اجرای طرح اعطای ۲ نشان هنری به فعالان حوزه آموزش

طرح اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری برای تجلیل از مقام شامخ فعالان عرصه آموزش هنر در هنرستان‌های هنرهای زیبا از سال ۱۴۰۰ آغاز می شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا هنرمند موسیقی ایرانی و عیسی خان بهادری هنرمند حوزه هنرهای تجسمی برای تجلیل از مقام شامخ فعالان عرصه آموزش هنر در هنرستان‌های هنرهای زیبا از سال ۱۴۰۰ آغاز می‌شود.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این خبر، گفت: به منظور پاسداشت معلمان آموزش هنر و هنرآموزان، نشان استاد ابوالحسن خان صبا در حوزه موسیقی و استاد عیسی خان بهادری در حوزه هنرهای تجسمی اعطا می‌شود. این نشان به دلیل نقش مؤثر و ارزشمند ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری به نام این ۲ هنرمند نامگذاری شده است.

وی افزود: اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری از امسال به مناسبت هفته معلم توسط دفتر برنامه ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری برگزار می‌شود و در هر کدام از رشته‌های موسیقی و هنرهای تجسمی به یک هنرآموز هنرستان هنرهای زیبا اعطا می‌شود. با تدوین آئین نامه‌ای برای این نشان، سایر رشته‌های هنری نیز در سال‌های آینده به این طرح افزوده می‌شوند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش هنر تصریح کرد: آموزش هنر عرصه مهمی است که بیش از ۱۰۰ سال در کشور ما سابقه دارد و مدارسی که برای آموزش موسیقی و هنرهای تجسمی بیش از یک قرن پیش راه اندازی شد، پایه و اساس تأسیس هنرستان‌های موسیقی و هنرهای زیبا شد. هنرستان‌هایی که به عنوان مراکز مهم آموزش هنر نوجوانان بخش مهمی از تاریخ آموزش هنر را رقم زدند.

حسینی بیان کرد: آموزش هنر در هنرستان‌ها از نظر محتوا، هنرآموزان، انتخاب هنرجویان و شیوه آموزش قابل تأمل و بررسی است و بسیاری از فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها امروز از هنرمندان مؤثر، خلاق و جریان ساز هنر هستند که اگر پژوهشی با روش علمی و با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور در این زمینه انجام شود، نقش هنرستان‌ها در آموزش هنر و مهارت و معرفت هنری هنرمندانی که در این مراکز آموزش دیده اند، روشن خواهد شد. به هر ترتیب آموزش‌های هنری حلقه وصل گذشته و آینده است و بر همبستگی فرزندان کشور بر محور فرهنگ و حفظ اصالت‌ها و ارزش‌ها می‌افزاید. به این ترتیب ترتیب آموزش فرآیند حساس و تأمل برانگیزی است که ضرورت التفات به آن تضمین گر ادامه راه روشن هنر است.

معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: ساماندهی و توسعه کمی و کیفی هنرستان‌ها با توجه به پیشینه درخشان و تأثیر آنها در آموزش هنر در این دوره مورد توجه قرار گرفت و تعداد هنرستان‌های هنرهای زیبا در استان‌های مختلف کشور به ۵۰ هنرستان رسید. اعطای نشان به هنرآموزان هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز بیانگر موضوع آموزش هنر و پاسداشت معلمان هنر و هنرآموزان است.

کد خبر 489449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.