فراخوان سومین دوره جایزه ملی جمالزاده منتشر شد

رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از برگزاری سومین دوره جایزه ملی جمالزاده خبر داد و انتساب آن به اصفهان را اتفاقی مبارک دانست.

به گزارش ایمنا، علی عطریان با اشاره به برگزاری سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده از سوی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، اظهار کرد: جایزه ادبی جمالزاده ویژه داستان کوتاه است. این جایزه ادبی نوعی ادای دین به جمالزاده است و محورهای مرتبط با شهر اصفهان آن، بهانه شکل‌گیری دوره دوم و سوم این جایزه ادبی شده است.

وی با بیان اینکه "در دوره گذشته ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه جایزه ادبی جمالزاده رسید"، تصریح کرد: استان‌های اصفهان و تهران به ترتیب بیشترین آثار ارسالی به این دوره را داشتند و برخی از آثار نیز از نویسندگان فارسی‌زبان خارج از کشور به دست ما رسید که جای خوشحالی دارد.

عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه ادبی جمالزاده، ادامه داد: رویکرد جایزه جمالزاده در دوره سوم تثبیت اتفاقات دو دوره گذشته و ایجاد فضایی نوین در حوزه داستان‌نویسی اصفهان، کشور و حتی در سطح بین‌المللی میان فارسی‌زبانان خارج از ایران است.

عطریان تصریح کرد: دبیر علمی سومین دوره این جایزه پس از فرآیند رأی‌گیری در شورای سیاست‌گذاری انتخاب شده است. آثار ارسالی در دو مرحله داوری می‌شود؛ مرحله نخست به انتخاب آثار اختصاص دارد و در مرحله دوم نیز آثار برگزیده در تمام محورها انتخاب می‌شود که در این فرآیند، تیمی ۵۰ نفره از متخصصان، مراحل مختلف سیاست‌گذاری، داوری و امور اجرایی را بر عهده دارند.

وی با اشاره به انتشار فراخوان سومین دوره جایزه ملی جمالزاده در اسفندماه ۹۹ گفت: علاقه‌مندان تا ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای ارسال آثار خود فرصت دارند. تجربه دو دوره گذشته نشان می‌دهد که حدود ۸۵ درصد آثار در هفته پایانی مهلت تعیین‌شده به دبیرخانه ارسال می‌شود ولی تا این لحظه تعداد آثار ارسالی در محورهای مختلف خوب و قابل‌قبول بوده است.

رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان درباره محورهای سومین دوره جایزه ملی جمالزاده، گفت: در بخش داستان کوتاه دو موضوع آزاد و اصفهان را داریم که مهم‌ترین بخش این محور مربوط به اصفهان است. بخش آزاد نیز طرفداران بسیاری دارد، بیشتر نویسندگان آثاری با موضوع آزاد دارند که می‌خواهند در جشنواره‌های گوناگون شرکت دهند. رویکرد ما این است که داستان‌هایی با محوریت اصفهان نوشته شود تا اصفهان به‌عنوان یک کاراکتر در زمینه داستان کوتاه مطرح شود و نویسندگان معاصر با این موضوع قلم‌فرسایی کنند.

عطریان ادامه داد: مدارس و کرونا نیز محورهای بخش زندگی‌نگاره است که در دوره دوم جایزه جمالزاده به‌دلیل شیوع بیماری کرونا این دو محور به بخش ویژه اضافه شد. در شرایطی قرار داریم که کرونا اتفاق افتاده و با نگرش بلندمدت، آیندگان ما نیاز به مدارکی دارند تا ببینند اندیشه ما نسبت به اتفاقی چون کرونا چگونه بوده است؛ لذا باید این فرصت استثنایی را برای آیندگان خود در حوزه داستان تعریف می‌کردیم تا آن را به‌عنوان گنجینه‌ای ارزشمند برای آیندگان ثبت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در شهر اصفهان و تمام شهرهای ایران مدارس پرسابقه‌ای وجود دارد و همه ما دوره‌ای از زندگی خود را در مدارس سپری کرده‌ایم. درصد زیادی از شهروندان به‌عنوان دانش‌آموز، مربی یا والدین با مدرسه سروکار دارند، بنابراین مدرسه می‌تواند منجر به شخصی‌نویسی در این حوزه شود. همچنین مدارس شهر اصفهان تنوع بسیاری دارد و این شهر مدارس امروزی، مدارس اقلیت‌های مذهبی و حوزه‌های علمیه تاریخی و شاخصی دارد. خاطره‌بازی با مدرسه دستاوردی دلچسب است. موضوع این محور در هر دوره جایزه جمالزاده تغییر می‌کند تا بتوانیم به لایه‌های زیستی مردم شهر دسترسی پیدا کرده و زندگی‌نگاره‌های آنها را در ژانر داستانی ثبت کنیم.

رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در پاسخ به اینکه جایزه ملی جمالزاده تا چه اندازه در میان جوایز ادبی ایران جا باز کرده، گفت: در کشور و همچنین استان اصفهان جوایز ادبی گوناگونی مانند جایزه جلال آل‌احمد برگزار می‌شود. نمی‌توانم ادعا کنم جایزه ملی جمالزاده جایزه اول یا دوم ایران است اما یکی از معتبرترین جوایز ادبی است. فرایندی که این جایزه طی کرده، دستاوردهای دو دوره گذشته آن، محورها، داوران و جوایزی که به برگزیدگان آن اختصاص می‌یابد، باعث شده است که در سطح مطلوبی قرار گیرد و امیدوارم هر اهل قلمی مخصوصاً در حوزه زبان فارسی چه با ملیت ایرانی و چه غیرایرانی در جایزه ملی جمالزاده شرکت کند.

عطریان افزود: مزیت این جایزه برای شهر اصفهان غنی شدن آورده‌های ادبی داستانی این شهر، ایجاد زمینه ایده‌پردازی نویسندگان و به‌نوعی عشق‌بازی با شهر اصفهان است که به معنا، اسطوره‌ای و در ظاهر، تاریخی است.

وی جایزه جمالزاده را "جایزه اصفهان" نامید و ادامه داد: این جایزه متعلق به شهری است که نویسندگان بزرگی مانند جمالزاده داشته است و بستری برای تولید اندیشه زبان داستانی دارد. شاید این شرایط در شهرهای دیگر وجود نداشته باشد، به همین دلیل، انتساب جایزه جمالزاده به اصفهان اتفاق مبارکی است.

رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، خاطرنشان کرد: از عموم مردم و همچنین از اهالی ادب و نویسندگان فارغ از اینکه از اثر آنها تقدیر شود یا نه دعوت می‌کنیم در جایزه ادبی جمالزاده شرکت کرده تا به شکل‌گیری گنجینه ادبی شهر اصفهان کمک کنند و اگر با این نیت به این جایزه ادبی ورود پیدا کنند، خدمتی به شهر اصفهان انجام داده‌اند که برای آیندگان باقی می‌ماند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت فرم ثبت‌نام شرکت در سومین دوره جایزه ملی جمالزاده می‌توانند به وب‌سایت jamalzadehaward.ir مراجعه کرده و یا با شماره ٣٢٦٠٢٠١٤ تماس حاصل نمایند.

فراخوان سومین دوره جایزه ملی جمالزاده منتشر شد

کد خبر 487650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.