رشد ۷۶ درصد قیمت مصالح ساختمانی در سال ۹۹

مرکز آمار ایران از افزایش ۷۶.۴ درصدی قیمت نهاده‌های ساختمانی طی سال ۹۹ درمقایسه با سال ۹۸ در شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایمنا، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٩ با ۷۶.۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل (١٣٩٨)، به عدد ۷۴۶.۹ رسید.

این شاخص در سال ١٣٩٨ معادل ۴۲۳.۴ بوده که نسبت به سال ۹۷ بالغ بر ۳۵.۱ درصد افزایش یافته بود. روند شاخص مذکور در تمامی فصل‌های سال مورد بررسی (١٣٩٩) افزایشی بوده، بطوری که بیشترین افزایش فصلی این شاخص، در فصل تابستان با ۳۰.۳ درصد و کمترین افزایش فصلی آن در فصل زمستان با ۶.۱ درصد افزایش همراه بوده است.

سال ١٣٩٩ در میان گروه‌های اجرایی گروه‌های"آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره"، "سنگ" و "تأسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی" به ترتیب با ۱۱۹.۶، ۹۴.۷ و ۹۲.۸ درصد دارای بیشترین تورم سالانه بوده‌اند. گروه‌های "خدمات"، "شیشه" و "نقاشی ساختمان" نیز به ترتیب با ۳۵.۲، ۴۳.۴ و ۵۳.۵ درصد افزایش، کمترین تورم سالانه را به خود اختصاص داده‌اند.

گروه‌های "آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره"، "سیمان، بتن، شن، ماسه" و "سنگ" به ترتیب با ۱۱۹.۶، ۸۰.۳ و ۹۴.۷ درصد تورم بیشترین تأثیر را در تورم کل سال ١٣٩٩ نهاده‌های ساختمانی شهر تهران داشته‌اند. شاخص گروه‌های "گچ و گچ‌کاری"، "شیشه" و "شیرآلات بهداشتی" نیز به ترتیب با ۶۱.۹، ۴۳.۴ و ۶۰.۱ درصد تورم، کمترین تأثیرگذاری را در تورم سالانه نهاده‌های ساختمانی شهر تهران داشته‌اند. در این تأثیرگذاری علاوه‌بر تغییرات قیمت، ضریب اهمیت گروه مورد نظر در کل گروه‌های نهاده‌های ساختمانی نیز مؤثر است.

منبع: خبر آنلاین

کد خبر 492816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.