«حسین (ع)» قطب نمای آزادگان و آزادی‌خواهان جهان

نهضت حسینی، فراتر از ملاحظات ایدئولوژیک و ادراکات بدبینانه حکام مستبد، احترام و ارج نهادن به انسان و ارزش‌های انسانی را به بشریت می‌آموزد.

به گزارش ایمنا و بر اساس یادداشتی که عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان به مناسبت اربعین حسینی در اختیار این رسانه قرار داده است: دردمندی یک انسان، حس همدردی را در دیگر انسان‌ها برمی‌انگیزد. حال اگر درد و همبستگی یک احساس انسانی است، این احساس چگونه خواهد بود؟ و اگر انسان دردمند و ستمدیده کسی باشد که برای اصلاح گری و مقابله با فساد در امت خود و مبارزه با باطل و طغیانگری قیام کرده باشد چه؟

قیام امام حسین (ع) برای بشریت بود و شعله آن هرگز خاموش نخواهد شد نه به دلیل خون‌های به ناحق ریخته مظلومان در سرزمین کربلا، بلکه به دلیل آنکه این قیام نقطه عطفی بود که مرز بین حق و باطل را مشخص کرد. جنایتی که علیه نوه پیامبر (ص)، فرزندان و یارانشان –که تعداد اندکی از مدافعان حق بودند- صورت گرفت، آنچنان وحشیانه بود که در تاریخ ثبت شد و ایستادگی حضرت و یاران ایشان به الگویی برای آزادی خواهان و آزادگان بدل گردید؛ آنانی که ذلت و خواری را نمی‌پذیرند و اجازه نمی‌دهند انسانیت در درونشان بمیرد.

امروزه همه پیروان ادیان آسمانی که در اصول و ارزش‌ها با یکدیگر مشترک‌اند، سالروز این رخداد بزرگ و این تراژدی عظیم را ارج می‌نهند و آن را گرامی می‌دارند. بر این اساس بین ظلمی که علیه یک مسلمان روا داشته می‌شود و ستم روا داشته شده علیه یک مسیحی و یا پیرو هر دین و آئینی تفاوتی وجود ندارد، همانطور که هیچ تفاوتی بین دردمندی و اندوه حسین (ع) و درد و اندوه حضرت عیسی (علیه السلام) وجود ندارد.

فرهیختگان و فرزانگان جهان حقیقت نهضت حسینی را به خوبی درک کرده‌اند، از این رو رهبر این نهضت برای آنان به مثابه آموزگار و الگویی والا و بی‌بدیل بوده و هست. بسیاری از این فرزانگان اهل قلم، مسلمان و مسیحی در کنار مردم در گردهمایی میلیونی اربعین شرکت می‌کنند تا ارادت، عشق و علاقه خود را به سالار شهیدان ابراز کنند.

بر این اساس، فلسفه برگزاری مراسم اربعین در حقیقت تاکید بر وفاداری، ولایتمداری و پیروی از این مسیر انسانی است؛ مسیر شهادت، دفاع از شرافت، عزت، کرامت و دیگر ارزشهای انسانی است و البته، مبارزه با انواع فساد و ظلم و ستمگری است. بسیاری از ادیبان و فرزانگان مسیحی، عاشقانه در مسیر حسین گام نهاده و توانسته‌اند با قلم و اندیشه آزادی‌خواهانه خود جریانی پویا از انقلابی گری، عزت و اقتدار تشکیل دهند. آنان پس از رهایی از برخی آموزه‌های تحریف شده، در مسیر حمایت از حق و حقیقت و مبارزه با ظلم و ستم گام نهادند.

در یک نگاه کلی به ادبیات معاصر ملل مختلف به وضوح جلوه‌های نهضت عاشورا در ادب مقاومت آنان، متجلی و نمایان می‌شود. در دوران معاصر، بسیاری از ادیبان و اندیشمندان مسلمان و مسیحی به قصد عبرت اندوزی و درس آموزی، از نهضت عاشورا و داستان زندگی سرور شهیدان حسین بن علی (ع) الهام گرفته و آثار گران‌بهایی درباره نهضت او به رشته تحریر درآوردند.

بسیاری از ادبا و شعرای معاصر عرب با تعابیر الهام گرفته از قیام عاشورا در آسمان ادبیات درخشیدند و آثار ماندگاری از خود برجای گذاشتند. آنان به زیبایی هرچه تمام تر تصویری از امام حسین (ع) و نهضت ایشان در آثار و سروده‌های خود ارائه و آثار خود را ردیف شاهکارهای ادبیات جهان قرار داده‌اند. از تصویر امام حسین (ع) در ادبیات مصر از دیدگاه ادیبانی نظیر عبدالرحمن الشرقاوی، عباس محمود العقاد، طه حسین و دیگران.. تا تصویر ایشان در شعر و ادب بلاد شام در سروده‌های نزار قبانی.. تا عراق؛ در سروده‌های بدرشاکر السیاب و دیگر شاعران نام آور...

