برخورد قاطع پلیس راهور با مخدوش کنندگان پلاک خودروها

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا از برخورد قاطع پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با مخدوش کنندگان پلاک خودروها خبر داد و گفت: بیش از ۱۵هزار خودرو در چهار روز اعمال قانون شدند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس راهور، سردار سید تیمور حسینی در خصوص اهمیت شناسایی وسایل نقلیه اظهار کرد: پلاک مهمترین مشخصه شناسایی وسیله نقلیه، مالک و ثبت تخلفات است که ضوابط مرتبط با آن در قانون مجازات اسلامی، آئین نامه راهور و جداول تخلفات رانندگی تعیین شده است

وی ادامه داد: اخیراً در پی توسعه سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات و اعمال محدودیت و ممنوعیت تردد ناشی از شیوع بیماری کرونا برخی از رانندگان متخلف و هنجارشکن برای دور زدن قانون و فرار از مجازات تعیین شده اقدام به دستکاری در ارقام و اعداد فک پلاک مخدوش نمودن استفاده از پلاک سایر وسایل نقلیه به صورت غیرمجاز کرده‌اند.

سردار حسینی از اهتمام جدی پلیس برای برخورد با مخدوش کنندگان پلاک خودروها خبر داد و گفت: به لحاظ ضرورت کنترل و برخورد با این گونه رانندگان پرخطر در چرخه ترافیک و جلوگیری از تسری قانون گریزی به سایر رانندگان دستورالعمل عمل برخورد شدید با مخدوش کنندگان پلاک وسایل نقلیه به مأمورین این پلیس در سراسر کشور ابلاغ شده است

وی اضافه کرد: در این طرح که از پنجم تیر ماه شروع شده تا دیروز (دوشنبه) تعداد ۱۵ هزار خودرو اعمال قانون، و به مراجع قضائی معرفی شده است.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به مستندات قانونی برخورد با رانندگانی که اقدام به مخدوش کردن پلاک خودرو می‌کنند اظهار داشت: طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی و ماده یک آئین نامه راهنمایی رانندگی مصوب سال ۱۳۸۴ و ماده ۲۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی پلیس موظف به برخورد با اینگونه تخلفات و جرایم است.

وی تصریح کرد: علاوه بر اعمال جریمه و توقیف، با توجه به اینکه هرگونه دست کاری پلاک وسیله نقلیه جرم محسوب می‌شود، از این رو مخدوش کنندگان پلاک خودروها به مراجع قضائی نیز معرفی می‌شوند و دادگاه می‌تواند از ۶ ماه تا یک سال مجازات حبس تعیین کند.

سردار حسینی گفت: هدف پلیس اجرای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، توسعه انضباط ترافیکی پایدار و برخورد هدفمند و مؤثر با تخلفات رانندگی و پیشگیری از سایر جرایم مرتبط است.

کد خبر 505532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.