الهیان: طبق طرح جوانی جمعیت غربالگری اختیاری است

یک عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با دفاع از طرح جوانی جمعیت گفت: در این طرح غربالگری اختیاری آمده که منطبق با استانداردهای تعیین شده وزارت بهداشت و تشخیص پزشک متخصص خواهد بود.

به گزارش ایمنا، زهره الهیان در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طبق اصل ۷۱ قانون اساسی مجلس اختیار قانون گذاری در عموم مسائل را دارد.

وی ادامه داد: اخیراً هجمه‌های هدفمندی در فضای مجازی و رسانه‌ها علیه مجلس شروع شده مبنی بر اینکه مجلس شورای اسلامی حق ورود به قانون گذاری در حوزه جمعیت را نداشته است که درست نیست؛ ما به سرعت به سمت پیری جمعیت می‌رویم اگر اروپا این مسیر را طی ۱۰۰ طی می‌کند جمعیت ما در طول ۳۰ سال آینده سالمند خواهد شد.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: ما در طرح جوانی جمعیت، وزارت بهداشت را متولی سلامت مشخص کردیم که منافاتی با تولی‌گری و تولیت وزارت بهداشت ندارد. شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز جایگاه نظارتی دارد که طبق نقشه مهندسی کشور و راهبردهای کلان است لذا به نظر می‌آید که روایات غلطی از این طرح به مردم منتقل می‌شود.

به گفته وی مصوبات مجلس شورای اسلامی در طرح جوانی جمعیت برای رفع موانع پیش روی مردم در بحث فرزندآوری، معیشت، مسکن، درمان ناباروری، رایگان شدن زایمان و تسهیلات آموزشی و گسترش خوابگاه‌های دانشجویی و تسهیلات ازدواج است پس اگر روایت صحیحی از این طرح به اطلاع مردم داده شود مردم از آن استقبال می‌کنند.

الهیان گفت که در طرح جوانی جمعیت، غربالگری اختیاری لحاظ شده که منطبق با استانداردهای تعیین شده وزارت بهداشت و تشخیص پزشک متخصص خواهد بود. از طرف دیگر سالانه بیش از ۶۰۰ هزار سقط وجود دارد که یک نسل کشی محسوب می‌شود. در این باره هم شورایی برای تصمیم‌گیری درباره سقط در نظر گرفته شده است.

علی نیکزاد رئیس جلسه در پاسخ به این تذکر با بیان اینکه جمعیت و نسل آوری برای کشور مهم است، افزود: طبق اصل ۷۱ قانون اساسی، مجلس در عموم مسائل می‌تواند قانون وضع کند، بنابراین توصیه‌ام به کسانی که موضوعاتی در فضای مجلس مطرح کرده و مجلس را تخریب می‌کنند این است که قانون مدار باشند.

منبع: ایسنا

کد خبر 488224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.