قالیباف: دلسرد کردن مردم از انتخابات همصدایی با دشمن است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند، هم نقدها و اعتراض‌های به‌جایی دارند اما آنها با وجود این نقدها، انتخابات را مهم‌ترین پنجره ی «تنفس مدیریتی» می‌دانند، گفت: نباید با دشمنان درباره موضوع انتخابات هم صدا شویم.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز -چهارشنبه ۱۹ خرداد ماه- مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، ضمن بزرگداشت و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه، اظهار کرد: سالروز قیام خونین پانزده خرداد را به مردم عزیز ایران اسلامی و آزادگان سراسر جهان تسلیت عرض می‌کنم. بی شک این روز نقطه‌ی عطفی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین در چهارمین سالگرد حمله‌ی تروریستی گروهک تکفیری داعش به خانه‌ی ملّت، یاد و خاطره‌ی شهدای این اقدام وحشیانه را گرامی می‌داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رهبر حکیم انقلاب در سالروز رحلت معمار انقلاب تبیین بسیار مهّم و دقیقی از «مردم سالاری دینی» به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ارائه دادند که به دلیل اهمیت آن نباید اجازه دهیم این مبحث ذیل فضاهای سیاسی کشور به حاشیه برود.

قالیباف اضافه کرد: پیروزی امام خمینی رحمه‌الله علیه دو محور اصلی داشت؛ خداباوری و مردم باوری. امام بزرگوار ما با تمام وجود به وعده‌های خداوند متعال اعتقاد راسخ داشتند و تمام زندگی شأن را بر مبنای دستورات و سنّت‌های الهی تنظیم و هدایت کردند.

وی با بیان اینکه اخلاص تمام عیار امام ایشان را به فردی خودساخته و خداباور تبدیل کرده بود که در مسیر اجرای فرامین الهی هیچ ترس و اندوهی به دل شأن راه نمی‌دادند، اضافه کرد: دومین عنصر موفقیت‌های امام، مردم‌باوری ایشان بود. امام معتقد بودند که تمام حکومت، دستگاه‌هایی در خدمت مردم است و آن عواملی که به یک نظام سیاسی قوام و موفقیّت می‌بخشند، اراده و فداکاری یک ملّت و محبت متقابل دولت و ملّت نسبت به یکدیگر هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باور عمیق امام راحل به توانایی مردم برای تغییر شرایط اجتماعی و اختیار آنها برای تعیین سرنوشت خود، انقلاب شکوهمند مردم ایران را بنیان نهاد و موجب تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی شد. حضرت امام به پشتوانه‌ی ملت دولت تشکیل دادند و تا آخرین روزهای حیات پر برکت ایشان این قدرت و بسیج عمومی مردم بود که امکان غلبه بر تمام مشکلات و توطئه‌های دشمنان را فراهم می‌ساخت.

قالیباف ادامه داد: در منطق قرآنی اعتقاد ما این است که مردم می‌توانند هر شرایطی را هر چقدر هم که سخت و دشوار باشد، تغییر دهند و اراده‌ی ملّت می‌تواند «معجزه اجتماعی» بیافریند و در انتها اراده‌ی خداوند متعال نیز در راستای اراده مردم قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه ما از امام یاد گرفته‌ایم «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر، اضافه کرد: از دید ما جمهوریت و اسلامیت دو چیز جدا از هم نیستند که به هم الصاق شده باشند. این یک حقیقت واحد است؛ جمهوریّتش از دین گرفته شده و اسلامیتش مردمی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در آموزه‌های امام راحل رحمه‌الله علیه «مردم‌سالاری دینی» در دو محور مشخص می‌شود: اول انتخاب حاکمان به دست مردم و با رأی آنها که مهّم‌ترین جلوه‌ی آن انتخابات است. کسانی که با هر علت و نیتی به محض دیدن هر اشکالی انتخابات را تضعیف می‌کنند، نمی‌توانند ادعای مردم سالاری کنند.

