بازار ارز دیجیتال امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰ + تحلیل و اخبار

رابرت شیلر، برنده جایزه نوبل و استاد دانشگاه ییل، می‌گوید در حال سبک و سنگین کردن شرایط سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین است. او در مصاحبه اخیر خود با شبکه CNBC گفت: تا به حال هیچ وقت بیت کوین نخریده‌ام. شاید باید در این بازار فعال باشم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ایمان کرمی، تحلیلگر بازارهای مالی، بازار ارزهای دیجیتال امروز _ چهارشنبه ۵ خردادماه_ را اینگونه تحلیل می‌کند: رابرت شیلر، برنده جایزه نوبل و استاد دانشگاه ییل، می‌گوید در حال سبک و سنگین کردن شرایط سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین است. او در مصاحبه اخیر خود با شبکه CNBC گفت: تا به حال هیچ وقت بیت کوین نخریده‌ام. شاید باید در این بازار فعال باشم.

او پیش‌تر یکی از مخالفان بیت کوین به شمار می‌رفت و در سال ۲۰۱۷ این ارز دیجیتال را بهترین مثال برای "بی‌منطقی مفرط" توصیف کرده بود.

بازار ارز دیجیتال امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰ + تحلیل و اخبار

نگاهی به تحولات امروز بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارز دیجیتال امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰ + تحلیل و اخبار

(منبع: ارز دیجیتال)

وایت پیپر (White paper) چیست؟

فرض کنید تصمیم به خرید یک خانه دارید، شما قبل از اینکه آن را خریداری کنید در مورد آن تحقیقات می‌کنید و سپس نگاهی به سند آن می‌اندازید تا اطلاعات جامع‌تری از آن به دست آورید، وایت پیپیر یا برگه سفید همان سند رمز ارزها است. شما برای اینکه در خصوص عملکرد آن و پروژه‌ای که تصمیم به راه اندازی دارد بکنید نیاز است که آن را مطالعه کنید. وایت پیپیر در خصوصی که هدف مشخصی را برای رمز ارز تعیین کند و یک نیاز جدی را از بین ببرد رمز ارز آن مورد تقاضای بیشتری در بازارهای جهانی قرار می‌گیرد.

وایت پیپر گزارش یا راهنمای معتبری است که به طور خلاصه خوانندگان را در مورد یک مسئله پیچیده آگاه می‌کند و فلسفه نهاد صادر کننده را در این مورد ارائه می‌دهد. این کار برای کمک به خوانندگان در درک مسئله، حل مسئله یا تصمیم‌گیری مهم است.

یک فایل اطلاع رسانی که توسط یک شرکت به منظور ارتقا و یا برجسته کردن ویژگی‌های یک راه حل، محصول یا سرویس منتشر می‌شود. وایت پیپر ها فایل‌های بازاریابی و فروش هستند و به منظور متقاعد کردن یا تحت تأثیر قراردادن مشتریان بالقوه استفاده می‌شوند و به آنها درباره یک محصول خاص، سرویس، تکنولوژی و یا متد، آموزش می‌دهند.

به نظر می‌رسد، تعریف Hubspot درست تر باشد. هدف یک کاغذ معرفی کسب و کار اطلاع رسانی و متقاعد کردن افراد در مورد یک حقیقت یا مساله است و به آن‌ها نمی‌گوید که چرا محصول شما بهترین است و مخاطبان نیاز دارند تا آن را تهیه کنند.

وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی معمولاً یک فایل PDF است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. در حقیقت وایت پیپر یک معرفی‌نامه از پروژه است که به خواننده توضیح می‌دهد یک پروژه قرار است چه مشکلی را حل کند. وایت پیپر در هر حوزه‌ای می‌تواند وجود داشته باشد و محدود به دنیای ارزهای دیجیتال نیست.

مطالعه وایت پیپر پروژه‌ها (پیش از سرمایه‌گذاری روی آنها) به سه دلیل اهمیت دارد. اولین دلیل این است که به شما این امکان را می‌دهد تا خود پروژه را درک کنید و با آن آشنا شوید. دلیل دوم این است که با مطالعه وایت پیپر می‌توانید مشکلی را که این پروژه در صدد رفع آن است کشف کنید و بررسی کنید که آیا این پروژه خواهد توانست چنین مشکلی را حل کند یا خیر. در نهایت اینکه مطالعه وایت پیپر، توانایی سنجش اعتبار توکن پروژه را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما خواهید توانست با دید بازتری در خصوص سرمایه‌گذاری (یا سرمایه‌گذاری نکردن) بر روی آن تصمیم‌گیری کنید.

