چرا آموزش حضوری بر غیرحضوری برتری دارد؟

یک روانشناس و مشاور تحصیلی با برشمردن محورهای تعیین کننده رفتار و تصمیم گیری در دانش آموزان گفت: محیط آموزشی و مدرسه بهترین فضا برای ارائه این محورها به صورت کنترل شده و هدفمند است.

به گزارش ایمنا، محمد کاظم زاده با تاکید بر اینکه مهمترین و اساسی‌ترین محور تعیین کننده رفتار و تصمیم گیری نوجوانان و جوانان در رده سنی ۷ تا ۱۸ سال، روابط میان فردی آنان با گروه همسالان است، اظهار داشت: مدرسه و محیط‌های آموزشی دائمی و نیمه دائمی که شامل آموزشگاه‌ها و مراکز و کارگاه‌های آموزشی است مهمترین و مؤثرترین مراکز و مجموعه‌ای هستند که می‌توانند این روابط میان فردی را در بستر کنترل و نظارت و به صورت هدفمند تأمین کند.

وی افزود: البته محیط‌های دیگری مانند محیط‌های همسالان در میان فامیل و اقوام یا محله یا مراکزی مانند مساجد، پارک‌ها و فرهنگسراها هم تأمین کننده این فضا هستند اما مدرسه اصلی ترین بستر برای این مورد است.

این روانشناس با یادآوری اینکه پس نخستین موردی که در بحث مدرسه رفتن به صورت حضوری مهم است بحث افزایش روابط میان فردی دانش آموزان است که تعیین کننده ترین عامل رفتار و تصمیم گیری های آنان است، خاطرنشان کرد: دومین محور تعیین کننده عامل رفتار و تصمیم گیری های دانش آموزان، یادگیری‌های مشاهده‌ای است چنانچه عنوان می‌شود نوجوانان مهمترین مسائل زندگی خود را به صورت یادگیری مشاهده‌ای رقم می‌زنند.

کاظم زاده ادامه داد: یادگیری مشاهده‌ای یعنی دانش آموزان به همسالان و اطرافیان خود نگاه می‌کنند که چه کاری انجام می‌دهند سپس آن را برای خود حلاجی و بسته به انطباق با شرایط، محاسبه می‌کنند و انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه حضور در مدرسه زمینه ساز یادگیری مشاهده‌ای مطلوب است، اظهار کرد: همراهی هیجانی و انگیزه بخش یکی دیگر از محورهای تعیین کننده عامل رفتار دانش آموزان است؛ به این معنا که دانش آموزان وقتی بخواهند در زمینه فرهنگی، ورزشی، آموزشی و درسی کاری را انجام دهند خیلی مهم است که با همسالان همراه باشند و این همراهی باعث می‌شود انگیزه بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه از نظر علمی هم ثابت شده کسانی که در یک گروه فعالیتی را انجام می‌دهند نسبت به کسانی که انفرادی کاری را انجام می‌دهند موفق تر و با انگیزه تر هستند، تصریح کرد: پس انگیزه هم یکی از مهمترین عناصری است که در حضور واقعی در مدرسه بیشتر نمود می‌کند.

چهارمین عامل تعیین کننده رفتار دانش آموزان از نگاه کاظم زاده، ارتباط مستقیم و همه جانبه با عوامل آموزشی است که این عوامل ممکن است درسی، مسئولان اجرایی مدرسه یا محیط آموزش باشند؛ پس ارتباط مستقیم با عوامل آموزش در رشد افراد بسیار تعیین کننده است.

این مشاور تحصیلی با یادآوری اینکه تمرکز بر عناصر هندسی محیط آموزش از دیگر محورهای تعیین کننده رفتار دانش آموزان است، افزود: دانش آموزان در هر رده سنی که باشند وقتی در خانه پشت سیستم رایانه یا موبایل آموزش را دریافت می‌کند هیچگاه فاکتورهای محیطی همگن و همراه با آموزش نخواهند داشت چرا که محیط، محیط خانگی است. اما در محیط آموزشی تمامی عناصر از صندلی، در، تخته، آبخوری، حیاط، راهرو، نمازخانه، کتابخانه و همه چیز دیگر، همگن و متمرکز بر آموزش است و این عناصر دست در دست هم میزان تمرکز دانش آموز در یادگیری را بالا می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: از نظر علمی هم ثابت شده است وقتی در همان محیطی که افراد چیزی را یاد می‌گیرند از آنان امتحان گرفته شود بهتر جواب می‌دهند تا اینکه به محیطی دیگر منتقل شوند. لذا ثابت شده اگر محیط آموزشی متمرکز به عناصر آموزشی باشد در یادگیری و انگیزه بخشی آموزش فوق العاده تأثیر گذار است.

کاظم‌زاده تاکید کرد: ضرورت وجود مجموع این عناصر، دانش آموزان و والدین را برای بازگشایی مدارس مجاب می‌کنند البته باید شرایط بهداشتی و رعایت شیوه نامه‌های آن بسیار مدنظر قرار گیرد و رعایت شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 521671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.