۲۱ شهر حدنصاب لازم برای تشکیل شورا را ندارد/ ردصلاحیت ۸۱ درصدی کاندیداها در کلانشهرها

سخنگوی دولت گفت: بر اساس گزارش‌های وارده تعداد ۲۱ شهر به دلیل رد صلاحیت گسترده داوطلبان حدنصاب لازم را برای برگزاری انتخابات و تشکیل شورا از دست داده و بیش از ۵۰ شهر دیگر نیز در معرض عدم حد نصاب هستند.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت مکتوب پاسخ اصحاب رسانه را داده بود درباره فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه که نباید حرف آمریکا را تکرار کنیم و این خطای بزرگی است، اظهار کرد: مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب مثل همیشه فصل‌الخطاب و راهگشای همه است.

وی افزود: صحبت‌های رهبر معظم انقلاب نشان داد تمام مباحث خروجی سیاست خارجی ما، نتیجه تجمیع دیدگاه‌ها و حتی چالش‌های تضارب آرا بوده و تصمیم نهایی با خرد جمعی انجام می‌شود.

سخنگوی دولت با طبیعی دانستن وجود اختلاف نظر بین مسئولان امر در حوزه‌های سیاست‌گذاری‌های مختلف از جمله اقتصادی، دفاعی و دیپلماسی و رایج بودن آن در همه دنیا، گفت: حتی کشور ما در سال‌های قبل نیز در موارد متعددی شاهد این امر بوده است.

ربیعی با ذکر مثالی ادامه داد: مواردی چون حمله اول آمریکا به عراق، حمله صدام به کشور کویت، واکنش ایران بعد از حملات ۱۱ سپتامبر و شهادت دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف همگی از جمله مواردی بوده که در جلسات عالی دیدگاه‌های مخالف و متفاوت بیان می‌شد، اما مهم این است که این اختلاف نظرها در مرحله عمل، هرگز به منصه ظهور نرسیده و همه دستگاه‌ها در نهایت تابع تصمیم‌های نهایی هستند که توسط مسئولان عالی و طی فرایند خرد جمعی اتخاذ می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: دیپلماسی و سیاست دفاعی، دو بال سیاست خارجی هستند و نه تنها هیچ تعارضی با هم ندارند بلکه با تقویت یکدیگر از ابزارهای اعمال سیاست خارجی هستند.

سخنگوی دولت افزود: تجمیع و اولویت بندی این دو عنصر نیز از طریق خرد جمعی اتفاق می‌افتد و وزیر امور خارجه موظف هست از اجرای درست آن اطمینان پیدا کند.

ربیعی تاکید کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری در خصوص اظهارات پخش شده از نوار مسروقه به درستی تاکید فرمودند همه رسانه‌ها، مسئولان و نخبگان باید مراقب نتایج سخنان ناخواسته خود باشیم.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، یک خط و مشی روشن و عمومی بود و برای همه امور است و همه اعضای دولت خود را موظف به توجه و رعایت این فرمایش می‌دانند.

سخنگوی دولت در این نشست با تسلیت شهادت حضرت امیرالمومنین علی (ع)، ایشان را الگوی اخلاقی و انسانی و نماد عدالت و حریت دانست و گفت: در این شب‌های قدر ضمن طلب عفو و بخشش برای خود و همه انسان‌ها از خدای بزرگ، خیر و برکت در دو جهان را برای همه هموطنان‌مان مسالت می‌کنم.

