خاوازی: استان‌های مرزی از قاچاق گندم جلوگیری کنند

وزیر جهاد کشاورزی به روسای استان ها اعلام و بر لزوم مواظبت استان های مرزی برای جلوگیری از خروج گندم به صورت قاچاق از کشور تاکید کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی در جلسه ستاد عالی زراعت که با حضور مدیران ارشد ستادی و استانی وزارت جهاد کشاورزی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: کلیه خریدهای گندم توسط مباشرین، اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها، صنف و صنعت در سامانه خرید تضمینی گندم ثبت کرد.

وی افزود: مبنای قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم از کشاورزان، ۵ هزار تومان است و همه رؤسای جهاد کشاورزی استان‌ها، بنیاد ملی گندم‌کاران و سایر مراجع ذیربط باید تلاش کنند تا گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به طور کامل خریداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی نقش بنیاد ملی گندم‌کاران، مراکز دهستان‌ها و شهرستان‌ها و همچنین سازمان مرکزی تعاون روستایی را در تشویق کشاورزان به تسریع در فروش گندم به دولت، ثبت در سامانه‌ها و نظارت بر روند خرید تضمینی گندم مهم توصیف و تاکید کرد: باید در قالب یک سامانه و همچنین شماره تلفن ملی، امکان طرح مشکلات احتمالی گندم‌کاران برای فروش محصول خود به دولت فراهم شود.

خاوازی پایش لحظه‌ای روند خرید تضمینی گندم را ضروری دانست و افزود: همه همکاران در سطح دهستان‌ها باید این روند را رصد کنند و این اطلاعات در سطح استانی و ملی پایش شود تا بتوانیم مشکلات کشاورزان را برطرف نمائیم.

وی یادآور شد: سال گذشته به خاطر تغییر الک گندم، برخی از کشاورزان محصول خود را به مراکز فروش تحویل ندادند و بلافاصله توسط واسطه‌ها گندم آنان خریداری شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: همه خریدهای گندم که توسط اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها، کارخانجات ماکارونی، کارخانجات انجمن‌های خوراک دام و طیور و … انجام می‌شود باید در سامانه خرید تضمینی گندم ثبت شود و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها لازم است این موضوع را پایش کنند.

خاوازی خاطرنشان کرد: در قالب طرح یاوران تولید که با استقبال سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها نیز روبرو شد، لازم است محققان و مروجان به طور مستمر وضعیت مزارع گندم را رصد کنند تا کاهش تولید اتفاق نیفتد.

وی اضافه کرد: همان طور که برای تحویل سریع گندم توسط کشاورزان مشوق تعیین شد، درصدد هستیم تا برای دست‌اندرکارانی که در خرید گندم سرآمد هستند نیز مشوق‌هایی در نظر گرفته شود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: پایش و مبارزه به موقع با آفات گیاهی و تغذیه مناسب اگر به خوبی انجام شود، ۱۰ تا ۱۵ درصد تولید گندم در سال جاری افزایش خواهد یافت.

خاوازی افزود: اطلاع رسانی درباره وزش بادهای گرم در برخی مناطق و تأثیر آن بر کاهش عملکرد مهم است و بزودی با وزارت راه و شهرسازی در زمینه بهره‌مندی از اطلاعات هواشناسی تفاهم نامه امضا می‌کنیم تا بتوانیم مزارع را بهتر رصد کنیم.

وی تاکید کرد: لازم است بذر گواهی شده، کودهای کشاورزی و همچنین انواع آفت کش‌های مورد نیاز برای کشت پاییزه برنامه‌ریزی و تدارک دیده شود.

کد خبر 489040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.