عراقچی: آمریکا و همه طرف‌ها برای احیای برجام جدیت دارند

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر عزم جدی طرف های حاضر در دورچهارم نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود، این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند وتاکنون برای رفع بخش بزرگی از تحریم‌ها اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش ایمنا، سیدعباس عراقچی عصر جمعه -۱۷ اردیبهشت ماه- به وقت تهران پس از پایان دور چهارم نشست کمیسیون برجام درباره جزئیات این نشست اظهار کرد: امروز جلسه اول کمیسیون مشترک از دور جدید مذاکرات در وین برگزار شد و بعدازظهر هم گروه کاری رفع تحریم‌ها و گروه کاری هسته‌ای فعالیت خود را شروع می‌کنند.

وی افزود: بعد از یک دوره که هیئتها به پایتخت‌های خود برای مشورت رفته بودند؛ امروز با انرژی جدیدی بحث‌ها را شروع کردیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: آنچه که از جلسه اول می‌توان استنباط کرد؛ جدیت همه طرف‌ها در رسیدن به یک راه حل است. این موضوع را در همه هیئتها می‌توان مشاهده کرد و هرکدام به نوعی آن را بیان کردند.

عراقچی تصریح کرد: اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود، این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند و تاکنون برای رفع بخش بزرگی از تحریم‌ها اعلام آمادگی کرده اند که البته از نظر ما هنوز کامل نیست و به همین دلیل مذاکرات تا وقتی که ما به همه خواسته‌های خود در این زمینه برسیم؛ ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: اگر خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران تأمین شود در بازگشت به تعهدات برجامی خود کاملاً جدی است تا مجدداً به اجرای کامل برجام برگردد. این اراده ایران است که اتخاذ شده است و هیچ ارتباطی هم با مسائل دیگری در تهران ندارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه یادآور شد: انتخابات امر مهمی در کشور است ولی به این موضوع هیچ ارتباطی ندارد. مذاکرات ما فارغ از مسائل حاشیه‌ای و جانبی برگزار می‌شود، اهداف ملی داشته و امنیت منافع ملی را در نظر دارد. ما صرفاً در راستای خطوط تعیین شده‌ای که از مواضع قطعی نظام است، برای تأمین منافع کشور و برداشته شدن تحریم‌ها حرکت می‌کنیم.

عراقچی با یادآوری این که این جدیت ما در جلسه منعکس شد، گفت: در مجموع دور جدید را با انرژی مثبت شروع کردیم و امیدوار هستیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار خود را جمع بندی کنیم البته نمی‌توان درباره زمان پیش بینی کرد اما امیدوار هستیم که سریع‌تر بتوانیم انجام دهیم. وی خاطرنشان کرد: چالش و موارد مورد اختلاف کوچک نیست و باید در مورد آن بحث صورت و مذاکره انجام گیرد تا بتوان راه حل‌هایی درباره آن پیدا کرد.

وی درباره دور بعدی برگزاری مذاکرات هم گفت: مذاکرات تعطیلی و آخر هفته ندارد و در سطح کارگروه‌ها مذاکرات ادامه پیدا می‌کند، کارشناسان ما که کار خود را از بعدازظهر شروع کرده اند؛ اگر لازم باشد شبانه‌روز کار خواهند کرد. هر زمانی که نیاز باشد برای جمع بندی، حل مشکلات آن‌ها یا به هر دلیل دیگری، کمیسیون مشترک دوباره تشکیل جلسه خواهد داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: رؤسای هیئتها در وین و حتی در تعطیلات آخر هفته برای هدایت مذاکرات کارشناسی حضور خواهند داشت و هر زمان که لازم باشد جلسه کمیسیون مشترک مجدداً برگزار می‌شود.

عراقچی درباره حضور رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین توضیح داد: من روز گذشته با وی دیدار کردم اما خبری با دیگر دیدارهای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارم، اما طبیعی است که در هیئتها مشورت‌هایی با وی داشته باشند.

وی تاکید کرد: آژانس در رابطه با مسائل فنی صاحب نظر است و نظرات کارشناسی آن می‌تواند به حل برخی از سو تفاهم‌ها و مشکلات کمک کند و لذا مشورت‌ها و آژانس به طور طبیعی توسط همه طرف‌ها صورت می‌گیرد. ممکن است ما در مرحله خواهش کنیم که آقای گروسی و همکارانشان به طور رسمی در جلسات حاضر شوند و فقط نظرات کارشناسی خود را بیان کنند.

منبع: ایرنا
کد خبر 491767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.