قالیباف با بیان اینکه دوم، نظارت بر عملکرد مسئولان و مراقبت از اینکه در راستای منافع عمومی عمل کنند، ادامه داد: نمایندگان مردم در مجلس مظهر و مسئول این نظارت در نظام جمهوری اسلامی هستند و انشا الله با عنایت الهی به وظیفه شأن به درستی عمل خواهند کرد.

وی با بیان اینکه با پیروی از همان منطق خداباوری و مردم‌باوری که امام عزیزمان آن را در کشورمان نهادینه کردند، اعتقاد داریم که با کاری مردمی و انقلابی می‌توان موتورهای حرکت قوی و سریع ملت ایران را فعال‌تر کرد، اضافه کرد: با آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به نسل جوان امیدوارتریم. رمز ماندگاری و کلید پیروزی را هم در همین جمهوری اسلامی می‌دانیم. جایی که خداباوری و مردم باوری به هم آمیخته شده است، این فرمول هیچ بن‌بستی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر هم در زمینه‌ای به مشکل برخورده‌ایم یا فرمول «خدا باوری و مردم باوری» را درست نخوانده‌ایم یا آن را درست به کار نبسته‌ایم و یا کار جهادی را پشتوانه‌ی آن نکرده‌ایم. دفاع عالمانه از جمهوری اسلامی و تدبیر مسئولانه برای پیشبرد امور مردم گره‌گشای ماست، ما این را از امام آموختیم و در گذر زمان آنقدر تجربه کرده‌ایم که باور ما و زندگی ما شده است.

قالیباف با بیان اینکه مردم ما طعم شیرین انتخابات واقعی را با انقلاب و امام چشیدند، ادامه داد: معنا ندارد که با ژست مردم‌سالاری آنها را از انقلاب و رهبری دور کنیم. منافقانه است که به نام مردم باوری در برابر ضوابط دینی بایستیم.

وی با تاکید بر اینکه دو عنصر خداباوری و مردم باوری که ما امام خمینی را مظهر باور به آنها می‌دانیم، راه برون رفت از مشکلات و تنها راه پیشرفت و آبادانی کشور و حفظ نظام اسلامی است، تصریح کرد: ما اسلام ناب را همانی می‌دانیم که امام به ما نشان دادند، در نقطه مقابل هر جا التقاط ببینیم یا هر جا تحجر نمایان شود از آن فاصله می‌گیریم زیرا التقاط و تحجر را در مسیر اسلام نمی‌دانیم، تجربه هم نشان داده که متحجران حضور مردم را باور ندارند. التقاطی‌ها هم از مردم استفاده‌ی ابزاری می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این بیش از چهار دهه هیچ کس را از امام و رهبری در مردم‌باوری و مردم‌سالاری صادق‌تر ندیدیم. اگر هم در برهه‌ای فضا تیره و تار شد، سیره ایشان را چراغ راهمان قرار می‌دهیم.

قالیباف با بیان اینکه با توجه به مطالب گفته شده امروز ما در این مسیر، دو کار مهم داریم و دو مسئولیت سنگین را بر روی شانه‌های خود احساس می‌کنیم، توضیح داد: نخست آنکه مردمی که پای کار انقلاب و نظام ایستاده‌اند را دریابیم، آنها زیر فشار هستند و هزینه می‌دهند آنها را بفهمیم و با آنها مواسات کنیم، رنج آنها را کاهش دهیم و کنار آنها باشیم.

وی با تصریح بر اینکه گاهی با یک اظهارنظر تلخ، گاهی با یک موضع نا به جا و گاهی با یک حاشیه‌سازی بی‌فایده کام این مردم را تلخ نکنیم، کنار مردم بودن، همدل و هم‌زبان بودن با مردم افتخار و آبروی ماست، اضافه کرد: دوم آنکه راه را برای ورود آنها به میدان کار فراهم کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در اقتصاد به دنبال رفع موانع تولید و اشتغال باشیم به طور خاص نسبت به رونق کسب‌وکارهای خرد و بنگاه‌های کوچک حساس باشیم. در سیاست مردم‌فریبی نکنیم آنها را با بی‌اخلاقی در رقابت رنجیده نکنیم. در فرهنگ مراقب سرمایه‌ی ملّی و تمدنی خود باشیم، خودمان را در برابر تهاجم نبازیم و همچنین برای تعامل و تبادل فرهنگی هم آماده باشیم.