۸ ۰ درصد از مالیات سهام در ۱۴۰۰ به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می‌شود

ربیعی درباره جلسه بورس روز گذشته ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و دلیل مطرح شدن این موضوع در جلسه سران قوا و مصوبات آن اظهار کرد: مساله بورس در یکسال اخیر از موضوعات مورد توجه دولت بوده و بازار سرمایه به عنوان یک مسیر درست برای سرمایه گذاری مردم، حتی در سطح سرمایه‌های خرد و کمک به تولید در کشور و جلوگیری از تورم بوده است

ربیعی افزود: این بازار در دراز مدت رشد ۱۵۰ درصدی را نشان می‌دهد و به تعبیر یکی از سران قوا در جلسه، هیچ بازاری چنین رشدی را تجربه نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: البته عده‌ای از هموطنان به قصد انتفاع در کوتاه مدت وارد این بازار شده و به علت نوسان دچار زیان شدند. یکی از نگرانی همکاران ما در ستاد اقتصادی دولت همواره این دسته از هموطنان به خصوص آنان که نمادهای دولتی را خریداری کرده‌اند، بوده است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هفته گذشته در ستاد اقتصادی دولت ۱۰ تصمیم مهم اتخاذ شد که تصمیم‌گیری در مورد بخشی از آنها از اختیار دولت خارج بوده و نیازمند اصلاح قوانین است.

ربیعی ادامه داد: بنابراین به دو علت طولانی بودن فرایند قانونگذاری و نیز زمان‌دار بودن برخی از قوانین، مصوبات و تصمیمات ستاد اقتصادی دولت در خصوص بازار سرمایه در جلسه ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز مطرح شد که با نگاه حامیانه رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس شورای اسلامی، با اصلاحات جزئی به تصویب رسید.

به گفته وی، بر اساس مصوبات این جلسه مقرر شد ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود؛ همچنین با انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران موافقت شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از دیگر مصوبات جلسه، حمایت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از بازار سرمایه بود، اضافه کرد: در این جلسه به منظور تشویق حمایت از بازار سرمایه مقرر شد شرکت‌هایی که از سهام خود یا شرکت‌های زیر مجموعه‌شان حمایت کنند، مالیات بر درآمد آنها در سال جاری امهال و به سال بعد موکول شود.

ربیعی افزود: همچنین شرکت‌هایی که سود تقسیم نشده سال ۱۴۰۰ آنها به حساب سرمایه منتقل می‌شود، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

وی ادامه داد: در مصوبه‌ای دیگر به صندوق توسعه ملی اجازه سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی داخلی از جمله بورس داده شد.

سخنگوی دولت گفت: در این جلسه مقرر شد تا زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای مذکور را از دولت خریداری کرده و تاکنون به فروش نرسانده‌اند، از طریق اعطای سهام جبران شود.

ربیعی افزود: این تصمیمات در کنار مجموعه مصوبات ستاد اقتصادی دولت، مدیریت بورس را برای جلوگیری از نوسان و زیان سرمایه داران خرد امکان پذیر می‌کند.

به گفته وی، ستاد اقتصادی دولت تمامی پیشنهادها و نظرات در خصوص بورس را به صورت مداوم مورد بررسی قرار داده و همچنان موضوع حمایت از بازار سرمایه را در جلسات خود دنبال و پیگیری خواهد کرد.

روحانی تنها رئیس قوه‌ای است که شائبه‌ای برای کاندیدا شدنش وجود ندارد

سخنگوی دولت در واکنش به اقدام صدا و سیما که به علت حساسیت در روزهای انتخابات فقط سه برنامه رئیس جمهوری را از آنتن زنده پخش می‌کند، گفت: به طور کلی بودجه صداوسیما متعلق به زندگی و معیشت همه کارکنان صداوسیما است. دولت خود را در قبال کارکنان همه نهادها و دستگاه‌ها مسئول می‌داند.

ربیعی ادامه داد: من در جریان پخش زنده برنامه‌های صداوسیما نیستم. اما اگر چنین چیزی صحت داشته باشد اتفاق نادر و بی سابقه‌ای است؛ حتی در سال ۱۳۹۶ که آقای روحانی بنا بود کاندیدا شوند، همچنین رویه‌ای در صداوسیما رخ نداد.

وی تصریح کرد: اتفاقاً آقای روحانی تنها رئیس قوه‌ای است که هیچ شائبه‌ای از کاندیدا شدنشان وجود ندارد و امیدوارم این موضوع صحت نداشته باشد.

