انتشار جدیدترین تصاویر از مریخ نورد "ژورونگ"

اداره ملی هوا فضای چین تصویری جدید از مریخ نورد "ژورونگ"(Zhurong) منتشر کرد.

به گزارش ایمنا، تصاویری که به تازگی از مریخ‌نورد منتشر شده توسط مدارگرد تیان‌ون -۱(Tianwen-1) ثبت شده است. این تصاویر با کیفیت بالا محل فرود مریخ‌نورد چین را نشان می‌دهد که در سال ۱۹۷۹ مریخ‌نورد وایکینگ لندر ۲(Viking Lander 2) ناسا نیز در آن منطقه فرود آمد.

محل فرود "ژورونگ" تیره است و اداره ملی هوا فضا چین می‌گوید: تیرگی این بخش ناشی از نیروی موتورها در هنگام فرود است. در این تصویر می‌توان خط‌های متقارن روشنی نیز مشاهده کرد که مریخ‌نورد را احاطه کرده که در واقع غبارهایی ناشی از زمان تخلیه سوخت است.

انتشار جدیدترین تصاویر از مریخ نورد "ژورونگ"

چین در روز ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) مریخ‌نورد خود را بر روی سطح مریخ فرود آورد. "ژورونگ" اندازه‌ای مشابه یک خودرو کوچک دارد و وزن آن ۵۳۰ پوند (۲۴۰ کیلوگرم) برابر با یک چهارم وزن دو مریخ‌نورد ناسا یعنی "کنجکاوی" و "استقامت" است. این مریخ‌نورد در روز ۲۲ مه (۱ خرداد) کار خود را در مریخ آغاز کرد.

در تصویری که توسط مدارگرد تیان‌ون -۱ در روز دوم ژوئن منتشر شده است دو نقطه‌ی روشن در گوشه‌ی راست تصویر قابل رؤیت است. نقطه‌ی بزرگ‌تر محل فرود این مریخ‌نورد و نقطه‌ی کوچک‌تر خود مریخ‌نورد است.

"ژورونگ" تاکنون به مدت ۲۳ روز مریخی در حال جستجو و مطالعه سیاره سرخ بوده است. تمام تجهیزات آن فعال است و به بررسی خاک و جو مریخ می‌پردازد و تصاویری از آن ثبت کرده و به دنبال آب و نشانه‌هایی از حیات باستانی می‌گردد.

بیشتر بخوانید: مریخ نورد چینی فرود آمد+ عکس

منبع: ایسنا

کد خبر 499652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.