شهرداران شیراز و نووی ساد صربستان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

شهردار شیراز و شهردار « نووی ساد» صربستان پایتخت فرهنگی اروپا در نشستی مجازی، با هدف توسعه روابط بین این دو شهر تاریخی و فرهنگی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حیدر اسکندرپور در این نشست که به مناسبت هفته شیراز و با حضور سفرای دو کشور و《میلوش ووچویچ》شهردار 《نووی ساد》برگزار شد، با اشاره به سابقه تاریخی طولانی و ظرفیت‌های پرشمار فرهنگی شیراز گفت: ما با نگاهی به این پیشینه عظیم، همواره آمادگی همکاری با شهرهای تاریخی و فرهنگی جهان را داریم و از این جهت با توجه به سابقه غنی شهر نووی ساد، این تفاهم‌نامه را منعقد می‌کنیم.

شهردار شیراز ادامه داد: شهر《نووی ساد》پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۲ و شیراز نیز در زمینه فرهنگی شهری سرآمد است. با توجه به این اشتراکات شیراز و《نووی ساد》می‌توانند در حوزه‌های مختلف مثل برگزاری رویدادهای فرهنگی مشترک با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی ضمن توصیف زیبایی و قدمت بافت تاریخی شیراز برای حاضرین در نشست مجازی امضای تفاهم‌نامه همکاری شیراز و《نووی ساد》صربستان افزود: طی سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی در این پهنه ارزشمند انجام شده و هم اکنون اقدامات شیراز به عنوان یکی از تجارب موفق در زمینه بازآفرینی بافت تاریخی شناخته می‌شود و این بافت به یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

اسکندرپور با اشاره به تجربه موفق برگزاری نشست مشترک تورگردانان شیراز و مجارستان توسط شهرداری شیراز در سال ۹۸ گفت: ما آمادگی برگزاری نشست با تورگردانان کشور صربستان و دعوت از آنها برای بازدید از شیراز و شناخت ظرفیت‌های گردشگری این کلانشهر و همچنین اعزام هیأتی از فعالان گردشگری شیراز به شهر《نووی ساد》 را داریم تا شاهد افزایش تعاملات دو شهر در این زمینه نیز باشیم.

شهردار شیراز همچنین برای برگزاری هفته فرهنگی نوویساد در شیراز اعلام آمادگی کرد.

شیفته شیراز شدم

《میلوش ووچویچ》شهردار نووی‎ ساد نیز در این جلسه مجازی گفت: همکاری در زمینه مسائل خدمات شهری، فرهنگی، آموزشی و سایر زمینه‌هایی که دو شهر در آن سرآمد هستند، می‌تواند عامل اقدامات دوجانبه باشد.

شهردار نووی‎ ساد ضمن تبریک هفته شیراز به شهردار و شهروندان این کلانشهر افزود: با مطالعه راجع به شیراز، شیفته این شهر باعظمت شدم. امضای سند تفاهم‌نامه همکاری باعث افتخار است و امیدوارم تعاملات خوبی را با یکدیگر داشته باشیم.

《میلوش ووچویچ》اضافه کرد: امضای این تفاهم نامه همکاری نشان می‌دهد که ارتقای روابط بین دو کشور ایران و صربستان در سطح ملی می‌تواند در سطح محلی نیز انجام شود و امیدوارم هر چه زودتر تفاهم نامه همکاری را عملی کنیم.

تقویت روابط فرهنگی دو کشور ایران و صربستان

رشید حسن پور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در نشست مجازی امضای تفاهم‌نامه همکاری شیراز و《نووی ساد》گفت: همکاری دو کشور ایران و صربستان محدود به پایتخت‌ها نیست و ما تصمیم داریم که در بخش‌های مختلف ارتباط دو کشور را فعال کنیم و پلی بین آنها بزنیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان ادامه داد: این دو شهر می‌توانند در زمینه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و هنری روابط خود را گسترش دهند و با توجه به شرایط و خواسته بزرگان دو کشور ایران و صربستان، شاهد شکوفایی روابط این دو کشور خواهیم بود.

حسن پور تاکید کرد: عملی کردن این تفاهم نامه و بندهای مختلف آن امری بسیار مهم است.

بعد از کرونا به شیراز سفر می‌کنم

《دراگان تودورویچ》سفیر جمهوری صربستان در ایران نیز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه همکاری بین دو شهر شیراز و 《نووی‎ ساد》گفت: شیراز جایگاهی مخصوص و منحصر به فردی در زندگی من دارد و در دانشگاه بلگراد راجع به شعر و ادب فارسی یاد گرفته‌ام و با شاعران بزرگی همچون سعدی و حافظ آشنا شدم.

وی که به زبان فارسی نیز مسلط است با ابراز ارادت نسبت به حافظ و سعدی گفت: هنگامی‌که به ایران آمدم، یک روز را به شیراز و بازدید از آرامگاه این دو شاعر بزرگ اختصاص دادم و پس از کاهش شیوع کرونا دوباره به شیراز سفر می‌کنم.

به گزارش ایمنا، شهر《نووی‎ ساد》مرکز اداری، اقتصادی، فرهنگی، دانشگاهی و علمی استان ویوودینا صربستان است و به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۲ انتخاب شده است.

کد خبر 493222

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.