هزینه ۱۰ میلیون تومانی تست تشخیص کرونای دلتا

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: می‌توان ابتلا به این ویروس جهش یافته را از طریق علائم ظاهری حدس زد، اما برای اینکه به طور قطعی بتوانیم بگوییم فردی دچار ویروس دلتا شده است، حتما باید ژن سکوئنسینگ در آزمایشگاه تشخیص داده شود که هزینه این تست ۱۰ میلیون تومان است.

به گزارش ایمنا، مسعود مردانی در پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم به کرونای دلتا مبتلا شدیم، اظهار کرد: برای اینکه تشخیص داده شود فردی که جواب تستش مثبت شده به کرونای هندی مبتلا شده یا درگیر موتاسیون‌های دیگر این ویروس شده است، باید از روش‌های آزمایشگاهی استفاده شود و حتماً باید سکوئنسینگ انجام شود که به معنی بررسی توالی ژنتیکی نمونه انسانی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا می‌توان از طریق علائم ظاهری ابتلاء به این ویروس را تشخیص داد؟، افزود: می‌توان ابتلاء به این ویروس جهش یافته را از طریق علائم ظاهری حدس زد، اما برای اینکه به طور قطعی بتوانیم بگوییم فردی دچار ویروس دلتا شده است حتماً باید ژن سکوئنسینگ در آزمایشگاه تشخیص داده شود که هزینه این تست ۱۰ میلیون تومان است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: وزارت بهداشت به صورت رندوم این تست را برای افرادی که جواب آزمایش PCR آن‌ها مثبت می‌شود، انجام می‌دهد تا مشخص گردد که این ویروس در کدام مناطق کشور منتشر شده است و در حال حاضر ۲۵ استان کشور درگیر ویروس دلتا شده‌اند.

وی افزود: اگر تعداد زیادی از افراد خانواده به کرونا مبتلا شوند و برای مثال از یک خانواده ۱۲ نفری همگی دچار این ویروس گردند، می‌توانیم ابتلاء به ویروس دلتا را برای آن‌ها در نظر بگیریم چرا که این ویروس قدرت سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و به راحتی به سایر افراد انتقال پیدا می‌کند.

مردانی خاطرنشان کرد: همچنین چنانچه بر خلاف انواع قبلی ویروس‌های کودکان و نوجوانان بیشتر گرفتار شده باشند و به علاوه اگر ریه به سرعت درگیر شود در آن صورت هم به احتمال زیاد ابتلاء به ویروس دلتا رخ داده است.

منبع: میزان

کد خبر 506652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.