جزئیات جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی با عراقچی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون معاون وزیر خارجه و رئیس هیات مذاکره‌ کننده ایران در وین توضیح داد که مذاکره به روش گام به گام وجود ندارد و تنها درباره نقطه آخر و گام نهایی صحبت می‌شود.

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این جلسه فوق‌العاده امروز عصر با حضور آقای عراقچی برای تشریح روند گفت‌وگوها در وین و با توجه به مذاکرات صورت گرفته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور ۳۲ نماینده برگزار شد. آقای عراقچی درباره آخرین تحولات در مذاکرات وین به نمایندگان گزارشی ارائه کرد.

وی افزود: در این جلسه آقای عراقچی این موضوع را بیان کرد که دور اول، مذاکرات حول موضوعات کلی بوده و دور دوم در مسیر افتاده‌ایم. مسیر پیش‌رو در مذاکرات پرچالش است. مسیر حرکت روشن بوده، اما معلوم نیست که نهایتاً به توافق می‌رسیم یا خیر. همچنین آقای عراقچی تاکید داشت که هیچ مذاکره‌ای به روش گام به گام نداریم و فقط درباره نقطه آخر و گام نهایی صحبت می‌کنیم. مواضع کشورمان نیز تاکید بر لغو همه تحریم‌ها و بعد از آن راستی‌آزمایی است سپس ایران تعهدات خود را انجام می‌دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای عراقچی در تشریح دور دوم مذاکرات بیان کرد که آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد برای همین نیاز است که تحریم‌ها ریز شود یعنی تحریم‌هایی که از طریق قوانین کنگره یا دستور اجرایی وضع شده باید لیست شود از این جهت در موضوع لغو تحریم بین ایران و طرف آمریکایی اختلاف‌نظر وجود دارد.

وی توضیح داد: در حال حاضر مذاکرات بین ایران و ۱+۴ در جریان است و ۱+۴ جداگانه با طرف آمریکایی مذاکره می‌کنند. جمهوری اسلامی در مواضع خود تاکید دارد که باید تحریم‌های موضوعی ایران برداشته شود. باید تحریم همه افراد و اشخاصی که نامشان در لیست تحریم برجام بوده و یا بعد از برجام در طی تحولات مورد تحریم آمریکا قرار گرفتند، از فهرست خارج شوند. این موضوع نیز بیان شد که طرف آمریکایی اذعان دارد که ایران باید از منافع لغو تحریم‌ها منتفع شود.

عمویی ادامه داد: طبق توضیحات داده شده، جنبه دیگر مذاکرات تعهدات هسته‌ای ایران است. ایران اعلام آمادگی کرده است که به تعهدات برجامی خود بعد از لغو تحریم‌ها بازگردد. موضوع ترتیب اقدامات هم مطرح است. موضع جمهوری اسلامی ایران این است که باید آمریکا همه اقدامات را انجام دهد و بعد راستی‌آزمایی شده سپس ایران اقدامات را صورت خواهد داد. آقای عراقچی تاکید کرد که هنوز اختلاف‌نظرهایی بین طرفین وجود دارد هرچند در مسیر قرار داریم و نه خوش‌بینی و نه بدبینی داریم.

وی تصریح کرد: در این جلسه ۲۴ نماینده به طرح دیدگاه‌ها و سوالات خود درباره روند مذاکرات پرداختند که عراقچی پاسخ داد: تاکید نمایندگان بر اجرای منویات مقام معظم رهبری، لغو تحریم‌ها و ضرورت راستی‌آزمایی دقیق از لغو تحریم‌ها بود همچنین بر اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی و نظارت مجلس بر روند مذاکرات و توافق احتمالی تاکید داشتند و این که یادآور شدند بی‌اعتمادی به غربی‌ها وجود دارد و تجربه منفی از بدعهدی آنها در اجرای برجام بوده لذا باید در مذاکرات دقت شود.

کد خبر 489372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.