یورگن هابرماس، فیلسوف آلمانی جایزه ادبی امارات را رد کرد

یورگن هابرماس، فیلسوف برجسته معاصر آلمانی از پذیرفتن جایزه ادبی "شیخ زاید" امارات امتناع کرد.

به گزارش ایمنا، یورگن هابرماس، فیلسوف برجسته آلمانی می‌گوید جایزه ادبی "شیخ زائد" را که گران‌ترین جایزه ادبی در امارات است و پیش از این گفته بود از دریافت آن خوشحال خواهد شد، نمی‌پذیرد.

هابرماس، فیلسوف ۹۱ ساله برجسته معاصر آلمانی در سایت خبری اشپیگل اعلام کرده «پیش از این موافقت خود را برای دریافت جایزه کتاب "شیخ زائد" امارات اعلام کرده بودم. تصمیم اشتباهی بود و همین‌جا آن را تصحیح می‌کنم.»

وی در این بیانیه که ناشر او، زورکامپ فرلاگ به اشپیگل ارسال کرده افزوده است: «من به اندازه کافی ارتباط بسیار نزدیک این مؤسسه که جوایز را اهدا می‌کند با نظام سیاسی حاکم بر این کشور را برای خودم توضیح نداده بودم.»

در صفحه نخست جایزه کتاب شیخ زائد آمده است که یورگن هابرماس به پاس فعالیت بلندمدت بیش از یک قرن به عنوان شخصیت فرهنگی سال ۲۰۲۱ این جایزه انتخاب شده است.

لازم به ذکر است که برندگان هر کدام از هشت بخش جایزه ادبی شیخ زائد ۷۵۰ هزار درهم امارات که معادل ۲۰۴ هزار دلار است دریافت می‌کنند.

جایزه شیخ زائد که از سوی امارات متحده عربی از سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شده، از معتبرترین جوایز جهان عرب است که با هدف تجلیل از نویسندگان، ناشران و اندیشمندانی که در راستای غنای فرهنگی و ادبی کشورهای عربی می‌کوشند، به صورت سالانه جوایزی را به برگزیدگان اعطا می‌کند.

منبع: ایبنا

کد خبر 490962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.