همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است

وزیر امور خارجه با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین طی روزهای آتی گفت: امیدواریم در مسیر گفت‌وگوهای وین بتوانیم گام های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی برداریم.

به گزارش ایمنا، حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه در طول یکصد روز گذشته بحث برجام، مذاکرات وین و تعامل و همکاری در راستای حقوق و منافع ملت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صورت جدی مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته است، اظهار کرد: از هفته جاری گفت‌وگوهای وین را کلید خواهیم زد. در همین چارچوب در هفته‌های گذشته معاون من آقای باقری به پایتخت برخی از کشورهای اروپایی، مسکو و همچنین سفرهایی به کشورهای منطقه و همسایه داشته، ارتباط وبیناری با پکن برقرار کرده و در این راستا اقدامات و رایزنی‌هایی را به عمل آورده است. من نیز با وزرای خارجه کشورهای عضو برجام گفت وگوهای مفصلی داشته‌ام. ما همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم. البته در صورتی که طرف‌های مقابل نیز به تعهدات کامل شأن برگردند. ما به صراحت مواضع و مطالبات خودمان را در گفت‌وگوهایی که داشته‌ایم اعلام کرده‌ایم.

وی افزود: نظر صریح جمهوری اسلامی ایران این است که که باید در میز مذاکره حقوق و منافع ملت ایران تأمین شود و تحریم‌ها لغو شود. ما امیدواریم در مسیر گفت‌وگوهای وین بتوانیم گام‌های اساسی و موفقیت‌آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: قطعاً دست جمهوری اسلامی ایران بسته نخواهد بود، گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد و ما از گزینه گفت‌وگو و مذاکره در وین کار را شروع می‌کنیم. ما در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم و امیدواریم طرف‌های مقابل نیز در عمل این جدیت را داشته باشند. ما به صراحت به طرف‌های مقابل گفته‌ایم که ما یک دولت عمل‌گرا و نتیجه محور هستیم و امیدواریم که در میز مذاکرات وین چنین اتفاقی بیفتد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری و حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور گفت: در همین چارچوب ما تلاش کردیم که در سایت جدید وزارت خارجه بخشی را برای ارتباط مستقیم ایرانیان مقیم خارج از کشور و هم وطنان در داخل کشور با وزیر خارجه اختصاص دهیم و اگر شما به سایت جدید وزارت خارجه مراجعه کنید این دسترسی را مشاهده می‌کنید. در روزهای آینده نیز یک دسترسی بالاتری برای رفع نگرانی بخشی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در این سایت فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: متأسفانه دشمنان، لابی صهیونیستی، رسانه‌های معاند تلاش می‌کنند که نوعی ایران هراسی را به ویژه در نسل جدید ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنند. ما در سایت وزارت خارجه طی روزهای آینده بخشی را فعال خواهیم کرد که هم وطنان خارج از کشور می‌توانند بپرسند که ما برای ورود به ایران مشکلی از نظر نظام وظیفه یا هر موضوع دیگری داریم یا خیر. من به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عرض می‌کنم که ایرانیان عزیز با آرامش خاطر می‌توانند به کشور سفر کنند و با آرامش می‌توانند در هر زمانی بر اساس برنامه‌ریزی که انجام می‌دهند به کشور محل اقامت خودشان برگردند.

وزیر امور خارجه خطاب به ایرانیان خارج از کشور افزود: ما در این سامانه به شما پاسخ خواهیم داد که شما بدون مشکل می‌توانید به ایران سفر کنید و به عنوان وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور تضمین می‌شود وقتی به شما پاسخی داده می‌شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: مایلم در همین جا تأکید کنم تعداد افرادی که دو تابعیتی هستند و به دلیل ارتکاب جرم در ایران محاکمه شده‌اند و جرم آن‌ها اثبات شده است کمتر از عدد انگشتان دو دست است. به صراحت می‌گویم که اگر هر کس دیگری حتی شخص وزیر خارجه نیز آن جرم را مرتکب می‌شد امروز با همان وضعیت روبه‌رو می‌شد ضمن اینکه بسیاری از آن‌ها مورد رأفت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌اند.

وی یکی دیگر از مسائل مهم در این مدت را تحولات افغانستان عنوان کرد و گفت: ما تلاش سیاسی گسترده‌ای را در ایران به عمل آوردیم که تحت تأثیر ناامنی و بی ثباتی که در افغانستان در دوره انتقالی ایجاد شد قرار نگیریم و در عین حال تدابیری را بیاندیشیم که بتوانیم مرزها را کنترل کنیم، ورود آوارگان را مدیریت کنیم و راه حل سیاسی برای حل بحران افغانستان داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: برگزاری حضوری دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران یکی از تدابیری بود که در این زمینه اندیشیده شد.

کد خبر 538129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.