قیمت مسکن تهران امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ + جدول

بازار مسکن پس از افزایش قیمت ۷۰۰ درصدی در ۷ سال گذشته با ریزش قیمت به استقبال مذاکرات وین می‌رود.

به گزارش ایمنا، در حالی که معمولاً اکثر معاملات مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه در بخش اجاره نیمه اول سال به پای امضا می‌رسند اما گویا فعلاً بازار مسکن در رکود انتظاری قرار دارد. در طول کمتر از ۷ سال گذشته قیمت مسکن رشد ۷۰۰ درصدی داشته بنابراین در این مدت فاصله قیمت‌ها تا توان خرید مردم شکاف عمیقی برداشته و یکی از دلایل رکودی شدن بازار همین افزایش جهشی قیمت‌هاست.

در این مدت تسهیلات خرید مسکن هم رشدی نداشته و همچنین میزان عرضه هم تکانی نخورده است که بخواهد حریف تقاضا شود و نرخ را بشکند.

همین رکود بازار باعث ریزش جزئی قیمت‌ها هم شده به طوری که طبق آمار بانک مرکزی، قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران از کانال ۳۰ میلیون تومان در سال گذشته، امسال به ۲۹ میلیون تومان رسیده است.

اما موضوعی که باعث ایجاد انتظار در بازار شده، نتیجه مذاکرات وین و احیای برجام است. با اخبار خوبی که به گوش می‌رسد قیمت دلار از ۲۳ هزار تومان به ۲۱ هزار تومان رسیده و پیش بینی می‌شود در صورت توافق دوباره، قیمت ارز روند کاهشی را ادامه دهد.

می‌دانیم که بازار مسکن تابع سایر بازارها است و اثرپذیری بالایی دارد. از این رو پیش بینی رئیس اتحادیه مشاوران املاک این است که احتمالاً در همین نیمه اول سال قیمت‌ها بیشتر از ۲۵ درصد ریزش خواهد داشت و به همین دلیل انتظار تورمی برای بازار مسکن به شدت کاهش یافته است و به زودی ریزش قیمت محسوس می‌شود.

هر چند که باید توجه داشته باشیم که کمتر از ۴ سال گذشته متوسط قیمت مسکن در تهران حدود ۶ میلیون تومان بود و در صورت ریزش هم دیگر به این عدد نخواهیم رسید اما هنوز هم بسیاری از مردم قصد دارند با کاهش قیمت‌ها، پس اندازهای خود را وارد این بازار کنند. باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که نیاز سالانه کشور به ساخت ۸۰۰ هزار تا یک میلیون واحد است و هر چه ساخت و عرضه کمتر باشد، این تقاضا انباشته و درنهایت باعث افزایش قسمت مسکن می‌شود.

در جدول زیر لیست ارزان‌ترین خانه‌های شهر تهران آمده است که شامل خانه‌های حومه تهران نمی‌شود:

متراژ

حومه

قیمت (تومان)

۴۰ متر- ۶ ساله - دارای آسانسور و پارکینگ

خانی آباد

۶۸۰ میلیون

۳۱ متر- ۲۵ ساله- دارای انباری

جیحون

۵۲۰ میلیون

۴۷ متر -۶ ساله- دارای آسانسور و انباری

زمزم

۷۰۰ میلیون

۳۰ متر -۱۸ ساله- بدون امکانات

سرآسیاب- دولاب

۶۸۰ میلیون

۵۰ متر- ۲۵ ساله- بدون امکانات

بریانک

۶۵۰ میلیون

۴۸ متر- ۱۷ ساله-بدون امکانات

یافت آباد

۵۶۰ میلیون

۶۰ متر- ۲۲ ساله- دارای پارکینگ

سنگلچ

۶۰۰ میلیون

۵۰ متر -۵ ساله- فاقد امکانات

خاک سفید

۵۴۰ میلیون

۴۰ متر -۱۵ ساله- دارای انباری

فلاح

۵۵۰ میلیون

۴۳ متر -۱۱ ساله – بدون امکانات

۱۷ شهریور

۵۸۰ میلیون

منبع: ایلنا

     

کد خبر 491804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.