قالیباف اضافه کرد: برای تحقق این دو وظیفه باید پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی را اصلی تخلف‌ناپذیر بدانیم. چراکه همان خداباوری و مردم‌باوری راسخ، با همان شدّت و با همان قاطعیّت امام راحل، در وجود ایشان منعکس شده است. رهبر فرزانه انقلاب در تمام سال‌های اخیر بزرگترین پاسدار دفاع از حق مردم برای مشارکت در اداره‌ی کشور بوده‌اند و به شایستگی از جمهوریّت و اسلامیّت نظام دفاع کرده‌اند. لبیک به دعوت ایشان برای دعوت از یکدیگر به مشارکت در انتخابات پیش رو برآمده از همان اعتقاد راسخ به مردم‌باوری است.

وی با بیان اینکه مردم رشید ایران هم در انتخاب خود دقّت کنند «کارنامه» مهم‌تر از هرگونه ادعا، شعار و حتی برنامه است، تصریح کرد: «خردمندی» لازمه‌ی فردی است که می‌خواهد چنین مسئولیت عظیمی را بر عهده بگیرد. «پرهیزکاری» را در گفتار و رفتار نامزدها دنبال کنید و به آن وزن بدهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر کسی که از برخی نابسامانی‌ها و ناکارآمدی‌ها دلخور است، با انتخاب درست در این انتخابات فرصت بی‌نظیری برای تعیین سرنوشت خود و کشور دارد، ادامه داد: ما هم در مجلس شورای اسلامی با مردم و با نامزد منتخب مردم بر روی همان شاخص‌های خردمندی، کارآمدی و پرهیزکاری پیمان همکاری می‌بندیم.

قالیباف با بیان اینکه دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست، افزود: در مقیاس زندگی اجتماعی و عرصه‌ی عمومی شاید هیچ گناهی بزرگ‌تر از گناه دلسرد کردن مردم نباشد. نباید با دشمنان درباره‌ی موضوع انتخابات هم صدا شویم، حتماً کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند هم نقدها و اعتراض‌های به‌جایی دارند اما آنها علیرغم این نقدها، انتخابات را مهم‌ترین پنجره‌ی «تنفس مدیریتی» برای کشور می‌دانند.

وی با بیان اینکه مردم از طریق انتخابات این فرصت را دارند که نگاه کلان حاکم بر مدیریت کشور، مجریان و مهم‌ترین برنامه‌های کشور را خودشان مشخص کنند، ادامه داد: هر انتخابی سهمی در افزایش رشد ملّی دارد اما قهر با مشارکت این پنجره‌ی فرصت را بدون استفاده‌ی مناسب از آن برای ملّت می‌بندد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز هر کسی که ایران را دوست دارد و هر کسی که نگران سرنوشت نسل آینده و فرزندان این آب و خاک است، در انتخابات مشارکت خواهد کرد. دعوت از یکدیگر برای حضور در انتخابات، مجاهدتی برای اعتلای ایران عزیز است.

قالیباف با بیان اینکه «جهاد دعوت» ان‌شاءالله با یاری تمام مردم، انتخاباتی پرشور را رقم خواهد زد، ادامه داد: ما از آگاهان دلسوز می‌خواهیم برای انتخاب درست به کمک همه ایرانیان بیایند. «نشاط ملی» در روزهای پیش رو تا انتخابات، ضامن پیشرفت کشور در چهار سال آینده است. پس هر کسی که دل در گرو سربلندی ایران دارد، بسم الله.

کد خبر 499433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.