خاموشی در استان اصفهان ادامه‌دار خواهد بود

مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت‌های برق شرکت توزیع برق استان اصفهان با اشاره به خاموشی برق استان اصفهان که از امروز شروع شد، گفت: قطعاً خاموشی‌ها ادامه‌دار خواهد بود.

حسین شکراللهی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: امروز در سراسر استان اصفهان قطعی داریم به همان میزانی که نیروگاه‌های آبی از مدار خارج شده است، قطعی برق خواهیم داشت.

وی افزود: نمی‌توان اعلام کرد دقیقاً این خاموشی‌ها تا چه زمانی ادامه می‌یابد اما قطعاً ادامه دار خواهد بود. امروز قطعی برق تا ساعت ۸ شب ادامه دارد.

به گزارش ایمنا، به دنبال به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق در کشور به دلایل مختلف، شاهد قطع برق پراکنده هستیم و همین مساله احتمال انتشار جداول خاموشی را قوی‌تر کرده است.

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر، درباره دلیل بهم خوردن تراز تولید و مصرف برق گفته بود که خشکسالی و غیر ممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه‌های برق آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق، ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی و در نهایت پدیده جدیدی به نام رمز ارزها چهار دلیل اصلی افزایش شدید مصرف برق و بهم خوردن تراز تولید و مصرف به شمار می‌روند.

بر اساس آخرین آمار سرعت رشد مصرف برق در کشور افسارگسیخته شده و طی روزهای اخیر، شاهد ثبت پیک‌های مصرف برق به مقادیری هستیم که در زمان مشابه سال‌های گذشته بی سابقه بوده‌اند. برای نخستین بار در تاریخ کشور در اردیبهشت ماه شاهد رسیدن رکورد مصرف برق به مرز ۵۴ هزار مگاوات هستیم. طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران در روز بیست و نهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ مصرف برق در پیک روزانه به ۵۳ هزار و ۷۵۹ مگاوات رسید این در حالی است که پیک مصرف برق در روز مشابه سال قبل، ۴۵ هزار و ۲۷۰ مگاوات بوده و رشد بیش از ۸۵۰۰ مگاواتی نسبت به زمان مشابه سال قبل، رشدی عجیب و نیازمند مدیریت است.

از سوی دیگر امسال صنعت برق با پدیده جدیدتر استخراج رمز ارز خانگی به دلیل افزایش بهای این ارز و جذابیت بیشتر آن از برق رایگان روبرو است همین جذابیت سبب فعالیت بیشتر برای استخراج رمز ارز از برق با بهای کم خانگی شده و معضل صنعت برق را تشدید کرده است البته صنعت برق از برخورد قاطع و جدی با استخراج کنندگان غیرمجاز رمز ارزها خبر داده و بر آن تاکید دارد اما قیمت سرسام آور ارزهای مجازی نمی‌تواند مانعی برای این مساله باشد.

مجموع این مسائل موجب شده تا کل کشور درگیر خاموشی‌های پراکنده و بدون اطلاع قبلی شود هر چند که به تازگی مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور اعلام کرد که صنعت برق برنامه‌ای برای انتشار جداول خاموشی ندارد اما اکنون به اعتقاد کارشناسان، قطعی‌های مکرر برق در سراسر کشور گویای الزام انتشار این جداول است. با توجه به این که قطع برق مشترکان بدون اطلاع قبلی عواقب زیادی دارد بهتر است صنعت برق انتشار جداول خاموشی را به عقب نیندازد و هرچه سریع‌تر جداول خاموشی منتشر شود. پیگیری‌ها نشان می‌دهد که اکنون جلساتی در صنعت برق پیرامون همین مساله در حال برگزاری است و احتمالاً تا ساعاتی دیگر جداول خاموشی منتشر خواهد شد.

مراکز مجاز استخراج رمزارز خاموش می‌شوند

بر همین اساس امروز اعلام شد که به منظور تأمین برق مشترکان و کمک به جلوگیری از بروز خاموشی، مراکز استخراج رمز ارز در ساعات اوج مصرف برق از امروز شنبه اول خرداد خاموش می‌شوند.

بیشتر بخوانید: برنامه قطعی برق استان اصفهان ۱ و ۲ خرداد ۱۴۰۰ + لیست مناطق و دانلود جدول

کد خبر 495330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 5
  • محمدرضا IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
    1 0
    سلام ساعت قطع برق شهر اصفهان، فلکه احمد آباد در جدول نیست فقط شهرستانها ست.