واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره نتایج مذاکرات وین

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دور هشتم مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ گفت: ما همچنان شاهد پیشرفت اندک در مذاکرات هستیم.

به گزارش ایمنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در نشستی تلفنی با خبرنگاران در واشنگتن اظهار کرد: امیدواریم در طول مذاکرات در این هفته و روزهای آتی روی آنچه باقی مانده است، کار کنیم.

وی در تداوم فضاسازی‌ها و هراس از پیشرفت برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، همچنان از تاکتیک تهدید به محدود بودن زمان برای بازگشت به برجام به منظور فشار بر تهران در میز مذاکره بهره برد و مدعی شد زمان کاملاً کوتاه است و ما به طور واضح این مطلب را گفته‌ایم.

ند پرایس در تداوم ادعای خود و بدون اشاره به بدعهدی و نقض برجام از سوی واشنگتن مدعی شد اگر به زودی به تفاهم و درکی از بازگشت متقابل به تعهدات نرسیم، سرعت و شتاب پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران منافع عدم اشاعه را که از مزایای برجام بود، از بین می‌برد و مجبوریم راه متفاوتی را در نظر بگیریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه درباره موضوع زمان مدعی شد این زمان یک ساعت استاندارد نیست بلکه بر اساس ارزیابی تکنیکی برنامه هسته‌ای ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی نیز در نخستین نشست خبری در سال جدید میلادی ۲۰۲۲ که به صورت تلفنی با برخی خبرنگاران رسانه‌های بین المللی در واشنگتن برگزار شد، گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین پیشرفت کمی داشته‌اند و آمریکا امیدوار است در این هفته این پیشرفت گسترش یابد.

وی همچنین اضافه کرد که لغو تحریم‌ها و گام‌هایی که آمریکا باید بردارد، همراه با گام‌های هسته‌ای که ایران باید انجام دهد، در صورتی که بخواهیم به پایبندی متقابل به برجام برسیم، در قلب مذاکرات کنونی در وین است.

مذاکره کننده ارشد ایران در تازه‌ترین ارزیابی خود از روند گفت‌وگوهایی که در وین با محور رفع تحریم‌ها جریان دارد اظهار داشت که مذاکرات مثبت و رو به جلو جریان دارد.

«علی باقری کنی» چهارشنبه شب پیش از ورود به هتل کوبورگ و آغاز مذاکرات با نمایندگان طرف‌های مقابل در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره نتیجه مذاکرات چند روز اخیر پرسید اظهار کرد که تلاش‌ها برای دست یابی به نتیجه جریان دارد.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز پنج شنبه شب گفت که مذاکرات وین در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد و ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است.

امیر عبداللهیان در مورد وظیفه غرب در واکنش به ابتکار تهران، تاکید کرد که اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در گفت و گو با شبکه الجزیره اظهار کرد: ما خواهان لغو تحریم‌هایی هستیم که از سوی ترامپ بر ایران تحمیل شد، به ویژه تحریم‌هایی که مغایر توافقنامه هسته‌ای است.

امیر عبداللهیان ادامه داد: ما خواهان تضمین‌هایی هستیم که عدم اعمال تحریم‌های جدید و عدم بازگشت تحریم‌های کنونی پس از لغو شدن را شامل شود.

وزیر امور خارجه، صادرات نفت ایران و دستیابی به درآمدهای آن از این تضمین‌ها است.

دور هشتم مذاکرات وین از ششم آذر میان ایران و گروه ۱+۴ برای لغو تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ایران و بازگشت واشنگتن به برجام آغاز شده است.

منبع: ایرنا
کد خبر 547070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.