توجه به حقوق افراد نابینا وظیفه انسانی و لازمه توسعه یافتگی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی عصای سفید، رفع موانع مشارکت اجتماعی روشندلان را وظیفه دینی و انسانی همه و لازمه توسعه یافتگی دانست.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متن کامل پیام حجت الله ملکی به شرح زیر است:

آگاهی، سرمایه‏ سرمایه‌ای امیدبخش در جامعه نابینایان کشور است که با گام‌هایی استوار، افق نگاه خویش را به دورنمایی روشن و فردایی بهتر دوخته‏ دوخته‌اند و همچنان موانع را هوشمندانه در می‌نوردند تا ثابت کنند که «نابینایی، تنها در چشم‌های فروبسته خلاصه نمی‌شود بلکه دنیایی است پویا و روشن که امید به فردا و عشق به زندگی در آن می‌جوشد.»

بیست و سوم مهر ماه، روز جهانی عصای سفید، روزی که پیامی آشنا را در اذهان جامعه منعکس می‌سازد؛ توجه به حقوق افراد نابینا و کم ‏بینا و رفع موانع مشارکت اجتماعی آنان، وظیفه دینی و انسانی همه ما و لازمه توسعه یافتگی است.

پیام بیست و سوم مهر ماه را در حالی می‌شنویم که جامعه ما از یک سو با پیامدهای اقتصادی و اجتماعی ناشی از تحریم‌های ظالمانه دشمنان و از سوی دیگر با مشکلات ناشی از شیوع بیماری کووید -۱۹ دست به گریبان است؛ شرایطی که تمامی اقشار مردم به ویژه افراد آسیب‏ پذیر را در مناسبات اجتماعی و فراهم ساختن امکانات معیشتی با مشکلات عدیده‏ای روبرو ساخته است.

بدیهی است در چنین شرایطی، افراد نابینا و کم ‏بینا با مشکلات بیشتری روبرو خواهند شد، علاوه بر این، احتمال تماس با آلاینده‌های محیطی، ارتباطات اجتماعی این افراد را محدودتر می‌سازد و بر نگرانی‌های آنان می‌افزاید.

با این حال، جای بسی خرسندی است که بارقه‌های امید و تلاش در جامعه اسلامی ما بیش از پیش تجلی یافته و عزم ملی برای رفع مشکلات گروه‌های مختلف به ویژه افراد دارای معلولیت به عنوان یک اولویت در دستور کار متولیان امر قرار دارد.

با تشکیل دولت سیزدهم، در سایه عنایات پروردگار، بخش عمده‏ عمده‌ای از برنامه بر حل مشکل اشتغال و توسعه امکانات رفاهی متمرکز شده و برنامه‏ ریزی‌های منسجم‌تری برای گسترش فرصت‌های شغلی مورد انتظار نابینایان انجام خواهد شد.

پر واضح است که اصلی‌ترین سرمایه ما در پیمودن این مسیر، بهره‌مندی از نظرات ارزنده نخبگان و فعالان امور روشندلان و اهتمام این افراد به تشکیل نشست‌های مشترک در سطوح مختلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رایزنی مؤثر با همکاران خدوم در این وزارتخانه و سازمان‌های زیرمجموعه آن است.

امروز، روشندلان جامعه ما با قرار گرفتن در قله‌های آگاهی و بلوغ اجتماعی، منشأ اثربخش‌ترین حرکت‌ها محسوب می‌شوند که تشکیل شبکه ملی تشکل‌های افراد دارای معلولیت بینایی و ایجاد ارتباط با مدیران اجرایی در سطوح مختلف، نمایندگان خانه ملت، اصحاب رسانه و اقشار مختلف مردم، مصداق عینی قابلیت‌های افراد نابینا و کم ‏بینا در عرصه مشارکت‌های اجتماعی است.

با این حال وظیفه دولت در حمایت همه‏ جانبه از این افراد، بر مسئولان امر پوشیده نیست.

تلاش مضاعف برای افزایش منابع اعتباری اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و همسو نمودن دستگاه‌ها با برنامه‌های کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون، اهتمام جدی دستگاه‌ها به متناسب ‏سازی شرایط و امکانات شغلی خود با قابلیت‌ها و محدودیت‌های افراد نابینا و رفع موانع موجود در مسیر آموزش و اشتغال آنان، از مهمترین اقداماتی است که فرآیند توانمندسازی و تلفیق اجتماعی افراد دارای آسیب بینایی را تسریع خواهد نمود.

در فراسوی این تلاش‌ها، آنچه بیشترین نقش را در ارتقا کیفیت زندگی نابینایان خواهد داشت، امید، خودباوری و تقویت نگاه مثبت ‏نگر نسبت به ابعاد مختلف زندگی است، همان مواردی که امروز شاهد تبلور آن در جامعه نابینایان کشور هستیم؛ جامعه‌ای که راه را از بیراهه می‌شناسد و همگام با عصای سفید و هماهنگ با نوای امید در مسیر ترقی و شکوفایی راه می‌پیماید.

کد خبر 529206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.