افزایش ۹۴ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در ۶ ماهه اول امسال ۷ میلیارد دلار محصول پتروشیمی از کشور صادر شده، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که مجموع صادرات سال جاری به ۱۴.۵ میلیارد دلار برسد که نسبت به سال گذشته ۹۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایمنا، حسن عباس زاده، امروز _پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰_ با بیان اینکه اجرای طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی رو به اتمام است، اظهار کرد: به لطف خدا و تلاش صنعتگران صنعت پتروشیمی، جهش دوم صنعت پتروشیمی در ماه‌های آتی محقق خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر به ۹۰ میلیون تن ظرفیت اسمی نصب شده در این صنعت رسیده‌ایم و در ادامه مسیر و جهت اولویت بندی جدید طرح‌های صنعت پتروشیمی اقدام خواهیم کرد. طرح‌های فعال صنعت پتروشیمی را مورد بازبینی قرار داده‌ایم.

این مقام مسؤول با بیان اینکه در حال حاضر، ۸۰ طرح پتروشیمی در دست اجرا هستند، اظهار داشت: از این تعداد، ۶۵ طرح فعال، پیشرفت مناسبی دارد و میانگین پیشرفت آنها به حدود ۳۵ درصد می‌رسد و ۱۵ طرح هم در مراحل آغازین هستند.

عباس زاده با تاکید بر اینکه ظرفیت صنعت پتروشیمی ایران بعد از اجرای این ۸۰ طرح، به ۱۷۱ میلیون تن در سال می‌رسد، گفت: این ۸۰ طرح ۸۰ میلیون تن ظرفیت را به صنعت پتروشیمی کشور اضافه می‌کند.

وی سرمایه‌گذاری لازم برای اجرای ۸۰ طرح فعال در پتروشیمی را ۵۵ میلیارد دلار برآورد کرد و افزود: بر اساس هدف‌گذاری انجام شده، این طرح‌ها تا پایان سال ۱۴۰۶ و همزمان با پایان برنامه هفتم توسعه کشور به اتمام می‌رسد.

این مسئول با اشاره به اینکه ۳۳ طرح پیشران نیز در صنعت پتروشیمی تعریف شده است که برخی از این طرح‌ها در قالب ۸۰ طرح در دست اجرا هستند، ادامه داد: اجرای این طرح‌ها، ۳.۵ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی اضافه می‌کند و این محصولات تا حد زیادی کشور را از واردات محصولات پتروشیمی بی‌نیاز خواهد کرد.

به گفته عباس زاده، از مجموع طرح‌های پیشران ۲۰ طرح سرمایه گذار دارند و موافقت اصولی واگذار شده است. ۱۰ مورد دیگر نیز در حال مذاکره است.

وی در خصوص صادرات محصولات پتروشیمی در ۶ ماهه نخست سال نیز گفت: امسال خوشبختانه هم از نظر تناژی و هم از نظر ارزشی افزایش صادرات محصولات پتروشیمی به ثبت رسیده و در ۶ ماهه اول سال، صادرات این محصولات ۷ میلیارد دلار بوده است در حالی که در شش ماهه سال قبل ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ۳.۶ میلیارد دلار بود.

این مسئول تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال کل مجموع صادرات محصولات پتروشیمی کشور به ۱۴.۵ میلیارد دلار برسد.

منبع: ایرنا

کد خبر 534663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.