۷۰ درصد منابع آب خام فضای سبز تبریز صرف آبیاری چمن می‌شود

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد منابع آب خام فضای سبز صرف آبیاری چمن‌کاری‌های موجود در سطح شهر تبریز می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، اکبر امجدی با تاکید بر کمبود منابع آب خام برای آبیاری فضاهای سبز تبریز، اظهار کرد: بدون تعارف باید قبول کنیم که در این حوزه مشکل داریم؛ ذخایر آبی موجود در چاه‌ها بسیار کم شده و غلبه بر این معضل مهم، مدیریتی جدی می‌طلبد.

وی با اشاره به بعضی راهکارها در این زمینه، افزود: تغییر الگوی کشت به سمت گونه‌های مقاوم به کم‌آبی، تغییر روش‌های آبیاری و حذف چمن از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در این حوزه تأثیرگذار باشد، البته باید توجه داشت که ۷۰ درصد منابع آب خام تبریز صرف آبیاری چمن‌ها می‌شود و همین امر مهمترین دلیل هدر رفت این منابع است زیرا تبریز دو برابر بیشتر از شهرهای هم‌تراز چمن دارد.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز نبود طراحی فضاهای سبز را یکی دیگر از معضلات فضای سبز تبریز دانست و خاطرنشان کرد: برنامه‌ای اساسی در این حوزه نیاز است تا بر این اساس، اداره فنی و طراحی فضای سبز با حضور همکاران متخصص و خوش ذوق و علاقه‌مند راه‌اندازی شود، البته فضای سبز منطقه سه نیز می‌تواند با ارائه طرح‌های خود، ما را در هرچه بهتر شدن طرح‌های فضای سبز یاری دهد.

وی ضمن بیان ابعاد مختلف احتساب سرانه فضای سبز تبریز، تاکید کرد: در احتساب سرانه فضای سبز دو بحث مطرح است؛ یکی سرانه فضای سبز برای کل شهر و دیگری از بعد پراکندگی پارک‌ها و فضاهای سبز در مناطق شهری و دسترسی شهروندان به آنها؛ که در این میان، میزان سرانه از نظر آمار و ارقام قابل قبول است اما از لحاظ دسترسی چندان خوب نیست و رفع این امر هم نیازمند همکاری و همت جمعی است.

امجدی در خصوص برنامه‌های فضای سبز در حوزه شهرداری منطقه سه نیز تصریح کرد: پلاک ۱۷۴ در اتوبان کسایی پتانسیل تبدیل به یک تفرجگاه سرسبز و مناسب را دارد که امیدواریم در ایجاد زیر ساخت‌های این مجموعه و دیگر طرح‌های لازم‌الاجرا، از همکاری شهرداری منطقه سه بهره‌مند شویم؛ چرا که این قسمت نیز، بخشی از شهر است و می‌تواند در تأمین فضای سبز مورد نیاز تبریز سهم عمده‌ای ایفا کند.

وی گفت: آن قسمت از ترانشه‌های حاشیه اتوبان شهید کسایی که در حوزه شهرداری منطقه سه قرار دارد، نیازمند کار متمرکز است تا علاوه بر ایجاد فضای سبز، چشم‌انداز آن محدوده نیز بهبود یابد.

کد خبر 548010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.