آزمایشگاه نسل ۴ دانشگاه صنعتی اصفهان باید الگو باشد

معاون تکنولوژی و فناوری شرکت فولاد مبارکه گفت: اقدام امروز صنعت فولاد و دانشگاه صنعتی اصفهان برای ایجاد آزمایشگاه نسل چهارم می‌تواند در تمام موضوعات کشور مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان در آئین امضای تفاهمنامه راه‌اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه نسل چهار صنعت کشور، با موضوع هوشمندسازی و اتوماسیون صنعتی عصر روز گذشته _دوشنبه ۱۴ تیرماه_ سید مهدی نقوی با بیان این که مأموریت‌های صنعت فولاد و شرکت‌های تابعه آن یک بال و ارتباط با دانشگاه بال دیگر پیشرفت است، اظهار کرد: جایی که می‌توانیم اطمینان ۱۰۰ درصدی داشته باشیم برای تربیت متخصصان، دانشجویان و محققینی که در آینده بتوانند تحول دیجیتال را در کشور ایران جاری کنند، به عنوان هدف و قطب اصلی انقلاب چهارم صنعتی به نظر ما دانشگاه صنعتی اصفهان است.

معاون تکنولوژی و فناوری شرکت فولاد مبارکه با اشاره به این که اقدام امروز صنعت فولاد و دانشگاه صنعتی اصفهان برای ایجاد آزمایشگاه نسل چهارم می‌تواند در تمام موضوعات کشور مورد توجه قرار گیرد، افزود: باید موضوع پژوهش و ایجاد خبرگی در نسل جدید به عنوان مأموریت دانشگاه‌ها مورد پیگیری قرار گیرد و ما هم باید به عنوان حامی صنعتی کنار محافل علمی باشیم تا کشور از نتایج آن بهره‌مند شود.

نقوی تأکید کرد: آزمایشگاه نسل چهارم دانشگاه صنعتی اصفهان می‌تواند الگویی برای بقیه دانشگاه‌های ایران باشد که نسبت به مسائل پیشرفت تکنولوژیک از قافله عقب نمانند.

بررسی مدل‌های برترین دانشگاه‌های دنیا در ایجاد نخستین آزمایشگاه نسل چهارم کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان

در این ادامه این آئین، رسول سرائیان، مدیرعامل شرکت ایریسا از شرکت‌های تابعه مجتمع فولاد مبارکه و مجری و همکار در راه اندازی این آزمایشگاه نیز ضمن ابراز خرسندی از شکل‌گیری این ارتباط میان دانشگاه و صنعت اظهار کرد: با راه اندازی این آزمایشگاه علاوه بر توسعه سرمایه نیروی انسانی متخصص برای صنعت فولاد، موضوعات و چالش‌های تحول دیجیتال در محیط آزمایشگاهی با حداقل هزینه، عملیاتی و نتایج آن به محیط صنعت منتقل می‌شود.

رسول سرائیان افزود: برای ایجاد این آزمایشگاه مدل‌های مختلفی از دانشگاه‌های مطرح دنیا بررسی شد و در نهایت با اشتراک گذاری مدل دانشگاه فرانسه با دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان زمینه این همکاری مشترک فراهم گردید.

وی با بیان این که آورده صنعت برای دانشگاه حل مسائل روز دنیا است، تأکید کرد: انتظار می‌رود دانشگاه با اتخاذ نظام‌های انگیزشی برای حمایت از نخبگان و اساتید همکار در این آزمایشگاه، سیاست گذاری کند.
سرائیان ادامه داد: دانشگاه می‌تواند با سوق دادن پایان نامه‌ها و رساله‌های دکتری با موضوعات مرتبط با مهندسی برق و کامپیوتر، صنایع، متالورژی و غیره و همچنین با فراهم نمودن همکاری بین‌المللی با دانشگاه‌های برتر دنیا در تعریف پروژه‌های مشترک علمی، در این آزمایشگاه نقش مهم و کلیدی ایفا کند.

عضو هیئت مدیره شرکت مهندسی ایریسا با اشاره به این که ایجاد آزمایشگاه نسل چهار در کشور موجب تحول در نظام آموزشی دانشگاه نیز می‌شود تصریح کرد: تعریف دروس تخصصی انقلاب صنعتی چهارم برای دانشگاه‌های کشور در مقاطع مختلف تحصیلی در تربیت نیروی انسانی مؤثر برای صنعت از اهمیت بسیار برخوردار است. همچنین دوره‌های مهارت افزایی برای نیروی انسانی صنعت از دستاوردهای این طرح مشترک خواهد بود.

هوش مصنوعی موجب افزایش بازدهی، ایمنی محیط کار و کاهش هزینه‌ها در صنعت فولاد

احمدرضا تابش، رئیس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان و مجری راه اندازی این آزمایشگاه نیز در حاشیه آئین امضای تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه نسل چهار صنعت کشور با بیان این که موضوع صنعت چهار یا نسل چهارم اتوماسیون صنعتی، به ایجاد یک تحول دیجیتال در صنعت می‌پردازد گفت: انقلاب صنعتی چهارم، بیانگر درهم تنیدگی و ارتباط همه جانبه اجزای سخت افزاری و نرم افزاری هوشمند از طریق بستر اینترنت اشیا در محیط صنعتی است.

وی افزود: به طور خاص در صنعت فولاد از مرحله استخراج گرفته تا بخش تولید و تحویل محصول نهایی، هوش مصنوعی می‌تواند در حوزه‌های مختلفی از جمله هوشمندسازی فرآیند تولید، ارتباط با مشتریان، تحلیل و مدیریت بازار، هوشمندسازی فرآیند تعمیر و نگهداری، نظارت بهینه بر محیط کار و بهبود ایمنی محیط کار مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه موجب بهبود بازده و ایمنی محیط کار در کنار کاهش هزینه‌های تولید گردد.

دانشیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی از تعامل این دانشکده با متخصصان شرکت ایریسا، مرکز فاوا و پژوهشکده اویونیک دانشگاه صنعتی اصفهان، برای راه اندازی این مرکز نام برد و خاطر نشان کرد: طراحی و توسعه زیر ساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری لازم و تجهیزات شبیه‌سازی و نمونه‌سازی مرتبط با نخستین آزمایشگاه صنعت چهار کشور از بهمن ماه ۹۹ شروع شده است و فعالیت رسمی آن از پاییز امسال با ارائه دوره‌های تخصصی و علمی آغاز خواهد شد.

وی افزود: برخی پروژه‌های قابل اجرا در این آزمایشگاه شامل نمونه‌های مقیاس کوچک کارخانه و انبار هوشمند، شبیه‌سازی، مدل‌سازی و زوج دیجیتال فرآیندهای صنعتی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، ربات‌های چند محوره، متحرک و پرنده، لجستیک و نیز حمل و نقل هوشمند است.

کد خبر 505419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.