این دوره یکی از شفاف‌ترین دوره‌های عملکرد مالی است

سخنگوی دولت درباره طرح تفحص از نحوه هزینه‌کرد اعتبارات نهاد ریاست جمهوری از سوی مجلس، گفت: این ادعای اخیر در مرحله یک ایده در مجلس مطرح شده و هنوز فرآیند تصویب خود را طی نکرده است بنابراین هیچ موردی رسمی به دولت ارسال نشده است.

ربیعی ادامه داد: ضمناً مجلس در چارچوب وظایف قانونی خود می‌تواند این موضوع را مصوب کند و نهاد ریاست جمهوری در چارچوب قانون پاسخگو است و اتفاقاً این دوره از یکی شفاف‌ترین دوره‌های عملکرد مالی است.

مذاکره کنندگان ما به دنبال اجرای تصمیمات نهادهای بالادستی هستتد

وی درباره این ادعای رسانه‌های آمریکایی که «در مذاکرات وین، ایران با آمریکا در مورد لغو تحریم اشخاص و نهادها به توافق رسیدند اما تحریم شرکت‌ها در ازای انجام تعهدات هسته‌ای ایران رفع خواهد شد» و در پاسخ به این پرسش که آیا ایران زیر بار انجام تعهدات هسته‌ای پیش از راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا خواهد رفت و آیا تعلیق تحریم‌ها، با تمدید ۱۲۰ تا ۱۸۰ روزه، به جای لغو کامل آنها مورد پذیرش خواهد بود، گفت: موضع مذاکراتی ما از مدت‌ها پیش و بر اساس سیاست قطعی اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری و تصمیمات نهادهای بالادستی تعیین شده است.

سخنگوی دولت افزود: مذاکره کنندگان ما با جدیت و بدون تسامح به دنبال اجرای این دستور کار مذاکراتی از پیش تعیین شده هستند.

ربیعی با بیان اینکه ملاک برای تعهدات همه طرف‌ها متن برجام بوده و مطابق آن کلیه تحریم‌های آمریکا باید به صورت مؤثر و قابل راستی آزمایی رفع شود، ادامه داد: در همین راستا، از نظر جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریکا مسئول قطعی انجام تعهدات این کشور بوده و لذا سیاست داخلی آمریکا موضوع توجه ما نیست.

وی تاکید کرد که اختلاف نظرهایی درباره لیست رفع تحریمی وجود دارد اما ما موفق شدیم این اختلافات را کاهش دهیم و رایزنی‌ها و گفتگوها ادامه دارد.

به گفته سخنگوی دولت، طرف‌های مذاکره چهارشنبه به علت داشتن جلسه G۷ جلسه را برگزار نمی‌کنند و بنا شد روز جمعه جلسه برگزار شود. مذاکرات در حال پیشرفت هست و وزارت خارجه در زمان مقتضی، اطلاع رسانی کامل را خواهد کرد.

موضوع بررسی عوامل انتشار فایل صوتی وزیر خارجه در حال پیگیری است

ربیعی درباره آخرین جزئیات بررسی عوامل انتشار و درز فایل صوتی ظریف، گفت: بعد از مشخص شدن سرقت فایل، رئیس جمهوری بلافاصله به وزارت اطلاعات دستور پیگیری و مشخص کردن عوامل انتشار و همچنین روشن شدن ابعاد مسئله را داد.

وی افزود: این موضوع در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و مجدداً بر مسئولیت وزارت اطلاعات در این زمینه تاکید شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه انگیزه‌های مختلفی می‌تواند این جریان را به وجود آورده باشد و سناریوهای مختلفی مطرح هست، اظهار کرد: به هر حال هنوز گزارشی داده نشده و موضوع در دست پیگیری است و قطعاً بنا بر نظر رئیس جمهوری به موقع اطلاع رسانی خواهند کرد.