نحوه جستجوی وایت پیپر

در گوگل نام رمز ارز خود را بنویسد و در مقابل آن وایت پیپیر. پی دی اف (‌polka dot white paper.pdf) را تایپ کنید.

بخش‌های مختلف یک وایت پیپر

بازار ارز دیجیتال امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰ + تحلیل و اخبار

چکیده (Abstract)

در قسمت چکیده، یک دید کوتاه اما کلی از پروژه و بخش‌های پیش‌رو به شما ارائه خواهد شد. در حقیقت، وظیفه چکیده این است که شما را به مطالعه ادامه مطلب ترغیب کند و کنجکاوی شما را در خصوص جزئیات پروژه برانگیزد.

مقدمه (Introduction)

در قسمت مقدمه معمولاً مطالب پایه‌ای مانند ماهیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال و مزایای آن‌ها گنجانده می‌شود و همچنین بازاری که این ارز دیجیتال قصد ورود به آن را دارد نیز در همین قسمت معرفی خواهد شد.

تعریف مشکل (Problem)

این قسمت جزئیات بیشتری را در خصوص بازار هدف پروژه در اختیار کاربران قرار می‌دهد و با دقت بیشتری چالش‌های موجود در این صنعت (صنعت ارزهای دیجیتال) را بررسی می‌کند. این چالش‌ها می‌توانند از نوع فنی و یا مربوط به نوع مدیریت کسب‌وکارها در این حوزه باشند. راه‌حل‌های فعلی هم که برای مقابله با این چالش‌ها در نظر گرفته شده‌اند در این قسمت عنوان شده و تیم توسعه‌دهنده، دلایل خود را برای کافی نبودن راه‌حل‌های موجود بیان می‌کند.

توضیح محصول (Description)

در این قسمت می‌توانید توضیح محصول معرفی‌شده را (از زبان توسعه‌دهنده یا توسعه‌دهندگان آن) مطالعه کنید و دریابید که این پلتفرم، محصول یا سرویس دقیقاً چه کاری را انجام می‌دهد، عملکرد آن به چه شکل است و چگونه خواهد توانست مشکلات عنوان‌شده را برطرف کند.

جزئیات فنی (Technical Details)

در این قسمت از گزارش، شما جزئیات فنی مربوط به بلاک چین پروژه موردنظر را خواهید یافت. مواردی از جمله توضیح دقیق و فنی شیوه توسعه محصول، مشخصات فنی آن و روش توسعه و عرضه کوین یا توکن دیجیتال آن از جمله مواردی هستند که در این قسمت از سند با آن‌ها مواجه خواهید شد.

توکن (Token)

این قسمت به‌طور کامل به کوین یا توکن دیجیتال پروژه اختصاص دارد. با مطالعه این قسمت پی خواهید برد که این کوین یا توکن‌های دیجیتال جدید قرار است چه عملکردی داشته باشند، چه سازوکاری برای عرضه آن‌ها در نظر گرفته شده است و وجود آن‌ها چه نفعی را برای کاربران این پروژه و در مقیاس بزرگ‌تر، جامعه ارزهای دیجیتال به‌همراه خواهد داشت.

جزئیات مربوط به عرضه عمومی

اگر این وایت پیپر در راستای فروش یک توکن خاص نوشته شده باشد، اطلاعات مربوط به عرضه عمومی آن نیز در آن گنجانده خواهد شد. نکاتی همچون زمان راه‌اندازی و عرضه بخش‌های مختلف محصول، طرح‌های تشویقی، جزئیاتی در خصوص افراد واجد (و فاقد) شرایط برای سرمایه‌گذاری بر روی محصول، شیوه استفاده از سرمایه جذب‌شده و نقشه راه پروژه از جمله مواردی هستند که در این قسمت به آن‌ها دسترسی خواهید داشت.

معرفی تیم توسعه‌دهنده

در قسمت‌های انتهایی معمولاً اطلاعاتی در خصوص بنیان‌گذاران پروژه و توسعه‌دهندگان ارشد آن نیز وجود دارد. یک تیم قوی و باتجربه، یکی از ارکان اصلی موفقیت در هر پروژه ارز دیجیتالی است. به همین علت، وجود این بخش در وایت پیپر اهمیت زیادی دارد (و توصیه می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید). در این قسمت شما می‌توانید سوابق تخصصی هریک از اعضای پروژه را بیابید و با نقشی که در پروژه فعلی ایفا می‌کنند آشنا شوید.

