شهرام تقی زاده انصاری در اثر ابتلا به کرونا درگذشت

شهرام تقی زاده انصاری؛ نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه فلسفه، فیزیک و تاریخ علم و از شاگردان با سابقه علامه محمد تقی جعفری در پی ابتلا به بیماری کرونا در سن ۷۶ سالگی در گذشت.

به گزارش ایمنا، شهرام تقی زاده انصاری در سال ۱۳۲۴ شمسی در نطنز متولد شد و پس از اخذ دیپلم ریاضی و پایان تحصیلات دوره کارشناسی فیزیک در دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل در رشته فیزیک و فلسفه به آلمان رفت.

او پس از بازگشت به ایران فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را در حوزه‌های فیزیک و فلسفه، تاریخ علم در اسلام، اسلام شناسی در آلمان، علم و دین و فلسفه علم ادامه داد و در این مسیر با نهادهای مختلف علمی و فرهنگی کشور از جمله مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری، مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دایره المعارف تشیّع و بنیاد ایران‌شناسی همکاری داشت.

او از همکاران خانه کتاب، عضو سرای اهل قلم و در رسته نویسندگان عضو صندوق اعتباری هنر بود.

ترجمه، تحقیق و پژوهش‌های مختلف درباره آثار و افکار علامه محمدتقی جعفری، جستارهایی در فلسفه غرب، انیشتین و مذهب، حافظ و گوته، فروریختن بنای علم؛ نگاهی به اندیشه‌های توماس کوهن، سهم ایران در علوم قرون وسطی، مجموعه ۲ جلدی نگاهی به نطنز، ترجمه «بسم الله الرحمن الرحیم» اثر آنماری شیمل و… از جمله آثار این نویسنده و مترجم تازه درگذشته است.

انصاری همچنین نویسنده ۵۰ مدخل در دایره المعارف‌ها و مؤلف و مترجم بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله درحوزه‌های اسلام شناسی، ایران‌شناسی و تاریخ علم بود.

منبع: ایلنا

کد خبر 493525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.