کتاب کالای فرهنگی جمهوری اسلامی است

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: کتاب کالای فرهنگی جمهوری اسلامی است و اگر قرار باشد زبان، هویت، ایرانی بودن و دین را از طریق ابزاری گسترش دهیم، کتاب است.

به گزارش ایمنا، علی رمضانی در مراسم معارفه خود به عنوان مدیرعامل جدید خانه کتاب و ادبیات ایران اظهار کرد: کتاب کالای فرهنگی جمهوری اسلامی است و اگر قرار باشد زبان، هویت، ایرانی بودن و دین را از طریق ابزاری گسترش دهیم، کتاب است.

وی با بیان اینکه ادبیات، روح و مقوم کتاب است، افزود: ظرفیت‌های زیادی در اساسنامه مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران موجود است و در افق فرهنگ ملی، عمومی، فرهنگ حرفه ای، منطقه‌ای و بین‌المللی هم به این امر اشاره شد.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: مسیر انتقال فرهنگ جمهوری اسلامی و صدور انقلاب از مسیر ادبیات است. اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد باید این مجموعه را جدی گرفت.

رمضانی تاکید کرد: خانه کتاب در اساسنامه موظف به دانش بنیان و علمی کردن فعالیت‌های خود و ایجاد مراکز رشد و فعالیت علمی است.

وی در ادامه به سه شاخص تقویت کننده و پیش رونده به سمت عدالت فرهنگی، بسترسازی برای احیای ارزش‌های انقلاب اسلامی و تقویت کننده جریان مردمی به عنوان مأموریت اصلی خانه کتاب اشاره کرد.

مدیرعامل خانه کتاب افزود: برای خروج صنعت کتاب و اهالی آن از مسائل و عوارض کرونا باید بستری سازی کرد؛ این خانواده بزرگ ظرفیت عظیمی دارد تا بتواند عوارض را تبدیل به فرصت کند.

تجارب نمایشگاه مجازی کتاب

در بخش دیگری از این مراسم ایوب دهقانکار، مدیرعامل پیشین خانه کتاب و ادبیات ایران، خاطرنشان کرد: روزی که وارد مؤسسه خانه کتاب ایران شدم، با ماسک روی صورت آمدم و امروز هم با ماسک مؤسسه را ترک می‌کنم. همزمان با بحران کاغذ در کشور، بحران کرونا هم اضافه شد.

وی گفت: یکی دیگر از شرایط سخت، ادغام مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و بنیاد شعر و ادبیات داستانی بود. این ادغام، اقدامی همسو بود و اگر قلوب همراهی نمی‌کردند، این هدف عملیاتی نمی‌شد.

دهقانکار اظهار کرد: در شرایط سخت کرونا و ادغام، مطالبات درونی و پیچیدگی‌های اداری، مالی و انسانی داشتیم اما رویش‌هایی دیدیم که باید به این رویش‌ها بیشتر توجه شود.

به گفته وی، برخی از مسؤولان با ادغام مخالف و نسبت به آن بدبین بودند اما تاکید می‌کنم اگر این ادغام اتفاق نمی‌افتاد ایران شاهد برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نمی‌شد.

وی ادامه داد: نمایشگاه مجازی کتاب، دریچه‌ای برای ما باز کرد تا نگاه تازه‌تری به صنعت نشر داشته باشیم.

دهقانکار با اشاره به فعال شدن سامانه جامع کتاب فروشی، گفت: در فاز نخست، طرح‌های فصلی کتاب فروشی‌ها، در فاز دوم، کل کتاب‌های فروش‌های سراسر کشور به این سامانه می‌پیوندند و در فاز سوم، صنعت نشر ایران در اختیار خانه کتاب ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داده می‌شود.

به گزارش ایمنا، بعد از ظهر امروز چهارشنبه با حکم یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی جایگزین ایوب دهقانکار در کسوت مدیرعاملی خانه کتاب و ادبیات ایران شد.

منبع: ایرنا
کد خبر 531638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.