گفتگوی صلح آمیز میان دو ساز کوبه‌ای ایرانی و هندی

هفتمین قطعه پروژه موسیقایی «همساز» همزمان با روز جهانی موسیقی منتشر شد که گفتگویی میان دو ساز کوبه‌ای ایرانی و هندی است.

به گزارش ایمنا، حمید قنبری گفت: هفتمین قطعه از پروژه موسیقایی «همساز» با همنوازی سازهای تمبک و طبلا و با هنرمندی درشن جوتسی آنند، نوازنده نام آشنای هندی تنظیم شده است.

وی تصریح کرد: این همنوازی مشترک سال گذشته در فستیوال هند و ایران به دعوت یونسکو به اجرا درآمده بود. این فستیوال با توجه به شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین و با شعار سلامت ذهن و بدن در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ برگزار شد و این بار همنوازی طبلا و تمبک به عنوان هفتمین قطعه از پروژه «همساز» منتشر می شود.

قنبری در ارتباط با روز جهانی موسیقی اظهار کرد: این روز مصادف با ۳۱ خرداد ماه است و طی آن موسیقیدانان و نوازندگان سراسر دنیا با هدف ترویج صلح و آرامش به اجرای کنسرت های با کیفیت و در عین حال رایگان برای همه مردم می پردازند.

وی به مشابهت معنایی سازهای شرق اشاره کرد و افزود: ساز طبلا مهمترین ساز کوبه‌ای شبه قاره هند شامل دو طبل کوچک و بزرگ با نام‌های دایان و بایان است که در هفتمین قطعه «همساز» با مهمترین ساز کوبه‌ای ایرانی، تمبک، همراه خواهد شد.

در قالب پروژه «همساز»، تاکنون قطعاتی با همراهی سازهای تنبک، ناقاره، دف، بندیر، تاکینگ درام، پیپا (ساز باستانی کشور چین)، تمبوریم، پاندیرو و کویی کا (از سازهای کوبه ای برزیلی) و با همراهی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا، پدرام خاورزمینی، ژائو ژوچان و الکساندر جسوس منتشر شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 502742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.