جهانگیری محاسبه بهای حامل‌های انرژی و خدمات پستی مطبوعات را ابلاغ کرد

معاون اول رییس جمهور آیین‌نامه اجرایی محاسبه بهای حامل‌های انرژی و خدمات پستی برای ناشران، کتابفروشان و مطبوعات براساس تعرفه فرهنگی را ابلاغ کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه آئین‌نامه اجرایی محاسبه بهای حامل‌های انرژی و خدمات پستی برای ناشران، کتابفروشان و مطبوعات بر اساس تعرفه فرهنگی را ابلاغ کرد.

هیئت وزیران در جلسه سی‌ام خرداد ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با توجه به لزوم حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم قانونی از اصحاب فرهنگ و رسانه به دلیل ماهیت فرهنگی خود و گردش مالی پایین و اثرگذاری فرهنگی بالا و نیز با هدف تبیین ساز و کار لازم برای بهره‌مندی هدفمند و متوازن این افراد، به استناد تبصره بند (ج) ماده (۹۲) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، آئین‌نامه اجرایی بند مذکور در خصوص محاسبه بهای حامل‌های انرژی و خدمات پستی برای ناشران، کتابفروشان و مطبوعات بر اساس تعرفه فرهنگی را تصویب کرد.

به موجب آئین‌نامه فوق، مراجع صدور پروانه ساختمان موظفند عوارض صدور پروانه ساختمان برای احداث بنا با کاربری‌های فرهنگی موضوع این آئین‌نامه که در چارچوب ضوابط و مقررات شهرسازی، به طور کامل به ذی‌نفعان اختصاص می‌یابند را مطابق با مصوبات شورای اسلامی شهر و یا بخش معادل تعرفه فرهنگی محاسبه کنند. این مراجع همچنین موظفند برای ساختمان‌های فعلی عوارض کسب و پیشه و تابلوهای تبلیغاتی را به شرط اخذ گواهی ایمنی و استحکام بنا از مراجع ذیصلاح، معادل تعرفه اماکن فرهنگی محاسبه کنند.

دولت همچنین مراجع ذیربط طرح‌های توسعه و عمران اعم از طرح‌های جامع، تفصیلی و هادی (شهری و روستایی) را مکلف کرد از طریق پیش‌بینی کاربری فرهنگی در پهنه‌ها و فضاهای محله‌ای مسکونی در طرح‌های یادشده، از ذی‌نفعان موضوع آئین‌نامه حمایت کنند.

وزارتخانه‌های نفت و نیرو نیز موظف شدند تعرفه آب، برق و گاز ذی‌نفعان را بر اساس تعرفه اماکن فرهنگی (معادل تعرفه آموزشی) محاسبه کنند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم موظف شد تعرفه ارسال مطبوعات و کتاب را معادل تعرفه فرهنگی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه محاسبه کند.

بر اساس آئین‌نامه یاد شده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این آئین‌نامه نسبت به استقرار سامانه اطلاع‌رسانی و ثبت مشخصات ذی‌نفعان در قالب پنجره واحد خدمات الکترونیک وزارت اقدام کند.

این وزارتخانه همچنین به منظور تسهیل در فرایند اجرای آئین‌نامه مذکور، موظف به انجام اقدامات لازم در بررسی و به‌روزرسانی مشخصات ثبت‌شده ذی‌نفعان در سامانه در مقاطع ۶ ماهه، تعیین مصادیق ذی‌نفعان فعال بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه و تأیید صلاحیت آنان، تدوین دستورالعمل تعیین میزان بهره‌مندی از حمایت‌های موضوع آئین نامه بر اساس شاخص میزان درآمد ناشران، کتابفروشان و مطبوعات و شمارگان کتاب‌ها و نشریات است.

این وزارتخانه همچنین موظف به انجام اقدامات لازم در تعامل و هماهنگی با سایر دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تأثیرگذار در اجرای این آئین‌نامه، ارائه گزارش عملکرد موضوع آئین نامه به سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر مراجع ذیربط، معرفی ذی‌نفعان تأیید صلاحیت شده به وزارتخانه‌های نفت، نیرو، کشور و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، اطلاع رسانی به ذی‌نفعان در خصوص تعرفه‌های فرهنگی و سایر موضوعات مرتبط با این آئین نامه از طریق سامانه نیز است.

کد خبر 502593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.