشکل اقتصادی است. توزیع ارز ترجیحی یکی از عامل‌های اصلی مشکلات اقتصادی است و همین اعتراضات هم دلیلی اصلی‌اش توزیع یارانه و ارز ترجیحی است. آنچه مهم است برنامه‌ریزی برای شیوه حل این مشکل است.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گفت: اعلام بازگشایی یا تعطیلی دانشگاه‌ها بر طبق نظر اعلام ستاد کرونا است که باید بر طبق نقشه کرونایی کشور و میزان واکسیناسیون عمومی در کنار توجه به سلامت عمومی دانش آموزان و دانشجویان و استادان و جوانب دیگر مسئله از جمله رشد علمی و آموزشی و جبران عقب ماندگی‌های دو سال گذشته هم در نظر گرفته می‌شود.

وی، رعایت فاصله گذاری و بهداشت عمومی و شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله ماسک را ضروری عنوان کرد و گفت: اولویت دولت، سلامت مردم است اما باید توجه داشت نباید نسبت به جوانب دیگر از جمله رشد علمی و آموزشی کم توجهی صورت گیرد. البته در موارد و مناطق خاص که ممکن است شیوع کرونا با شرایط متفاوتی روبه‌رو شود تصمیم‌گیری به مقامات استان واگذار شده است.

موضوع توافق موقت در دستور کار ایران نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد توافق موقت برای احیای برجام در روسیه، گفت: همانطور که بارها اعلام شده موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و تیم مذاکره کننده متمرکز بر رفع تحریم‌های ظالمانه به شکل پایدار و مطمئن است.

بهادری‌جهرمی تاکید کرد: در سفر به روسیه بحثی درباره قرارداد موقت نشده و بر بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو مؤثر همه تحریم‌ها تاکید شده است.

کد خبر 551127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.