امسال ۸۷۰ هزار کودک غربالگری شنوایی می‌شوند

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: سال گذشته ۹۵۰ هزار نوزاد غربالگری شنوایی شدند که ۳۳۰۰ مورد دچار اختلال شنوایی بودند، برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده که ۸۷۰ هزار کودک را غربال کنیم و علت اینکه پوشش کمتر شده به دلیل کمتر شدن موالید در هرسال است.

به گزارش ایمنا، افروز صفاری فرد، با اشاره به اقدامات مداخله‌ای شنوایی بیان کرد: از سال ۱۳۷۶ برنامه غربالگری شنوایی به صورت پایلوت در چند استان اجرا شد و بعد از مشخص شدن نقاط ضعف و روش‌های تست‌های تشخیصی، از سال ۱۳۸۴ تاکنون برنامه به صورت کشوری اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه با برنامه غربالگری شنوایی، اختلالات شنوایی که در نوزادان وجود دارد و می‌تواند منجر به معلولیت افراد شود، شناسایی می‌شود و با اقدامات به موقع (تجویز سمعک، کاشت حلزون و مداخلات توانبخشی) از معلولیت این نوزادان جلوگیری می‌شود.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه ما از دو تست OAE و AABR برای شناسایی اختلالات شنوایی نوزاد استفاده می‌کنیم، گفت: بعد از شناسایی اختلال شنوایی، نوزاد به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می‌شود و در صورتی که اقدامات تشخیصی بعدی برای او انجام شود، وارد مداخلات سمعک کاشت حلزون و اقدامات توانبخشی می‌شویم.

صفاری فرد با بیان اینکه سال گذشته به دلیل شرایط کرونا نسبت به سال ۹۸، درصد پوشش کم و کمتر شد البته باز هم بیش از حد انتظارمان بود زیرا پایگاه‌های غربال در بیمارستانها و زایشگاه‌ها مستقر هستند و به دلیل شرایط کرونا چند مورد از پایگاه‌ها، چند ماه از سال ۹۹ را تعطیل بودند، افزود: در سال ۹۹، ۹۵۰ هزار نوزاد غربال شدند که ۳۳۰۰ مورد شناسایی شدند که دچار اختلال شنوایی بودند. در واقع در سال ۹۹، ۸۶ درصد موالید را غربال کردیم، این در حالیست که در سال ۹۸ این رقم ۹۵ درصد بود.

وی در ادامه به اقدامات بهزیستی در این حوزه در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و یادآور شد: برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده که ۸۷۰ هزار کودک را غربال کنیم و علت اینکه پوشش کمتر شده به دلیل کمتر شدن موالید در هرسال است. از اول سال تاکنون نیز شرایط مناسب بوده و با تعطیلی پایگاه‌ها مواجه نبوده‌ایم.

به گفته صفاری فرد، حدود ۶۳۰ پایگاه غربالگری شنوایی وجود دارد، که اکثر این پایگاه‌ها ثابت و تعدادی سیار هستند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به مشکلات پایگاه‌های غربالگری شنوایی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: موردی که ما سال گذشته با آن دچار مشکل بودیم، این بود که دستگاه‌های غربالگری، وارداتی هستند و با توجه به افزایش نرخ ارز قیمت آنها از دو برابر هم بیشتر شد و بخش‌های غیردولتی که با بهزیستی همکاری می‌کنند و ما آنها را برای تأمین دستگاه حمایت می‌کنیم، مقداری دچار مشکل شدند. اکنون هر دستگاه غربالگری حدود ۲۰۰ میلیون قیمت دارد اما سازمان بهزیستی به بخش‌های غیردولتی کمک و آنها را حمایت می‌کند و کمک هزینه دستگاه را در اختیارشان می‌گذاریم و بعد از آن آنها با تعرفه دولتی خدمات ارائه می‌دهند.

صفاری فرد یادآور شد: عمر مفید دستگاه‌های غربالگری شنوایی حدود شش سال است. بعد از این مدت نیاز به تعویض دارد به همین دلیل هرسال تعدادی دستگاه از دور استفاده خارج می‌شود و به دستگاه جدیدی نیاز است.

وی گفت: در بسیاری از مناطق مانند روستاها، مناطق حاشیه‌ای و مناطق کمتر برخوردار خدمات ما رایگان انجام می‌شود. به این صورت که سازمان بهزیستی از بخش غیردولتی خرید خدمت می‌کند.

وی افزود: در زمینه کمک هزینه اقدامات مداخله‌ای درمان، سازمان بهزیستی از نیازمندان حمایت می‌کند.

منبع: ایسنا

کد خبر 503382

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.