در کنار تمام اندیشمندان و ادبای مسیحی نام آشنا که درباره نهضت عاشورا اظهار نظر کردند، عبدالمسیح أنطاکی، ریمون قسیس، سعید عقل، أمین نخلة، نصری سلهب، خلیل فرحات، جوزیف الهاشم، سلیمان کتّانی، بولس سلامة، جورج جرداق، جورج شکور، فیکتور الکک، إدوار مرقص و شمار دیگری از شاعران و ادیبان؛ همچنان ستارگان درخشانی هستند که با الهام از عاشورا و خلق آثار گرانبها در آسمان علم و ادب و فرهنگ عرب می‌درخشند.

در این راستا اشاره می‌شود به «آنطوان بارا» اندیشمند مسیحی سوری که کتاب ارزشمند "امام حسین در اندیشه مسیحیت" را به رشته تحریر درآورده است. این کتاب اثر ارزشمندی است که زبان از بیان اهمیت آن عاجز است و «میشل کعدی» که درباره مکتب عاشورا و اندیشه جهانی امام حسین (ع) آثار و سخنان گران‌بهایی از خود برجای گذاشته است، «جان قسیس» که زخم امام حسین (ع) را زخم بی پایان جهانیان قلمداد کرده است، اسقف «جورج صلیبا» که امام حسین (ع) را گوهری درخشان توصیف کرده که خداوند آن را از آسمان نازل کرده تا روشنی بخش مسیر حقیقت باشد، «میشل جحا» که می‌گوید: امام حسین را می‌پرستد و از کودکی عاشق ایشان بوده است، اسقف «عصام درویش» که گفته است: «من همزمان هم مسیحی هستم هم حسینی..کربلا تنها یک شهر نیست بلکه تمام جهان است.. و دشمنان با بریدن سر حسین موفق به بریدن سر حقیقت (کتمان و یا تحریف آن) نخواهند شد» و «الیاس زغیب» که عشق به حسین را به صورت "تندیس تراشیده شده" از کلمات و ادبیات عرضه می‌دارد.

عشق و علاقه این دلدادگان اهل قلم به سالار شهیدان بسیار صادقانه بوده و کلمات و تعابیر آنان سرشار از محبت، انسانیت و همدردی و اندیشه آنان لبریز از مفاهیم آزادی، شرافتمندی و عزت است. آنان با نگاهی منصفانه و حکیمانه درباره نهضت عاشورا اظهار نظر کرده و بسیار بزرگ‌منشانه به دفاع از حق و حقیقت برخاستند. اظهارنظر اندیشمندان و ادیبان غیر مسلمان درباره نهضت عاشورا تداعی‌گر این حقیقت است که نهضت حسین (ع) نهضتی جهانی و انسانی است و به ملت یا جریان خاصی تعلق ندارد، بلکه چراغ راه همه ملت‌ها، آزادگان، عدالت‌خواهان و ظلم ستیزان جهان است.

نهضت حسینی در دنیای امروز مسأله‌ای است که ابعاد آن از گذشته تاریخ و لحظه وقوع اتفاقاتِ ظهر عاشورا فراتر می‌رود. نهضت حسینی در حقیقت مکتبی انسانی است و متعلق به تمامی افراد در همه جوامع بشری؛ کوچک و بزرگ، مسلمان و مسیحی، یگانه پرست و بی‌دین و حتی ملحدان! این نهضت به همگان، شکیبایی، استقامت، ایثار و وفاداری را می‌آموزد.

نهضت حسینی، فراتر از ملاحظات ایدئولوژیک و ادراکات بدبینانه حکام مستبد، احترام و ارج نهادن به انسان و ارزش‌های انسانی را به بشریت می‌آموزد. بی‌شک اسارت و بندگی و استکبار، بحران و چالش ریشه‌ای همه جوامع بشری است و مختص گروه یا مذهب خاصی نیست. مکتب حسین آزاد اندیشی، آزادانه زیستن، و رهایی از یوغ بندگی و اسارت و استکبار را به جوامع بشری عرضه می‌دارد.

جایگاه والای امام حسین در جهان و اندیشه معاصر گویای این واقعیت است که نام امام حسین (ع) و نهضت ایشان تا ابد ماندگار است. ماندگاری نام حسین (ع) یک وعده الهی است و پیامبر اکرم (ص) نیز به آن اشاره کرده و می‌فرماید: «شهادت حسین داغ سوزانی است در دل مؤمنین که هرگز به سردی نمی‌گراید».

امروزه اندیشه، راه و ارزش‌های حسین به قطب نمای همه آزادگان و آزادی‌خواهان جهان بدل گشته است. نام حسین و پرچم باشکوه نهضت ایشان تا همیشه تاریخ در اهتزاز خواهد ماند، چرا که قیام حسینی در حقیقت گذرگاهی بود برای رهایی انسان از پوچی و پلیدی‌های جهان هستی.

کد خبر 524936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.