ربیعی با رد خبر برکناری حسام‌الدین آشنا، گفت: وی استعفا داد و در خصوص این موضوع نیز نهادهای مسئول پس از دستور رئیس جمهوری پیگیر بوده و هنوز گزارشی از این پیگیری‌ها داده نشده است. مسئولان ذیربط به موقع در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.

رد صلاحیت ۸۰ درصدی کاندیداهای شوراها در کلانشهرها

وی در واکنش به ابراز نگرانی از ردصلاحیت‌های گسترده توسط هیئت‌های نظارت مجلس، گفت: فرآیندهای مختلف انتخابات ۱۴۰۰ در حال انجام و سپری شدن است. برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۸۸ نفر برای حوزه انتخابات تهران، مازندران، قم و خراسان رضوی آزمون علمی داده اند. برای میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز حدود ۸۷۷ نفر برای ۶ حوزه انتخابی ثبت نام کرده اند.

سخنگوی دولت افزود: در انتخابات شورای اسلامی شهرها ۵۱ هزار و ۵۹۸ داوطلب ثبت نام کرده که ۱۲ درصد آن را زنان و ۸۸ درصد آن را مردان تشکیل می‌دهند که نسبت به دوره قبل حدود سه هزار نفر کاهش ثبت نام داوطلبان را مشاهده می‌کنیم.

ربیعی اظهار کرد: برای انتخابات شورای اسلامی روستاها حدود ۲۴۷ هزار و ۸۱۸ نفر ثبت نام کرده که شامل ۷ درصد زن و ۹۳ درصد مرد بوده که نسبت به دوره قبل ۱۳ درصد افزایش ثبت نام را مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: هیئت‌های اجرایی بیش از ۹۰ درصد داوطلبان را تأیید کرده اند ولی ۱۴ درصد از تأیید شدگان توسط هیئت‌های نظارت رد صلاحیت شدند.
ربیعی گفت: یکهزار نفر از اعضای فعلی شورای اسلامی شهرها توسط هیئت نظارت رد صلاحیت شده به عنوان مثال در کلان شهر تهران بیش از ۸۰ درصد و در شهرهایی مثل رشت، کرج و سمنان نیز بیش از ۸۰ رد صلاحیت داشته‌ایم؛ نکته جالب این است که سه هزار و ۷۴۶ نفر از رد صلاحیت شدگان در هیچیک از مراجع چهارگانه سابقه‌ای نداشته اند با این حال در هیئت نظارت رد صلاحیت شده اند.

۲۱ شهر به دلیل رد صلاحیت حدنصاب لازم برای تشکیل شورا را ندارد

سخنگوی دولت تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های وارده تعداد ۲۱ شهر به دلیل رد صلاحیت گسترده داوطلبان حدنصاب لازم را برای برگزاری انتخابات و تشکیل شورا از دست داده و بیش از ۵۰ شهر دیگر نیز در معرض عدم حد نصاب هستند.

ردصلاحیت‌های گسترده موجب مشارکت پایین می‌شود

ربیعی ادامه داد: این موضوع در یکی از جلسات دولت مورد بحث قرار گرفت. به نظر می‌رسد نتایج این نوع ردصلاحیت‌های گسترده، کاهش مشارکت مردم و پایین آمدن انگیزه انتخاباتی شود.

وی اضافه کرد: استنادات و دلایل رد صلاحیت‌ها در مورد این حجم از افراد چنانچه به عنوان نمونه آماری به کل جامعه تعمیم داده شود نتیجه نگران کننده خواهد داشت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه وزارت کشور در حال رایزنی با مدیران ارشد مجلس در این زمینه است، ابراز امیدواری کرد با توجه به اینکه که مقام معظم رهبری همواره بر افزایش مشارکت در انتخابات تاکید فرموده اند، ریاست و هیئت رئیسه مجلس در خصوص عملکرد هیئت نظارت تدبیری بیندیشند تا انتخابات رقابتی با حضور همه دیدگاه‌های سیاسی در آن، برگزار شود.

منبع: ایرنا
کد خبر 491227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.