درخشش «نان مقدس» در جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک»

فیلم مستند «نان مقدس» به کارگردانی زنده‌یاد «رحیم ذبیحی» و به تهیه‌کنندگی «تورج اصلانی» جایزه بهترین فیلم مستند بخش رقابتی «مستندهای سینمای کُردی» در هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» را به‌دست آورد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فیلم مستند «نان مقدس» آخرین اثر روانشاد رحیم ذبیحی، به تهیه‌کنندگی تورج اصلانی و محصول کمپانی سینمایی «ماد مووی»؛ بعد از حضور در جشنواره‌های معتبر جهانی و کسب چندین جایزه مهم؛ در جدیدترین و دهمین اکران بین‌المللی خود، با حضور تورج اصلانی تهیه‌کننده و الهه نوبخت پخش‌کننده بین‌المللی این اثر، در بخش رقابتی «مستندهای سینمای کُردی» در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» در اقلیم کردستان عراق و در دو سانس مختلف در سالن سینمایی «دهوک مول» در شهر دهوک در اقلیم کردستان به نمایش در آمد و مورد استقبال نویسندگان، منتقدان سینمایی، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و همچنین تماشاگران حاضر در این رویداد سینمایی قرار گرفت.

این فیلم توانست جایزه بهترین فیلم مستند بخش رقابتی «مستندهای سینمای کُردی» از این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» را از آن خود کند.

الهه نوبخت این جایزه را به نمایندگی از عوامل «نان مقدس» به عنوان تهیه‌کننده مشترک این اثر مستند دریافت کرد و در سخنان کوتاهی بعد از دریافت این جایزه گفت: درود بر روح زنده‌یاد رحیم ذبیحی و با تشکر از جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک»، «نان مقدس». بعد از حضور در جشنواره‌های بزرگ و معتبری همچون؛ «ایدفا»، «هات داکس» و «زاگرب‌داکس» ما امروز در دهوک هستیم؛ جایی‌که بهترین مقصد و مکان نمایش این فیلم بود؛ در واقع جایی‌که زبان مادری شخصیت‌های مستند «نان مقدس» است و این اثر مستند به این زبان، خلق شده است.

وی گفت: خیلی خوشحالیم که «نان مقدس» جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» را گرفت و خوشحالیم که این جشنواره، شرایطی فراهم کرد که در آن به زندگی واقعی کولبرها نیز پرداخته شود و بتوانیم صدای کولبرها و کارگران بی‌صدا را هم بشنویم.

اعضای هیئت داوران در بخش رقابتی «مستندهای سینمای کُردی» این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» را، «طلال دیرکی»، کارگردان از کردستان سوریه، «باوی یاسین» کارگردان و تهیه‌کننده از کشور بلژیک و «شمال صبری» تهیه‌کننده مستقل و مدیر دفتر انستیتو آلمانی «گوته» در اقلیم کردستان تشکیل می‌دادند.

«نان مقدس» توسط شرکت «تصویر گستر الهه پارسی» به مدیریت الهه نوبخت پخش جهانی می‌شود. همچنین جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» به ریاست «امیرعلی محمدطاهر» و با مدیریت هنری «شوکت امین کورکی» به یاد «یولماز گونای» کارگردان برنده جایزه نخل طلای جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» فرانسه در سال ۱۹۸۲ و با هدف پل ارتباطی میان کارگردان کُرد و کارگردانان سراسر جهان و ایجاد تبادل فرهنگی میان ملت‌های دنیا تأسیس شده است.

هشتمین دوره این رویداد سینمایی با نمایش ۹۴ اثر در قالب فیلم‌های بلند سینمایی، کوتاه و مستند در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله بخش رقابتی سینمای جهان شامل ۹ فیلم بلند سینمایی، پنج فیلم مستند و ۹ فیلم کوتاه، بخش رقابتی سینمای کُردی شامل شش فیلم سینمایی، شش فیلم مستند و ۱۲ فیلم کوتاه، بخش چشم‌انداز سینمای جهان شامل هشت فیلم سینمایی، سه فیلم مستند و هفت فیلم کوتاه، بخش پانورامای سینمای کردستان ۱۷ فیلم کوتاه، بخش نمایش ویژه سینمای افغانستان هشت فیلم بلند و نیز در بخش نمایش ویژه سینمای کردستان چهار فیلم بلند، در سالن «کنگره» دانشگاه دهوک و همچنین در سالن‌های سینمایی مرکز «دهوک مول» در شهر دهوک در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

کد خبر 537737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.