جمع‌بندی (Conclusion)

یک وایت پیپر خوب در نهایت با یک نتیجه‌گیری به اتمام می‌رسد. در قسمت نتیجه‌گیری، خلاصه‌ای از نکات اصلی پروژه ذکر می‌شود و در صورتی که عرضه عمومی توکن در شرف وقوع باشد، این مسئله در همین قسمت یادآوری خواهد شد تا افراد علاقه‌مند، فرصت مشارکت را از دست ندهند.

اخبار مهم

روسیه آزمایش‌های روبل دیجیتال را از سال آینده آغاز می‌کند

الویرا نابیونیلا، رئیس بانک مرکزی روسیه، گفته است که آزمایش‌های اولیه برای عرضه ارز دیجیتال ملی (CBDC) این کشور از سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود. اکنون می‌توان گفت روسیه هم به جمع کشوری‌هایی پیوسته است که در حال توسعه ارز دیجیتال ملی خود هستند و یا برای عرضه آن برنامه‌ریزی می‌کنند. از جمله این کشورها می‌توان به چین، سوئیس، فرانسه، انگلیس و ژاپن اشاره کرد.

مدیر ارشد فناوری کاردانو: دوج کوین ارز دیجیتال آینده نیست

رومین پلرین، مدیر ارشد فناوری IOHK، در مصاحبه با یوتودی عنوان کرد که دوج، کوینی برای یک نسل خاص است؛ نسلی که عاشق شوخی و طنز است. به همین دلیل، از نظر او، دوج کوین یک نوع شوخی به شمار می‌رود. وی اظهار داشت که دوج کوین برای تبدیل شدن به ارز دیجیتال آینده مناسب نیست.

پلرین همچنین یادآوری کرد که پروژه دوج کوین توسط توسعه‌دهندگانش رها شده است و نمی‌تواند با ارزهای دیجیتال قوی‌تر رقابت کند.

ایلان ماسک جلسه اخیر با استخراج کنندگان بیت کوین آمریکای شمالی را بسیار امیدوار کننده خواند ایلان ماسک فاش کرد که با ماینرهای بیت کوین آمریکای شمالی صحبت کرده است.

به گفته ماسک، آنها "متعهد" به استفاده از انرژی سبز هستند و ماینرها در سراسر جهان را تشویق می‌کنند که از این الگو پیروی کنند. این جلسه غیرعلنی به میزبانی مایکل سایلور ، مدیرعامل MicroStrategy برگزار شد و در این باره در توئیتر خود گفت: دیروز من میزبان برگزاری جلسه‌ای خصوصی بیین ایلان ماسک و پیشگامان استخراج بیت کوین آمریکای شمالی بودم. ماینر ها متعهد شده‌اند که شورای استخراج بیت کوین را برای ارتقا شفافیت استفاده از انرژی و تسریع در اقدامات پایداری در سراسر جهان تشکیل دهند.

در اوایل این ماه ، تسلا به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی ، قبول پرداخت Bitcoin را متوقف کرد. با انتشار توئیت ماسک بیت کوین بیش از پنج درصد جهش کرده و به بالاترین قیمت روزانه ۳۹ هزار و ۹۶۰ دلاری رسیده است.

توضیح ایلان ماسک درباره عدم علاقه به کاردانو ،اتریوم، IOTA و سایر ارزها

از زمانی که تسلا پرداخت Bitcoin را به دلیل مشکلات محیط زیستی کاهش داد ، پروژه‌های رمزنگاری پایدار و مقیاس پذیر سعی در جلب توجه ایلان ماسک داشتند، اما نتیجه‌ای نداشت. میلیاردر در توئیت اخیر خود ادعا کرده است که علاقه‌ای به ارزهای رمزپایه مانند کاردانو ،اتریوم، IOTA و پولکادات ندارد زیرا آنها میم ندارند.

در همین حال، ماسک با تقویت توسعه رمز ارز Dogecoin در حال پیشروی است و اخیراً از پیروان خود خواسته است ایده‌های خود را ارائه دهند. توکن دوج اکنون به دلیل توئیت‌های مکرر مدیر عامل تسلا وارد جریان اصلی شده است. به نظر می‌رسد سایر پروژه‌های رمزنگاری به جای ارتقای خود در استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدید پذیر ، مجبورند بازی meme خود را افزایش دهند.

نقشه بازار رمز ارزها

بازار ارز دیجیتال امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰ + تحلیل و اخبار

منابع: کوینبیس، نوبیتکس، ارزدیجیتال

کد خبر 496339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.