روزانه به ۲۰ تا ۳۰ پرنده ناشناس در آسمان کشور اخطار می‌دهیم

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۵۰۰ تا ۴۰۰ پرنده را در آسمان کشور کشف می‌کنیم که از این تعداد حدود۲۰ تا ۳۰ پرنده ناشناس هستند و به آنها اخطار می‌دهیم.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه ملی دفاع مقدس، سرتیپ دوم محمد حسن ابارشی روز چهارشنبه -۱۰ شهریورماه- در بازدید از باغ موزه دفاع مقدس با اشاره به عملکرد پدافند نیروی هوایی اظهار کرد: چهار تعریف کلی برای پدافند نیروی هوایی تعریف شده که عبارتند از کشف، شناسایی، درگیری و انهدام، که عملکرد پدافند هوایی در این چهار حوزه شکل می‌گیرد.

وی در رابطه با اقدامات پدافند نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس افزود: نمونه‌ای از اقدامات پدافند نیروی هوایی در هشت سال دفاع مقدس این است که در آن دوران هیچ فرودگاهی تعطیل نشد، انتقال نفت از سکوهای نفتی قطع نشد و آسمان کشور امن‌ترین فضای هوایی از طرف ایکائو شناخته شد. در این دوران که ۲ هزار و ۸۰۰ دفعه جزیره خارک دچار حمله شد و با ۴۲ کشور در حال جنگ بودیم، ۸۰۰ فروند هواپیمای دشمن توسط نیروهای پدافند هوایی زده شد.

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش اضافه کرد: عملیات پدافند نیروی هوایی در طول در هشت سال دفاع مقدس پهنه جغرافیایی ایران را در بر می‌گرفت و مربوط به همه کشور بود. در حقیقت نسبت به اطلاعاتی که داشتیم را برنامه‌ریزی می‌کردیم و چینش‌ها صورت می‌گرفت. شهید ستاری، ابداع کننده یک نوع تاکتیکی بود که از سیستم هاگ بدون استفاده از رادار سرچ، هدف را درنظر می‌گرفت، هدف سرنگون می‌شد و با سرعت جابه‌جا می‌شد، به همین ترتیب تعداد زیادی از هواپیماهای دشمن از بین رفتند بدون اینکه ردپایی از ما به جا مانده است.

ابارشی با اشاره به سایر اقدامات پدافند نیروی هوایی در دوران بعد از دفاع مقدس تصریح کرد: مجبور کردن پرواز ریگی به نشستن و اجبار پرواز ایساف به نشستن و عذرخواهی کردن از جمله اقداماتی است که توسط نیروهای پدافند نیروی هوایی ارتش صورت گرفت. علاوه بر این با پرواز پهپادهای کرار در منطقه خلیج فارس توانستیم اقتدار قدرت را به نمایش بگذاریم و توان بازدارندگی را منصه ظهور برسانیم.

وی ادامه داد: نخستین مأموریت پدافند نیروی هوایی بحث کشف پرنده‌ها است. در حال حاضر روزانه حدود ۵۰۰ تا ۴۰۰ پرنده را در آسمان کشور کشف می‌کنیم که از این تعداد حدود ۲۰ تا ۳۰ پرنده ناشناس هستند و به آنها اخطار می‌دهیم، بنابراین مأموریت اصلی کشف است که توسط رادارها صورت می‌گیرد.

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش خاطرنشان کرد: همچنین با استفاده از شنود الکترونیکی هشدارها به صورت کامل فصیح اقداماتی که دشمن در حال انجام آنها است را رصد می‌کنیم، علاوه بر این حدود چهار هزار دیده‌بان پست انسانی وجود دارد که هر گونه پرنده‌ای در طول شبانه روز به صورت خواسته و ناخواسته وارد کشور شوند، را رصد می‌کنند، از باتجربه‌ترین افراد در آن جا حضور دارند و کار بسیار حساس و ظریف است چرا که دو دقیقه زمان جهت شناسایی پرنده وجود دارد.

ابارشی هدف پدافند نیروی هوایی را بازدارندگی عنوان کرد و افزود: هدف پدافند هوایی زدن اهداف نیست همین که حالت بازدارندگی ایجاد کند و دشمن را از انجام اقدامات تخریبی منصرف می‌کند، این یعنی پدافند به هدف خود رسیده است. البته طیف تهدیدات همواره در حال تغییر است و نباید به این امید باشیم که مورد تهدید نیستیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های پدافند نیروی هوایی ابراز کرد: پدافند نیروی هوایی در سه لایه ارتفاع بالا به بلوغ دفاعی رسیدیم و اجازه نمی‌دهیم دشمن به کشور نگاه چپ داشته باشد. ما با هیچ کشوری سر جنگ و دشمنی نداریم اما دوران بزن در رو تمام شده و بزنید، می‌خورید.

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش ادامه داد: یکی از ارکان ستاد پدافند هوایی معاون اطلاعاتی فاشا است که با استفاده از شنود تحرکات دشمن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، ما را توجیه می‌کند و بر اساس آن نوع دفاع و چینش موشک‌ها را انجام می‌دهیم. ما در حوزه پهپاد به عنوان قطب پهپادی از این تکنولوژی در حوزه شناسایی منطقه استفاده می‌کنیم. در حقیقت با تجهیز پهپادها به سامانه هوا به هوا بازدارندگی را ایجاد کردیم.

ابارشی یادآور شد: یکی از اصلی‌ترین ارکان نیروی نظامی در جهان نیروی انسانی است که باید به آن توجه کرد. نیروی انسانی در نیروی هوایی دارای ویژگی‌های خاصی نظیر قدرت تصمیم‌گیری در لحظه و آمادگی برای شهادت است.

کد خبر 518848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.