آمریکا معافیت تحریمی عراق برای واردات انرژی از ایران را تمدید کرد

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منابع عراقی گزارش داده دولت آمریکا معافیت عراق از تحریم‌ها برای ادامه واردات انرژی از ایران را به مدت ۱۲۰ روز تمدید کرده است.

به گزارش ایمنا، یک مقام عراقی عصر چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های انرژی علیه ایران را به مدت ۴ ماه تمدید کرده تا بغداد بتواند از ایران گاز وارد کند.

عراق برای تأمین یک سوم نیازهای بخش انرژی خود از ایران گاز و برق خریداری می‌کند. سال‌ها درگیری در عراق موجب شده این کشور در تأمین نیازهای انرژی جمعیت ۴۰ میلیون نفری خود با مشکلاتی مواجه شود.

دولت آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، در راستای تشدید تحریم‌ها علیه ایران صنعت انرژی عراق را در فهرست تحریم‌ها قرار داد اما با اعطای چند معافیت موقت از بغداد خواست وابستگی خود به ایران برای تأمین انرژی را برطرف کند.

مقام عراقی که خواسته نامش فاش نشود گفت که آخرین معافیت تحریمی اعطا شده به عراق ماه گذشته به پایان رسید و معافیت جدید از هفته پیش آغاز شده است.

اعطای این معافیت تحریمی بعد از سفر هفته گذشته «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق به کاخ سفید و دیدار او با «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفت.

خبرگزاری فرانسه نوشته عراق که قرار است ۱۰ اکتبر انتخابات پارلمانی برگزار کند باید میان روابطش با واشنگتن و تهران موازنه ایجاد کند.

سازمان ملل متحد می‌گوید عراق ۱۶۰۰۰ مگاوات برق تولید می‌کند که رقمی بسیار کمتر از ۲۴۰۰۰ مگاوات برق مورد نیاز برای این کشور است. این رقم، با نیازهای عراق در آینده که انتظار می‌رود جمعیتش تا سال ۲۰۵۰ دو برابر شود نیز فاصله‌های زیادی دارد.

منبع: فارس

کد خبر 512333

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.