مذاکرات وین عملا به مرحله نهایی خود رسیده است

معاون وزیر خارجه روسیه امروز در کنفرانسی اعلام کرد: مذاکرات وین عملا به مرحله نهایی خود رسیده است.

به گزارش ایمنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه در بیست و پنجمین کنفرانس سالانه سرمایه گذاران این کشور اعلام کرد: مذاکرات وین درباره برنامه هسته‎ای ایران عملاً به مرحله نهایی خود رسیده است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، معاون وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: شرکت کنندگان در گفتگوهای وین در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عملاً به خط پایان رسیده اند. اما همانطور که می گویند، آخرین مرحله دشوارترین مرحله است.

به گفته معاون وزیر امور خارجه روسیه، در حال حاضر شرکت کنندگان در روند مذاکرات درک درستی از شکل نتیجه نهایی دارند.

این مقام روسی گفت: این فقط تصمیمات سیاسی است که در پایتخت کشورهای متبوع گرفته می شود. ما از آنها می خواهیم این کار را انجام دهند. البته، این امر به ایالات متحده و ایران بستگی دارد. زمینه های خاصی وجود دارد که ایالات متحده از دیدگاه ما باید در آنها انعطاف پذیری بیشتری نشان دهد و ایرانی ها نیز باید در رابطه با برخی از مسائل سیاسی از موضع گیری هایی خودداری کنند.

ریابکوف در ادامه گفت که آخرین مذاکرات در مورد احیای برجام در وین ممکن است ظرف چند روز پس از آغاز آن (هفتمین نشست وین) پایان یابد؛ این موضوع در صورتی روی می دهد که طرفین همه تناقضات فعلی را برطرف کنند.

وی افزود: من کاملاً خوش بین هستم. من فکر می کنم که این روند، نه ماه ها بلکه چندین هفته طول خواهد کشید. اما اگر تمام تصمیمات لازم گرفته شود، اگر همه کارها قبل از دُور بعدی گفتگوهای وین (هفتمین نشست وین) انجام شود، می توان این روند را طی چند روز به پایان رساند.

این در حالیست که میخایل اولیانوف نماینده این کشور در وین روز یکشنبه و پس از پایان ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام به خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود: پس از آغاز دور هفتم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای، حل مسائل فنی مربوط به ویرایش توافق نهایی ۲ هفته طول خواهد کشید. پس از شروع دور هفتم، برای حل آخرین مسائل فنی مربوط به ویرایش سند نهایی، مدتی طول می‌کشد - احتمالاً نمی دانم شاید ۲ هفته- این نیز یک فرایند دشوار است؛ اما موضوعی است که می‌تواند حل شود. به طور کلی برداشت‌ها مثبت هستند؛ حرکتِ رو به جلو کاملاً مطمئن است، اما روند کار بسیار پیچیده‌تر از انتظار همه بود. من در مورد بهترین گزینه صحبت می‌کنم، اگر البته چیز غیرمنتظره ای پیش نیاید. آغاز دور هفتم به این بستگی دارد که هر طرف (تهران و واشنگتن) دستورات سیاسی لازم را برای آخرین دور مذاکرات در پایتخت خود دریافت کند. ظاهراً دور هفتم آخرین مرحله خواهد بود. دیگر نیازی به تمدید توافق (تفاهم) فنی در خصوص بازرسی‌های آژانس انرژی هسته‌ای در ایران که در ۲۴ ژوئن منقضی می‌شود نیست. من فکر می‌کنم این توافقنامه تمدید نخواهد شد، زیرا نیازی نیست. تصمیمات قبلی لازم الاجرا هستند. اگر همه آنها به قوت خود باقی بمانند، تصمیم رسمی در مورد تمدید لازم نیست.

منبع: مهر

کد خبر 502756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.