متفاوت بودن دستورالعمل بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: برای پرداخت وام ودیعه مسکن، بانک‌ها تخلفی نکردند، زیرا دستورالعمل بانک‌های خصوصی در این زمینه با هم متفاوت است.

به گزارش ایمنا، محمدرضا جمشیدی درباره پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن در بانک‌های خصوصی اظهار کرد: پرداخت تسهیلات بانک‌های خصوصی مانند بانک‌های دولتی است، زیرا سیاست‌ها را بانک مرکزی تعیین می‌کند و بانک‌ها موظف هستند براساس چارچوب‌ها عمل کنند.

وی با بیان اینکه در بانک‌های مختلف آئین‌نامه‌های مختلفی وجود دارد ادامه داد: هر بانک آئین‌نامه خاص خود را برای پرداخت تسهیلات دارد و شرایط پرداخت آن در بانک‌ها متفاوت است به همین دلیل است که در زمان مراجعه متقاضی به بانک، شرایط متفاوت، باعث شکایت و گله متقاضیان می‌شود.

جمشیدی اضافه کرد: یکی از مواردی که بانک‌های خصوصی برای پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن انجام می‌دهند اعتبارسنجی است و در این رابطه نیز بانک‌ها باهم متفاوتند.

وی ادامه داد: برای اینکه هزینه‌ای متحمل مشتریان بانک نشود، خود بانک اقدام به اعتبارسنجی می‌کند.

دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: اعتبارسنجی قانونی است، زیرا در گذشته معوقات بانک‌ها و تسهیلاتی که پرداخت نشده به دلیل اعتبارسنجی نادرست یا عدم اعتبارسنجی بوده است به همین دلیل بانک‌ها سخت‌گیری می‌کنند.

جمشیدی در پاسخ به اینکه چرا در طرح ودیعه مسکن بانک‌های خصوصی سخت‌گیری می‌کنند تصریح کرد: اعتبار بانک‌های خصوصی کم است و بانک‌ها وکیل سپرده گذاران هستند و به وکالت از آنان، سپرده جمع‌آوری می‌کنند تا منابع ایجاد کنند بر همین اساس مقید هستند تا اصل و سود پول بازگردد.

وی ادامه داد: باید در طرح ودیعه مسکن، قراردادی سه جانبه میان بانک، موجر و مستأجر ایجاد و تسهیلات به موجر پرداخت می‌شد تا زمانی که مستأجر ملک را ترک می‌کند، موجر تسهیلات را به بانک برگرداند.

جمشیدی تاکید کرد: طرح ودیعه مسکن با عجله ابلاغ شد و هیچ مصوبه‌ای در این باره به کانون بانک‌های خصوصی ابلاغ نشد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر ظرفیت بانک‌ها به اتمام رسیده است پس چرا در سامانه وزارت راه و شهرسازی، بانک انتخاب می‌شود گفت: سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی است و مشکلات را باید این وزارتخانه حل کند.

جمشیدی ادامه داد: سامانه ملی اسکان، متقاضی را به بانک معرفی می‌کند و وقتی به مرحله پرداخت برسد جزو آمار محسوب می‌شود در غیر این‌صورت جزو آمار محسوب نمی‌شود و سامانه چند برابر ظرفیت را به بانک‌ها اعلام می‌کند.

وی افزود: متقاضیان وام ودیعه مسکن در صورت تخلف بانک‌های خصوصی برای پرداخت این وام به رئیس شعبه و بازرس بانک مراجعه کنند و اگر پاسخی دریافت نکردند به مدیریت بانک‌های بانک مرکزی مراجعه کنند.

جمشیدی ادامه داد: ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان آذرماه تمدید شد و متقاضیان می‌توانند تا پایان بهمن تسهیلات دریافت کنند.

منبع: آنا

کد خبر 526962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.