طراحان فرش ایرانی در حال رفتن به ترکیه!  

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ تن ابریشم وارد می‌کنیم، گفت: با وجود آنکه بزرگترین طراحان فرش دستباف متعلق به ایران است، اما آنها به دلیل عدم حمایت در حال رفتن به ترکیه هستند.

به گزارش ایمنا عبدالله بهرامی، اظهار کرد: زمانی بزرگترین صادر کننده پشم و ابریشم جهان بودیم ولی امروز به واردات آن روی آورده‌ایم، به نحوی که سالانه ۵۰۰ تن ابریشم وارد می‌کنیم.

وی با اشاره به قطب‌های تأمین مواد اولیه فرش در کشور، گفت: حدود ۶۰ میلیون رأس گوسفند داریم که می‌توانیم به شرطی که فرآوری شود با آن تولید پشم داخلی و صنعت نساجی را متحول کنیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف افزود: اگر روی فرآوری پشم داخلی سرمایه‌گذاری انجام گیرد نیازی به واردات مواد اولیه فرش نداریم.

وی در عین حال تصریح کرد: بزرگترین طراحان فرش دستباف را در ایران داریم ولی همه آنها در حال رفتن به ترکیه هستند چون حمایت نمی‌شوند.

بهرامی افزود: وقتی جایگاهی برای فرش در نظر نگیریم کم کم متخصصان و طراحان این بخش به جایی می‌روند که به صنعت فرش بها بدهند.

وی همچنین درباره مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی که پیش از این بارها معافیت فرش دستباف از آن را خواستار شده بود، گفت: متأسفانه این مصوبه مثل سه سال قبل هنوز هم در حال اجرا است، هر چه مکاتبه و نامه نگاری کردیم پاسخی داده نشد و همچنان پیگیر معافیت فرش دستباف از تعهد ارزی هستیم.

مدیرعامل اتحادیه فرش دستباف در پایان بر لزوم حمایت قالیبافان و بافندگان فرش تاکید کرد و گفت: درآمد حاصل از فرش دستباف برای قالیبافان اهمیت زیادی دارد چون در سبد معیشت و کاهش هزینه‌های زندگی، امنیت اجتماعی و امنیت شغلی آنها اثرگذار است.

منبع: ایسنا

کد خبر 547014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.