روند نزولی کرونا در ۲۸ استان و وضعیت نگران کننده ۳ استان

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا از روند نزولی کرونا در ۲۸ استان کشور خبر داد و نسبت به وضعیت کرونایی سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بابک دین‌پرست با ارائه آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خرداد ماه، اظهار کرد: میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، در این بازه زمانی ۷۰ درصد بوده که کاهش یک درصدی میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، در مقایسه با بازه زمانی ۲۹ اردیبهشت تا ۵ خردادماه را شاهد بودیم.

وی با اشاره به روند نزولی شیوع بیماری در ۲۸ استان کشور، نسبت به وضعیت کرونا در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان ابراز نگرانی کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان با ۵۶ درصد و استان‌های آذربایجان غربی و همدان با ۵۷ درصد، در انتهای جدول میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خردادماه و استان‌های زنجان با ۸۲ درصد، سمنان با ۷۹ درصد و خراسان جنوبی با ۷۸ درصد، علیرغم کاهش چند درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به هفته قبل، در صدر این جدول قرار دارند.

به گفته دبیر قرار گاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، مردم استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کردستان و همدان در همین مدت بین ۵۶ تا ۶۲ درصد پروتکل‌ها را مراعات کردند. همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گیلان، گلستان، لرستان، مازندران و مرکزی بین ۶۳ تا ۷۰ درصد بوده است.

دین‌پرست رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های اردبیل، اصفهان، تهران، خراسان جنوبی، زنجان، فارس، قزوین، قم، سمنان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان و یزد را بین ۷۱ تا ۸۲ درصد عنوان کرد و گفت: در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خردادماه، میانگین رعایت بهداشت فردی مناسب در کشور ۷۳ درصد، میانگین استفاده از ماسک ۷۱ درصد، میانگین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۷۰ درصد و میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور ۷۲ درصد بوده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش سراسر کشور، در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خرداد ماه، تعداد ۲۵۶ هزار و ۲۵۷ واحد صنفی توسط تیم‌های نظارت وزارت بهداشت، بازرسی شدند که در نتیجه بازرسی تیم‌های نظارتی وزارت بهداشت در این دوره، در ۳۰ هزار و ۵۰۴ مورد منجر به دادن تذکر و معرفی به مراجع قضائی و در هزار و ۳۱۳ مورد نیز، پلمپ انجام شده است.

دبیر قرار گاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: در همین بازه زمانی درمجموع یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۲۵۷ واحد، توسط تیم‌های نظارت وزارت بهداشت مورد بازرسی قرار گرفته‌اند که در نتیجه این بازرسی‌ها در ۲۰۱ هزار مورد، منجر به دادن تذکر و معرفی مدیران صنوف به مراجع قضائی و در ۱۴ هزار و ۸۳۳ مورد نیز، منجر به پلمپ واحدها شده است.

دین‌پرست افزود: کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۷۳۴۲ مورد، صنایع کشاورزی، دامپروری و معادن با ۳۵۵ مورد و صنایع تولیدی، نفت، گاز و انرژی با ۲۶۱ مورد، در صدر جدول بیشترین دریافت کنندگان تذکر و معرفی به مراجع قضائی قرار دارند.

وی ادامه داد: در حوزه اماکن عمومی نیز، سوپرمارکت‌ها و خواربارفروشی‌ها، با ۶۴۱۳ مورد، نانوایی‌ها با ۲۵۷۴ مورد، رستوران‌ها با ۹۰۵ مورد، مطب‌ها با ۴۶۲ مورد و بانک‌ها با ۳۲۶ مورد، بیشترین اخطار را دریافت کردند و به مراجع قضائی معرفی شدند. میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی، در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ خردادماه، در کشور، با یک درصد کاهش نسبت به هفته قبل‌تر، ۷۰ درصد بوده است.

دبیر قرار گاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: استان سیستان و بلوچستان با رعایت ۵۶ درصد پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی به‌عنوان آخرین و استان زنجان با ۸۲ درصد، در صدر استان‌های کشور قرار دارند.

کد خبر 499272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.